"Nie zgadzam się, by iść pod rękę z prawicą w sprawie chamstwa"

"Nie będę potępiał tych ludzi"
"Nie będę potępiał tych ludzi"
tvn24
Goście "Ławy polityków" komentowali obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego tvn24

- Nie będę potępiał tych ludzi - powiedział w "Ławie polityków" Jacek Sasin (PiS), komentując zachowanie tych, którzy w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego gwizdami i buczeniem przywitali Ewę Kopacz na Powązkach Wojskowych. Pozostali goście programu podkreślali stanowczo, że obchody rocznicy powstania nie są odpowiednim momentem na manifestowanie poglądów politycznych.

W sobotę odbyły się obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz upamiętnili Godzinę "W" na Powązkach Wojskowych i złożyli wieńce pod pomnikiem Gloria Victis. Mimo apeli o godne uczczenie pamięci bohaterów powstania, niewielka grupka obecnych na cmentarzu osób na widok Ewy Kopacz zareagowała gwizdami i buczeniem. Gdy wieniec składał Andrzej Duda, na cmentarzu słychać było natomiast oklaski.

Gwizdy dla Kopacz, oklaski dla Dudy
Gwizdy dla Kopacz, oklaski dla Dudy tvn24

Sasin: nie będę potępiać tych ludzi

- Nie mam zamiaru oceniać tych, którzy tam przyszli i w sposób autentyczny reagują - skomentował tę sytuację w "Ławie polityków" w TVN24 Jacek Sasin (PiS). Choć zastrzegł, że "to nie jest dobre miejsce ani czas, by wyrażać w ten sposób swoje poglądy", podkreślił, iż na Powązki przychodzą "autentyczni ludzie".

- Nikt tych ludzi nie zwołuje, przychodzą tam z potrzeby serca od wielu lat - zapewnił. - Nie będę potępiał tych ludzi, którzy spontanicznie w taki sposób reagują. Rozumiem, że to są emocje - dodał. Jak wyjaśnił, emocje te związane są zarówno z przeżywaniem obchodów rocznicy, jak i "pewnymi zachowaniami polityków, które nie są dobre".

Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestację

Joanna Mucha (PO) oceniła, że ludzie, którzy przychodzą w Godzinę "W" na Powązki Wojskowe "dzielą się na tych, którzy chcą oddać cześć poległym oraz na tych, którzy przychodzą na manifestację polityczną".

- Ten podział jest bardzo wyraźny i niezwykle widoczny w zachowaniach. To jest grupa, która być może nie jest zorganizowana i w żaden sposób motywowana, ale która zachowuje się w bardzo podobny sposób na właściwie wszystkich uroczystościach państwowych. I to jest złe - stwierdziła.

Mucha zaapelowała, by "nie przykładać takiej miary, że to jest normalne i zrozumiałe". - Zamienianie każdego kolejnego święta w manifestację polityczną to jest odbieranie czci tym osobom. Ludzie, którzy instrumentalnie traktują te dni, odbierają to, co jest należne powstańcom - zaznaczyła.

Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestację
Mucha: jedni oddają hołd, inni przychodzą na manifestacjętvn24

Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków

Andrzej Rozenek (Biało-Czerwoni) podkreślił, że Powstanie Warszawskie jest "wydarzeniem, które należy do wszystkich Polaków". - Z dużą przykrością patrzę na to, że próbuje się je upolityczniać, z różnych stron (...) Wydaje mi się, że może politycy powinni się o krok cofnąć. Mniej brać udziału w tych wielkich fetach, a bardziej robić to skromnie, po swojemu - powiedział.

Jak jednak dodał, problem jest znacznie poważniejszy i nie dotyczy jedynie obchodów ważnych dla Polski rocznic. - Nie ma szacunku dla państwa wśród sporej rzeszy Polaków. Wynika to z tego, że państwo nie traktuje poważnie obywateli, a przekaz, który dociera do młodych ludzi na lekcjach historii nie jest taki, jaki powinien być. Być może za dużo jest w szkole religii, a za mało historii - ocenił.

Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków
Rozenek: to wydarzenie wszystkich Polaków tvn24

Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniu

Włodzimierz Czarzasty (SLD) zaznaczył, że "cmentarz nie jest miejscem do gwizdania i buczenia" i nie należy uciekać od jednoznacznej oceny tego typu zachowań. - Dopóki klasa polityczna w takich sprawach nie stanie w jednym szeregu lub będzie milczeć w tej sprawie, to będą gwizdy i będzie buczenie - stwierdził.

- Namawiałbym do tego, aby rzeczy nazywać po imieniu. To naprawdę jest mało ważne, czy pani premier Kopacz się komuś podoba czy nie. Cmentarz jest cmentarzem - podkreślił.

Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniu
Czarzasty: nazywać rzeczy po imieniutvn24

Kowal: nie młócić słomy

- Ja mam wrażenie, że jeśli chodzi o tę dyskusję, to kardynał Wyszyński miał takie powiedzenie, żeby nie młócić słomy. Myślę, że w tej sprawie już trochę młócimy słomę - ocenił Paweł Kowal (Polska Razem).

W jego opinii, tegorocznych obchodów, mimo drobnych incydentów, nie należy oceniać negatywnie. Zwrócił uwagę m.in. na to, jak wielu warszawiaków zatrzymało się, by uczcić Godzinę "W" oraz na wspólną obecność polityków różnych opcji na piątkowej mszy w intencji poległych.

Kowal: nie młócić słomy
Kowal: nie młócić słomy tvn24

Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu

Ilona Antoniszyn-Klik (PSL) podkreśliła, że Powstanie Warszawskie jest niezwykle ważne w historii jej rodziny. Jak powiedziała, w powstaniu brał udział jej dziadek i zginęła ciotka.

- Te dyskusje są nie na miejscu. Nikt z mojej rodziny nie chciałby tego słyszeć, nie interesuje ich opinia tych ludzi, którzy stoją i buczą, bo jest to zupełnie nie na temat. A podskórne przyznawanie im racji też jest nie na miejscu. Tu powinna być bardzo jasna linia wszystkich polityków - zaznaczyła.

- Doprowadzimy do tego, że znajdzie się ktoś z tej drugiej strony, kto za rok przywiezie w autobusach ludzi, którzy będą buczeli na Dudę. A tego byśmy nie chcieli - stwierdziła.

Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu
Antoniszyn-Klik: dyskusje nie na miejscu tvn24

"Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas obchodów"

Na te słowa ostro zareagował Jacek Sasin, który zaapelował, by nie "formułować sugestii, że ktoś tych ludzi przywoził autobusami".

Jak stwierdził, podobne zachowania są charakterystyczne dla demokracji. - Jest tak, że czasami ktoś wyraża swoją opinię, która nam się nie podoba w miejscu, które nam się nie podoba. I nikt nikomu nie knebluje ust - tłumaczył.

- Nie zgadzam się na to, żeby iść pod rękę z prawicą w jednej sprawie, w sprawie chamstwa - odpowiedział na to Włodzimierz Czarzasty.

- Państwo trzeba szanować, niezależnie od tego, kto rządzi. Szacunek należy się urzędowi prezydenta i premiera. A wy tego nie rozumiecie i poniesiecie konsekwencję takiego działania - zwrócił się do Sasina Andrzej Rozenek.

- Ma pan rację - przyznał Sasin. - Dlatego tak bardzo bolało nas to, co robiła PO w stosunku do Lecha Kaczyńskiego. Bardzo niedobrze się również stało, że przy okazji tej rocznicy doszło do takiej sytuacji, że PO, bo mówię tu o wiceprzewodniczącej partii i prezydent Warszawy, nie była w stanie wznieść się ponad podziały i pozwolić, żeby prezydent Duda przemówił na uroczystościach. Odmówiono mu tego prawa - zarzucił.

Sasin: Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas rocznicy powstania
Sasin: Dudzie odmówiono prawa do przemowy podczas rocznicy powstania tvn24

Autor: kg/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24