Posiedzenie senackiej komisji zdrowia. Mama nastolatki chorej na mukowiscydozę z apelem "o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w Polsce"

Źródło:
TVN24
Mama 14-letniej Amelii chorej na mukowiscydozę: proszę o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w Polsce
Mama 14-letniej Amelii chorej na mukowiscydozę: proszę o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w PolsceTVN24
wideo 2/3
Mama 14-letniej Amelii chorej na mukowiscydozę: proszę o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w PolsceTVN24

Mama 14-letniej Amelii chorej na mukowiscydozę apelowała na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia "o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w Polsce". - Niech ministerstwo jak najszybciej zakończy negocjacje, a producent leków niech działa tak, aby każdy polskie dziecko z tą okropną chorobą miało równe szanse - mówiła. Jej córka ma "nietypową mutację mukowiscydozy", dlatego "nie przysługuje jej obecnie refundacja dla osób powyżej 12. roku życia". Drogi lek od 6. roku życia refunduje większość państw UE, a polski resort zdrowia prowadzi negocjacje w sprawie refundacji od ponad roku.

Chorzy na mukowiscydozę, śmiertelną chorobe genetyczną, powyżej 12. roku życia mają zapewniony dostęp do leku o nazwie Kaftrio. Rządzący wciąż negocjują z producentem cenę leku dla młodszych dzieci - od 6. roku życia. O sprawie informowała 6 września reporterka "Faktów" TVN Renata Kijowska. Firma farmaceutyczna twierdzi, że chce, by lek był dostępny dla wszystkich i zamierza współpracować z rządem. 

Negocjacje w sprawie refundacji trwają ponad rok, a każdy dzień z mukowiscydozą niesie ryzyko. Dopytywany przez reportera TVN24 o negocjacje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski stwierdził: - Jeśli państwo chcą zapłacić firmie farmaceutycznej w imieniu Polaków, to proszę negocjować.

Lek od 6. roku życia refunduje większość państw unijnych. To wielki wydatek, ale opłaca się, bo koszty leczenia w szpitalu, przeszczepów płuc, wypłata rent i rezygnacja rodziców z pracy są wyższe. 

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji

Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Mama 14-letniej Amelii: przez ostatnie trzy lata w szpitalu spędziłyśmy łącznie sześć miesięcy

Temat leku na mukowiscydozę poruszono we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Głos zabrała mama 14-letniej Amelii chorej na mukowiscydozę, Anna Popławska-Czarny. Opowiedziała o sytuacji rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę, które nie zostały objęte refundacją.

Poinformowała, że jej 14-letnia córka ma "nietypową mutację mukowiscydozy", dlatego "nie przysługuje jej obecnie refundacja dla osób powyżej 12. roku życia".

- Parę lat temu jej stan zdrowia zaczął się mocno pogarszać. Przez ostatnie trzy lata w szpitalu spędziłyśmy łącznie sześć miesięcy. Amelia cztery razy dziennie dostawała dożylne antybiotyki. Kiedy mogłyśmy wrócić do domu, codziennie robiłyśmy rehabilitację płuc, ale córka i tak bez przerwy kaszlała, dusiła się i miała problemy, żeby nabrać powietrze. Bardzo mocno schudła. Wiosną ważyła czterdzieści kilo. Wyglądała jak niedożywiona. Jej płuca stopniowo przestawały działać. W badaniu spirometrycznym wydolność płuc wyniosła pięćdziesiąt sześć procent. To bardzo ciężki stan - opowiadała.

- Ale ja mam dużo szczęścia. Znam języki obce i mam odłożone pieniądze (...) Kaftrio udało mi się sprowadzić z zagranicy. Lek jest bardzo drogi i nie jestem pewna, czy zawsze będzie nas na niego stać. Jestem za to pewna jego efektów - dodała.

Mama Amelii podkreśliła, że "po dwóch miesiącach córka przybrała na wadze pięć kilo". - Wyniki spirometrii podniosły się z pięćdziesięciu sześciu procent na osiemdziesiąt trzy. Lekarz prowadzący Amelię jednoznacznie powiązał to z nowym lekiem - dodała.

"Proszę o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w Polsce"

- To, co się stało, jest lepsze niż wygrać miliard dolarów. Co jakiś czas dzwonią do mnie inni rodzice. Proszą o wsparcie, o poradę. Dowiaduję się później, co u nich. Jedna rodzina opuściła Polskę. Przyprowadziła się do Niemiec. Jest im bardzo ciężko. Inni organizują zbiórki. Inni czekają. Nie chcą mówić o tym publicznie. Trzeba przyznać, że stoją przed bardzo trudnymi wyborami - mówiła.

Popławska-Czarny zaznaczyła, że "negocjacje w sprawie rozszerzenia refundacji dla dzieci powyżej szóstego życia trwają ponad rok".

- Jestem mamą i mam bardzo dużo szczęścia - powtórzyła. - Dlaczego ma nie udać się innym? Bo mają mniej pieniędzy czy dlatego, że nie opuścili ojczyzny? - pytała.

- Proszę o jak najszybszą refundację leku dla wszystkich dzieci w Polsce. Niech ministerstwo jak najszybciej zakończy negocjacje, a producent leków niech działa tak, aby każdy polskie dziecko z tą okropną chorobą miało równe szanse - apelowała.

Dr Urlik: najlepszy efekt uzyska się, stosując ten lek jak najwcześniej i u wszystkich chorych

O efektach stosowania leku mówił na posiedzeniu komisji dr Maciej Urlik, transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Jako rodzice i lekarze te korzyści widzimy na co dzień. To jest ponad sześćdziesięcioprocentowe zmniejszenie ilości hospitalizacji, ponad czterdziestoprocentowa redukcja przypadków wymagających leczenia w oddziałach intensywnej terapii, czyli tych zaostrzeń najbardziej niebezpiecznych - powiedział.

- Ale najważniejsze to jest śmierć, która według szacunków dotknie siedemdziesięciu, osiemdziesięciolatków, a nie tak jak do tej pory dwudziestopięciolatków - dodał.

Podkreślał, że "najlepszy efekt uzyska się, stosując ten lek jak najwcześniej i u wszystkich chorych". - Dlatego prosimy i oferujemy ze swojej strony pomoc w procesie refundacji leku dla chorych w wieku 6-12 lat oraz rozszerzonych o dodatkowe mutacje - powiedział Urlik.

Wiceminister zdrowia o leku na mukowiscydozę: prowadzimy negocjacje trudne, ale nie mogę powiedzieć jak się zakończą
Wiceminister zdrowia o leku na mukowiscydozę: prowadzimy negocjacje trudne, ale nie mogę powiedzieć jak się zakończąTVN24

Wiceminister zdrowia: prowadzimy negocjacje trudne, ale nie mogę powiedzieć, jak się zakończą

Wiceminister Miłkowski mówił, że "na podstawie pierwotnej rejestracji została dokonana refundacja, później zostały rozszerzone wskazania". - Wiedzieliśmy od razu przy wcześniejszych refundacjach, że zostanie poszerzona na wiek 6-12 - to jest około dwustu osób, ale dodatkowo jeszcze zakończyły się badania na inne mutacje około dwustu pięćdziesięciu osób, a to jest łącznie około 1250-1300 osób, które mają na dzień dzisiejszy wskazania rejestracyjne - dodał.

- Prowadzimy negocjacje trudne, ale nie mogę powiedzieć, jak się zakończą, staramy się - powiedział Miłkowski. - Mamy w najbliższym czasie kolejne spotkanie z centralą firmy, bo polski oddział często nie ma możliwości przeprowadzenia dobrych negocjacji - przekazał.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24