Warsztaty dla kadry kierowniczej, m.in. z komend powiatowych i miejskich oraz newsletter opisujący przypadki łamania praw człowieka w policji - to sposoby Komendy Głównej na przeciwdziałanie nieprawidłowościom w policji.
System Wczesnej Interwencji (SWI) zaczęto opracowywać i wdrażać w 2010 r., po kilku nagłośnionych w mediach przypadkach łamania praw zatrzymanych oraz dyskryminacji czy naruszeń zasad w samej policji.
Jedna z tych spraw dotyczyła policjanta z Opola, który podczas przesłuchań stosował wobec zatrzymanych przemoc. Sprawa wyszła na jaw, gdy - po takim przesłuchaniu - do przestępstwa przyznał się niewinny człowiek.
Zadowoleni z wyników pracy
- Kiedy ten policjant został zatrzymany mówił, że nie wie o co chodzi, bo nic złego nie zrobił. Bronił się, że dotąd nikt nie zwracał mu uwagi, wszyscy (w komendzie) byli zadowoleni z jego wyników pracy. Zaczęto się zastanawiać, gdzie był błąd. Doszliśmy do wniosku, że gdyby ktoś z kierownictwa jednostki powiedział mu, że nie powinien tak postępować, nie doszłoby do eskalacji - powiedział pełnomocnik komendanta głównego policji ds. Systemu Wczesnej Interwencji Włodzimierz Sokołowski.
W ten sposób, jak wyjaśnił, zrodził się pomysł warsztatów dla kadry kierowniczej. Program opracowany został przez ówczesną pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka w policji i kierowniczkę psychologów.
Warsztaty trwają pięć dni
Początkowo warsztaty miały dotyczyć tylko szefów pionu kryminalnego. Z czasem warsztatami objęto kadrę kierowniczą policji w całym kraju. W poszczególnych jednostkach powstały też zespoły SWI. Pracują w nich ludzie z różnych pionów - naczelnicy kontroli, psycholodzy policyjni czy np. naczelnicy kadr.
Jak wyjaśnił Sokołowski, warsztaty trwają pięć dni, prowadzą je trenerzy, w tym wysocy funkcjonariusze policji. Podczas zajęć przedstawiane są problematyczne sytuacje dotyczące różnych sfer - przesłuchań, alkoholu na służbie, dyskryminacji ze względu na płeć. Następnie są one analizowane i wyciągane są wnioski. Ukazuje się specjalny newsletter, do którego dostęp mają wszyscy komendanci.
System Wczesnej Interwencji
Jak podkreśla policja, chodzi zarówno o podwyższanie standardów w tej służbie, jak i o doskonalenie umiejętności szefów policji rozmawiania z tymi funkcjonariuszami, którzy przepisy naruszyli.
Autor: jl//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24