25 lat temu Polska wstąpiła do NATO. Wojskowi o modernizacji armii

Źródło:
TVN24
25 lat temu Polska wstąpiła do NATO
25 lat temu Polska wstąpiła do NATOTVN24
wideo 2/4
Szwecja w NATOTVN24

Polska 25 lat temu wstąpiła do NATO - ważna rocznica naszego przystąpienia do Paktu już we wtorek. Warto sobie przypomnieć, czym dysponowała wówczas polska armia - nie było powodów do dumy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

To był moment symboliczny - koniec czasów, gdy polskie bezpieczeństwo było naznaczone niepewnością i początek uczestnictwa w najpotężniejszym sojuszu obronnym w dziejach ludzkości.

25 lat temu Polska została objęta nie tylko parasolem ochronnym, ale i wstąpiła do klubu państw, w których obronna skuteczność i nowoczesność muszą iść w parze. Nowoczesność, o której polskie wojsko do tamtej pory mogło pomarzyć.

Gen. Błazeusz: wróciłem do brygady i było zderzenie

- Środki, jakie były przeznaczone na modernizację, na wyposażenie, były wtedy znikome – relacjonuje pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotr Błazeusz, który w polskim wojsku wszystkie zmiany obserwował z bliska i z różnych perspektyw.

W latach 90. podczas studiów na Wojskowej Akademii Technicznej wyjechał do akademii wojskowej za ocean. Gdy wrócił, przemawiał między innymi podczas wizyty prezydenta Billa Clintona w Warszawie.

W wieku 38 lat został najmłodszym generałem po 1989 roku, uczestniczył w zagranicznych misjach, dziś jest zastępcą szefa Sztabu Generalnego. Ameryka kontra Polska - wtedy to było niebo a ziemia. - Wróciłem do brygady i było zderzenie, że był to sprzęt już przestarzały – ocenia.

Polska, gdy wstępowała do NATO, dysponowała przestarzałym sprzętemTVN24

Gen. Błazeusz: nie wydawano pieniędzy, bo wróg nie stał u naszych bram

Po kilkudziesięciu latach zimnej wojny i bycia pod wpływem Związku Radzieckiego, nawet po kilku latach od upadku komunistycznego molocha, w polskim wojsku trudno było się od tej historii odciąć, bo sprzęt w dużej mierze miał tabliczki pisane cyrylicą.

Według danych MON, nasze siły zbrojne były liczne, niemal 200 tysięcy żołnierzy, ale armia nie była w pełni zawodowa. Żołnierzy dla których było to jedyne zajęcie było około 78 tysięcy, a 118 tysięcy to byli poborowi.

W 1999 roku, mimo że minęła dekada od odzyskania wolności, technologicznie wojsko wciąż tkwiło w latach co najwyżej 80. Politycznie, społecznie i ekonomicznie wyzwań było mnóstwo, a w wojsku zakupów prawie żadnych.

- Brakowało praktycznie na wszystko, stąd te ogromne wyzwania, jeśli chodzi o modernizację sił zbrojnych. To było odkładane na bok, bo nie było tego poczucia zagrożenia, wróg nie stał u naszych bram - wskazuje gen. Błazeusz.

Skromne wyposażenie i pierwsza misja w ramach NATO

Gdyby skupić się jedynie na liczbach, to dla laika wygląda to imponująco. Ale liczy się jakość. Czołgów 1675. Wozów bojowych prawie 1367. Transporterów opancerzonych co prawda ledwo 35, ale za to opancerzonych samochodów rozpoznawczych 510. 652 działa samobieżne. Samoloty - prawie 182 myśliwce i 99 myśliwsko-bombowych i 38 śmigłowców szturmowych. W marynarce skromnie - 3 okręty podwodne i 2 do pływania po powierzchni - niszczyciel i fregata. Wszystko w technologii wschodniej.

Przy pierwszej NATO-wskiej misji w Kosowie, gdzie dowodził Roman Polko, miało to anegdotyczne plusy. 18 Batalion Desantowo-Szturmowy nie czekał w Macedonii na sygnał, ruszył równo z armią serbskiego wroga. Dzięki temu, że Serbowie również dysponowali radzieckim sprzętem, mógł uśpić ich czujność.

- Amerykanie byli zaskoczeni w większości, patrzyli z góry ze śmigłowców, że wkracza ktoś, kto ma uzbrojenie sowieckie, kałasznikowy, BRDM-y. Potem się dowiedziałem, że myśleli, że to jakaś kontrofensywa serbska – wspomina gen. Polko.

Opancerzenia szukano po złomowiskach

Perspektywy otworzyły się wielkie. Wyzwania w postaci misji również, ale sprzęt był jaki był. Generałowie wspominają, jak wyglądało choćby wyposażenie żołnierzy.

- Żołnierze określali to szelki dusicielki, które przy pewnym obciążeniu podnosiły się do góry i przyduszały żołnierza. Miałem starego typu saperkę, jak w czasach drugiej wojny światowej, którą uczono nas, w razie ataku trzeba sobie włożyć za pas jako dodatkowa ochrona – opowiada gen. Błazeusz.

Postęp w wojsku, technologia, zakupy - wszystko przyspieszyło. Ale na misjach zagranicznych, choćby w Iraku, żołnierze jeździli Tarpanem, nieopancerzonym, więc musieli zabezpieczać się metodami chałupniczymi.

- Workami z piaskiem, blachami, których szukaliśmy gdzieś tam na złomowiskach. Było to chałupniczo robione i wstydziliśmy się tego, ale życie ludzkie było ważniejsze niż wstyd – podkreśla gen. Mieczysław Bieniek.

Gen. Błazeusz: jesteśmy jednym z niewielu krajów, który przezbroił się

Ale to właśnie misje stały się motorem modernizacji. W wojskach lądowych pojawiły się Rosomaki, które zaistniały w naszym kontyngencie w Iraku. W marynarce, która wciąż czeka na nowe okręty, dwie fregaty przejęte w 2000 roku od Amerykanów.

- Pojawiły się wielkie nadzieje po wstąpieniu do NATO, ponieważ polska marynarka otrzymała cztery używane, ale wyremontowane, okręty podwodne – zwraca uwagę kontradmirał Mirosław Mordel.

W lotnictwie skokiem technologicznym były samoloty F-16. - Kraje zachodnie nie latały na sprzęcie sowieckim czy postsowieckim. Nie przechodziły tej transformacji, więc my jesteśmy jednym z niewielu krajów, który przezbroił się – mówi gen. Błazeusz.

Po 25 latach armia wygląda inaczej. Polscy wojskowi wciąż latają jednak wiekowymi śmigłowcami, z których najstarszy pamięta czasy Gierka, czy myśliwcami właśnie obchodzącymi 40. urodziny. Używają poradzieckich czołgów T-72 czy armat przeciwlotniczych według wschodniego projektu. Większość z radzieckiego sprzętu to już jednak historia.

Autorka/Autor:Maciej Warsiński

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium