- Dzisiaj możemy razem powiedzieć, że nam udało się głową przebić mur. (...) Wznoszę toast za wolność i solidarność! - powiedział Bronisław Komorowski do gości zgromadzonych na uroczystej kolacji z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy oraz szefów państw i rządów odwiedzających Warszawę w związku rocznicowymi obchodami.
Uroczyste przyjęcie w Arkadach Kubickiego zostało wydane na cześć laureata Nagrody Solidarności - przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa, ale także z okazji obchodów 25-lecia przemian 1989 r. - upadku komunizmu i odzyskania przez Polskę wolności. Do arkad królewskiej rezydencji przybyli m.in. szefowie państw i rządów, działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, obrońcy praw człowieka z całego świata. Wśród ok. 500 gości byli: prezydent USA, legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa, szef MSZ Radosław Sikorski i Mustafa Dżemilew. Obecny był też prezydent-elekt Ukrainy Petro Poroszenko.
Na przyjęcie przybyli premier Donald Tusk, a także inni przywódcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Czech, Słowacji i Węgier. Obecni byli również marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, a także wielu przedstawicieli polskiego świata polityki i kultury.
"Wznoszę toast za wolność i solidarność!"
Gości przywitał prezydent Bronisław Komorowski. W swoim toaście podkreślił, że nie będzie wolności, jeśli nie będzie solidarności "między ludźmi i narodami", a także solidarności z tymi, "którzy dzisiaj o swoją wolność walczą".
Jak dodał, cieszy się, że może dzielić radość z przedstawicielami państw, które pamiętają "gorycz braku wolności i radość z jej odzyskania".
- My wiemy, ale chcemy przekonać cały świat, że sny się spełniają wtedy, gdy poza snami, marzeniami jest odwaga i determinacja w ich realizacji - powiedział Komorowski. - Wiemy, że nie zawsze łatwo jest przekonać i siebie, że warto ryzykować - zaznaczył. Prezydent zauważył, że "pewnie w każdej kulturze są przysłowia, które zachęcają do realizmu, do tego, aby głową muru nie przebijać, aby uznawać realność polityczną ekonomiczną taką, jaką zastaliśmy". - My dzisiaj możemy razem powiedzieć, że nam udało się głową przebić mur. My nie tylko przebiliśmy ten mur, ale go zniszczyliśmy, umożliwiliśmy jedność Europie. Dlatego składamy dzisiaj hołd wszystkim, którzy mieli wtedy odwagę i chcemy się z nimi wszystkimi cieszyć - oświadczył prezydent.
- Nie ma wolności bez solidarności, to jest hasło, z którym szliśmy do walki o polską wolność. Nie ma i nie będzie wolności, jeśli nie będzie solidarności między ludźmi, narodami; między tymi wszystkimi, którzy wolność chcą odzyskać i solidarności z tymi, którzy o swoją wolność walczą - kontynuował prezydent. - Wznoszę toast za wolność i solidarność! - powiedział na koniec.
Co w menu?
Karta dań, które zjedli goście do ostatniej chwili pozostawała tajemnicą. O kulinarne doznania znamienitych osobistości zadbała rodzina Kręglickich, która prowadzi kilka warszawskich restauracji. Wśród dań był m.in. jesiotr w trzech odsłonach, czyli płatki wędzonej ryby, kremowy mus i ikra podane z chrustem z razowego chleba na miodzie, do tego lekki krem z białych szparagów z wiórkami sera korycińskiego, płatkami bratków i tłoczonym na zimno olejem rzepakowym z góry św. Wawrzyńca. Daniem głównym była szynka jagnięca pieczona z trawą żubrową, z czerwoną kapustą krótko duszoną z żurawinami. Na deser goście skosztowali musu chałwowego z domowymi sezamkami i nitkami karmelu, obsypanego m.in. świeżymi truskawkami i listkami werbeny. Wcześniej, w godzinach popołudniowych, lunch dla prezydenta Stanów Zjednoczonych przygotował Wojciech Modest Amaro, który uraczył prezydenta Obamę m.in. jagnięciną z kaszą gryczaną z dodatkiem karmelizowanej maślanki.
(Za kulisami) Trwają przygotowania do uroczystej kolacji na Zamku Królewskim, w której weźmie udział #ObamaPL. pic.twitter.com/8X1aWmZ1B1
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) June 3, 2014
Arkady Kubickiego to jedno z reprezentacyjnych miejsc Zamku Królewskiego. Wkomponowane w bryłę królewskiej rezydencji Arkady Kubickiego w XIX wieku scalały ogrody zamkowe w starorzeczu Wisły z ogrodami na skarpie, utrzymując jednocześnie komunikację pomiędzy Nowym Miastem a Mariensztatem.
W połowie lat 90. podjęto renowację arkad; po odnowieniu od 2009 r. odbywają się w ich wnętrzach wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne, działa w nich również restauracja. Wizyta w Warszawie przedstawicieli ok. 40 państw, w tym kilkunastu przywódców m.in. USA, Niemiec, Francji, Ukrainy, a także krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wiąże się z okazją 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Były to pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w powojennej Polsce, zakończone zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją wyborów czerwcowych był upadek rządów komunistycznych w Polsce.
Toast for Freedom and Solidarity proposed by Pres. Bronisław Komorowski at the dinner after #SolidarityPrize ceremony pic.twitter.com/tuidIJMRWK
— Marcin Wojciechowski (@maw75) June 3, 2014
Autor: kg/tr/zp / Źródło: PAP, tvn24.pl