MON likwiduje moloch

 
TVN24Do konca tego roku AMW ma przestać istnieć

Co prawda, projekt ustawy likwidującej Agencję Mienia Wojskowego, która zaopatrywała w sprzęt w nagłych przypadkach nasze wojsko, nie jest jeszcze gotowy to MON zamierza dokonać likwidacji Agencji w ekspresowym tempie. - Jeszcze do końca tego roku AMW przestanie istnieć - dowiaduje się "Rzeczpospolita".

- To prawda. Agencja Mienia Wojskowego będzie rozwiązana do końca 2008 r. Zasady likwidacji są w trakcie opracowywania. Dokonujemy analizy mienia, jakie posiada lub administruje AMW. Często jest to po prostu balast - potwierdza informację gazety Zenon Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za modernizację sił zbrojnych.

"Uzbrojenie" zamiast "Mienie"

"Następcą" Agencji Mienia Wojskowego ma zostać nowocześnie zarządzana Agencja ds. Uzbrojenia, która będzie zaopatrywać w sprzęt nasze siły zbrojne. Jest jednak pewien problem. Nowa Agencja nie będzie najprawdopodobniej dysponowała żadnym majątkiem. - A pozbawiona go nie będzie się mogła samofinansować i zostanie kolejnym klientem budżetu państwa. Ile będzie nas kosztować? Tego również nie wiadomo - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dotychczasowy majątek AMW (głównie nieruchomości i działki) ma według dziennikarzy "Rzeczpospolitej" zostać przejęty przez Skarb Państwa i samorządy. Majątek agencji jest ponoć ogromny. Szacuje się go na około miliard złotych, a składają się na niego między innymi atrakcyjne tereny nad morzem i w centrach wielkich miast.

Pierwszy krok już zrobiony

Agencja Mienia Wojskowego od 10 lat zasila fundusz modernizacji sił zbrojnych i fundusz modernizacji bezpieczeństwa publicznego. Pieniądze z agencji pozwalały MON kupować sprzęt w nagłych, awaryjnych sytuacjach, np. gdy był potrzebny na zagranicznych misjach. Tylko w zeszłym roku agencja przekazała ministerstwu 415 mln zł.

- Likwidację AMW można w zasadzie uznać za rozpoczętą - pisze dziennik. Za pierwszy krok gazeta uznaje bowiem odwołanie jej dotychczasowego prezesa Krzysztofa Grodzickiego i jego dwóch zastępców. Odpowiedzialnym za likwidację struktur Agencji został Eryk Kosiński, prawnik z Poznania, od kilku dni nowy szef AMW.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości