Przed Sejmem odbył się we wtorek protest zorganizowany przez Konfederację w związku z zaostrzeniem restrykcji sanitarnych, zapowiadanemu przez rząd obowiązkowi szczepień dla niektórych grup zawodowych, a także projektem ustawy złożonym w Sejmie przez posłów PiS, który daje pracodawcy możliwość weryfikowania informacji na temat zaszczepienia przeciw COVID-19, przebycia choroby lub wykonania testu na obecność koronawirusa przez pracownika.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Muzeum Auschwitz na Twitterze odniosło się do momentu protestu, w czasie którego posłowie Konfederacji – Rober Winnicki, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke oraz Grzegorz Braun – stoją na scenie, a za ich plecami widnieje baner z napisem "Szczepienie czyni wolnym". Transparent kształtem przypomina zwieńczenie bramy w niemieckim obozie Auschwitz, na którym widniał napis "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym).
"Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" – skomentowało Muzeum Auschwitz.
Projekt o możliwości weryfikowania szczepienia przez pracodawcę
Wniesiony przez posłów PiS do Sejmu projekt nowelizacji ustawy zakłada możliwość wykonywania przez pracownika lub osobę pozostającą w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2. Zapisano w nim także możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.
Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł żądać od klienta okazania certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Osobę, która odmawia okazania powyższych dokumentów, traktować się będzie jako osobę niezaszczepioną przeciwko COVID-19, nieposiadającą statusu ozdrowieńca lub nieposiadającą aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARSCoV-2 - wskazano.
Autorka/Autor: ft
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock