Zawód baristy jest jednym z najmłodszych, nad Wisłą cieszy się jednak coraz większą popularnością. Podczas odbywających się w Warszawie Mistrzostw Polski Baristów najlepsi z nich dali prawdziwe show - w ich filiżankach można było zobaczyć myszy, łosie, koty, a nawet... jadalne złoto. "Królową kawy" została Izabela Popiołek, która będzie reprezentować nasz kraj na mistrzostwach świata w Atlancie.
Wydawałoby się, że parzenie kawy nie jest niczym skomplikowanym. Ot, zalanie wrzątkiem paru łyżeczek czarnego proszku, dla bardziej wymagających - naciśnięcie guzika w ekspresie. Wbrew pozorom, by zrobić prawdziwe espresso, czyli "podstawę" kawy, należy posiąść nie lada umiejętności.
Tajemnica - dobrej kawy - tkwi w szczegółach
Ta zaledwie 20-30 mililitrowa esencja czarnego złota powstaje z dokładnie siedmiu - ośmiu gramów kawy, a jej przygotowanie składa się z wielu etapów. Dobór odpowiedniej mieszanki ziaren, grubość ich zmielenia, następnie sam czas parzenia kawy w ekspresie, tzw. czas ekstrakcji (który powinien być nie krótszy niż 20 sekund, ale nie dłuższy niż 30) - to wszystko ma ogromny wpływ na ostateczny smak, jak i zapach naparu.
- W prawidłowo przyrządzonym espresso powinniśmy wyczuć balans smaków - odrobiny goryczy, kwaskowatości i słodyczy zarazem. Ważne też, żebyśmy wypili je do 60 sekund od momentu przygotowania - bowiem do tego czasu przed działaniem czynników zewnętrznych aromat kawy chroni tzw. crema, czyli pianka o orzechowym kolorze znajdująca się na jej powierzchni. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że te szczegóły są aż tak ważne - tłumaczą znawcy.
Mistrz ekspresu - barista
Tą tajemną i skomplikowaną wiedzę posiadają właśnie bariści - osoby zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem kawy. Swoje umiejętności mogli sprawdzić podczas ósmej edycji Mistrzów Polski Baristów. Kawowe zawody 25-27 marca w Warszawie zorganizował polski oddział Speciality Coffee Association of Europe (SCAE). Jednak dopiero pierwszy raz w ich historii, złożone były aż z czterech konkurencji - Mistrzostw: Cup Tasting, Coffee in Good Spirit, Latte Art oraz szczególnie prestiżowych - będących eliminacjami do World Barista Championship - Baristy.
- Celem zawodów jest możliwość porównania swoich umiejętności przez baristów, ale również promowanie i kultywowanie kultury picia kawy, według światowych standardów. Ona 15 lat temu w Polsce w ogóle nie istniała, teraz z roku na rok, jest coraz większa - wyjaśnia Kuba Gwiazdowski - sędzia główny mistrzostw, a zarazem autor pierwszego polskiego poradnika dla baristów.
Podniebne wojny
Podczas Mistrzostw Cup Tasting uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać gatunki kaw, wyłącznie po ich smaku i aromacie: z łącznie 24 filiżanek musieli wybrać osiem, w których znajdowały się inne, od pozostałych rodzaje mieszanek ziaren. Najlepszym polskim "kawowym kiperem" został Paweł Pala z iCoffee.
W tym roku podczas zawodów po raz pierwszy zorganizowano także Mistrzostwa Coffee in Good Spirit, gdzie zadaniem baristów jest przygotowanie drinków kawowych na bazie espresso i alkoholu. Zwycięzca - Tomasz Marchwiński z Green Coffee - serca i podniebienia sędziów (co ważne - międzynarodowych) podbił polskim specjałem, bowiem w skład jego drinka wchodziło jabłko z cynamonem oraz... Żubrówka.
Największą ciekawość wśród publiczności budziły jednak Mistrzostwa Latte Art (coraz bardziej popularnej sztuki malowania mlekiem), w których celem zawodników było stworzenie najpiękniejszych kaw. Bariści z dzbankami mleka zamiast pędzli, malowali smoki, łosie, kawki, myszy, koty, serca, a nawet czaszki. - Możemy namalować niemal wszystko. Ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia - wyjaśnia autor najładniejszej kawy, Radek Darnowski z Coffeeheaven.
Co ważne, zawodników w tych konkurencjach ograniczał czas. Na wykonanie konkretnego zadania mieli osiem minut - jeśli je przekroczyli, tracili cenne punkty, a co za tym idzie - czasem także wygraną. Jednak bariści, którzy ze zmagań wyszli obronną ręką i wygrali, będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Kolonii, które w czerwcu organizuje SCAE.
Najlepszą kawę w Polsce robi kobieta
Natomiast największą renomą na kawowych zawodach cieszy się konkurencja Barista - w końcu to ich zwycięzca może szczycić się mianem osoby, która najlepiej przygotowuje kawę w całym kraju. W tym roku do półfinałów zakwalifikowało się 14 baristów, a następnie do finału - sześć. W ciągu zaledwie 15 minut musieli przygotować łącznie 12 kaw: cztery espresso, cappuccino oraz bezalkoholowe drinki kawowe.
"Królową kawy" została 23-letnia Izabela Popiołek z Green Coffee, którą sędziowie (oceniający zawodników na całym świecie) zaliczyli do "europejskiej czołówki" - to ona reprezentować będzie Polskę na kwietniowych Mistrzostwach Świata Baristów (World Barista Championship) organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez SCAE wraz z Speciality Coffee Association of America. - Z kawą "jestem związana" od trzech lat. To co robię, sprawia mi ogromną przyjemność - to moja pasja. Do mistrzostw przygotowywałam się dwa miesiące, niemal każdego dnia trenowałam po kilka godzin... ale nie spodziewałam się, że wygram - mówiła ze łzami w oczach po ogłoszeniu wyników.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bojanowski, fot. archiwum TVN24, P. Krzywicki/press room coffeeheaven,