Rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Zamiast niego Sejm wolał na stanowisku premiera lidera PO Donalda Tuska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński postanowił wyrazić opinie po głosowaniach w sprawie obu z nich – niektóre słowa wywołały oburzenie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 12 grudnia.
1. Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania
Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Po południu Sejm w głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za wotum zagłosowało 190 posłów, przeciwnych było 266, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału troje posłów klubu PiS: Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Ziobro i Szymon Szynkowski vel Sęk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania
Po głosowaniu w sprawie rządu Morawieckiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w jego ocenie "kampania przeciwko PiS-owi przekonała znaczną część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywistością". Prezes PiS usłyszał także pytanie o swoją Polskę marzeń. - To jest Polska bez polityków, którzy będą działali na rzecz obcych państw. Ja o tym bardzo wiele razy mówiłem - odpowiedział.
Dwutygodniowy rząd, który nie uzyskał większości w Sejmie to koszt dla budżetu w postaci odpraw. Odchodzący rząd, z nowymi twarzami, liczył 18 członków - w tym 16 szefów poszczególnych resortów oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabelę Antos oraz ministra bez teki Jacka Ozdobę - według obecnych regulacji ministrowie, którzy urzędowali krócej niż trzy miesiące, dostają odprawę w wysokości jednej pensji. Konstytucyjny minister zarabia miesięcznie 14 029 zł brutto. Ministrowie otrzymują jeszcze dodatki funkcyjne w wysokości 3758 zł. Łącznie otrzymają więc 17 187 złotych brutto.
2. Tusk wybrany na premiera
Sejm wybrał przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska na premiera w ramach tak zwanego drugiego kroku konstytucyjnego. - To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło - powiedział.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień
Po posiedzeniu Sejmu lider Platformy Obywatelskiej spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. "Ustalono, że po uzyskaniu wotum zaufania, zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w środę 13.12 o godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim" – przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koniec spotkania Tuska z prezydentem. Jest termin zaprzysiężenia
3. Bulwersujące słowa Kaczyńskiego
W poniedziałek wieczorem w Sejmie po krótkim wystąpieniu Donalda Tuska po wyborze na premiera, posłowie odśpiewali hymn. Gdy marszałek Szymon Hołownia ogłaszał zakończenie posiedzenia, nagle na mównicę wszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Ja nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno, pan jest niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem - oświadczył Kaczyński, zwracając się do Tuska. W tym momencie Hołownia zaapelował do Kaczyńskiego, by opuścił mównicę.
Szef Platformy odniósł się do słów Kaczyńskiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Sejmie. - Jeśli ktoś naprawdę chciał jeszcze raz podkreślić, jak bardzo ważne było, żeby odsunąć ich od władzy, to Jarosław Kaczyński zrobił to dzisiaj - powiedział.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem". Szef PO odpowiedział
Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego szeroko komentowali politycy w programie "Kropka nad i" w TVN24. Mówili o haniebnych oskarżeniach, kompletnym braku klasy i upadku Jarosława Kaczyńskiego.
4. Kolejna odsłona starć marszałka z politykami PiS
W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackiej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.
- Proszę złożyć to na piśmie, dlatego, że mam bardzo jasne wytyczne artykułu 112 regulaminu Sejmu, który już czytałem. Poza kolejnością mówców zapisanych do głosu oraz po wyczerpaniu listy mówców i zadaniu pytań udzielam głosu wyłącznie Prezesowi Rady Ministrów - odpowiedział Hołownia. - Nie jest pan, o ile mi wiadomo, Prezesem Rady Ministrów, panie pośle - dodał. Macierewicz nie chciał jednak ustąpić i zejść z mównicy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Proszę o ciszę, rozmawiał z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej
W trakcie debaty w Sejmie nad kandydaturą Donalda Tuska na premiera szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował swoje słowa do Szymona Hołowni. - Panie marszałku rotacyjny, za maksymalnie dwa lata nie będzie pan już miał partii. Zostanie panu kanał na YouTube i zdjęcie ze srebrnym przyciskiem - powiedział.
Hołownia zareagował. - Pozwolę sobie zauważyć pani pośle, że czasem lepiej jest dostać od wyborców przycisk srebrny niż przycisk czerwony.
5. Nagrody Grand Press 2023 dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN
Przyznano nagrody Grand Press 2023. Cztery wyróżnienia zdobyli dziennikarze tvn24.pl, TVN24 i TVN. W kategorii News zwyciężyli Justyna Suchecka i Piotr Szostak za cykl materiałów "Willa plus".
W kategorii Dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Piotr Świerczek i Robert Zieliński za reportaż "Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza", w kategorii Reportaż telewizyjny/wideo wyróżnienie otrzymał Michał Przedlacki za cykl reportaży z Ukrainy, zaś w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa zwyciężyli Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik za cykl "Zakładnicy umowy".
Dziennikarzem roku został Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grand Press 2023 przyznane
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24