Nie mają prawnej definicji, dlatego trudno je zakazać. Gdy jedna z substancji trafi na czarną listę, sprzedający natychmiast wymieniają ją na inny psychoaktywny środek. Dopalacze, zażywane jako legalne zamienniki narkotyków, potrafią być równie niebezpieczne. W Bydgoszczy walczy o życie jeden z nastoletnich amatorów psychoaktywnych substancji.
Nie ma prawnej definicji dopalaczy.Według Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii to substancja, która ma działanie psychofarmakologiczne lub toksyczne.Ich spożycie powoduje pobudzenie, euforię, zwiększenie koncentracji i uczucie przyjemności. By ominąć polskie prawo, na opakowaniach jest adnotacja: "Nieprzeznaczone do spożycia dla ludzi". W ofercie sklepów funkcjonują jako kadzidła, substancje przeznaczone do obrzędów religijnych i obiekty kolekcjonerskie.
Nawóz do roślinek ozdobnych bardzo euforyzujący wyciągający z roślinki całą prawdę. Nawóz nadaje się na początek imprezy później można zarzucić dla roślinki coś mocniejszego. Produkt sprawdza się bardzo dobrze na wieczory we dwoje. Sposób użycia: nawieźć roślinkę nawozem, zalać obficie wodą. Produkt nie do spożycia przez ludzi. Produkt wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. W razie przypadkowego połknięcia skontaktować się z lekarzem. Opis ze strony sprzedające dopalacze
Skład i działanie
Dopalacz to produkt, w którego skład wchodzą różne, niekiedy legalne, substancje naturalne i syntetyczne, niejednokrotnie również znajdujące się w legalnym obrocie handlowym i wchodzące w skład np. kosmetyków czy leków. W składzie dopalaczy możemy znaleźć rośliny z bardzo egzotycznych krajów, ale też szałwię oraz substancje chemiczne.
- Niebezpieczne w dopalaczach jest to, że często nie znamy prawdziwego składu tych produktów. Kiedy przyjeżdża pacjent, ewidentnie pod wpływem środków psychoaktywnych, nie wiemy pod wpływem jakiej substancji jest – mówi dr Ryszard Feldman, toksykolog. Zazwyczaj osoby pod wpływem dopalaczy są bardzo pobudzone, często agresywne, mają przyspieszoną czynność serca.
Użytkownicy opisują efekty działania tych substancji jako dość zbliżone do amfetaminy i ich pochodnych oraz do tabletek ekstazy, ale ze względu na znacznie krótszy czas działania (ok. 2 godzin przy zażyciu donosowym) często porównywany jest także do kokainy.
Prawo
Dlaczego nie można zdelegalizować dopalaczy? Bo nie wiadomo, co to jest dopalacz. Nie ma definicji takiego produktu. Gdyby zdelegalizować dopalacze, następnego dnia w sklepach pojawiłyby się na przykład „odpalacze” itp. Także wycofywanie substancji z obrotu jest procedurą skomplikowaną. Odbywa się na poziomie ustawowym, dlatego każdorazowo jest potrzebna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a to trwa. Poza tym po wycofaniu jakiej substancji w dopalaczach stosowane są inne, a znanych substancji o działaniu psychoaktywnym jest ok. 50 tys.
Kadzidło, którego moc aromatu przyjemnie wbije cię w fotel. Polecane doświadczonym kolekcjonerom. Produkt nie do spożycia przez ludzi. Sposób użycia: rozsypać na niepalnym podłożu. Spalać czyste lub jako część mieszanki. Używać w małych ilościach Opis ze strony sprzedające dopalacze
Polska jest najbardziej w Europie zaawansowana w wykluczaniu z obrotu substancji psychoaktywnych. Tylko w ciągu ostatniego roku na ustawową listę trafiło ich 29. Pierwsze dopalacze były sprowadzane z Nowej Zelandii, ale teraz prawdopodobnie produkowane są w większości krajów Europy, również w Polsce.
Nowa ustawa
Pod koniec sierpnia weszła w życie ustawa zakazująca handlu "dopalaczami" zawierającymi m.in. mefedron oraz dziewięć syntetycznych kanaboidów. W Polsce substancja ta reklamowana jest zazwyczaj przez sprzedawców jako "sole do kąpieli" albo "białe proszki". Resort zdrowia pracuje już nad kolejną ustawą, umożliwiającą wycofanie z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy substancji wzbudzającej podejrzenie szkodliwości dla zdrowia, która wchodzi w skład "dopalaczy".
Także w sierpniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który wprowadza zakaz reklamowania i promowania substancji psychotropowych lub środków odurzających. Nie będzie można reklamować środków spożywczych lub innych produktów poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.
W 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Uniemożliwiła ona handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia, m.in. benzylopiperazyną (około 10 proc. siły działania amfetaminy), która wchodziła w skład "dopalaczy". Na rynku pojawiły się jednak szybko nowe specyfiki zawierające inne szkodliwe substancje.
Źródło: SDiA TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24