TVN24 | Polska

Molnupiravir już w Polsce. Lek na COVID-19 na razie tylko dla pacjentów onkologicznych

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
PAP
Prof. Mastalerz-Migas o lekach na COVID-19
Prof. Mastalerz-Migas o lekach na COVID-19TVN24
wideo 2/21
TVN24Prof. Mastalerz-Migas lekach na COVID-19

Doustny lek na COVID-19 pod nazwą molnupiravir trafił do Polski - przekazała profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Na razie w niewielkiej liczbie dawek i te dawki zostały skierowane do pacjentów onkologicznych jako pacjentów najwyższego ryzyka - uściśliła.

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej profesor Agnieszka Mastalerz-Migas przekazała w środę na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, że "będą wkrótce szeroko dostępne leki doustne celowane przeciwko koronawirusowi". - To lek molnupiravir, który już trafił do Polski. Na razie w niewielkiej liczbie dawek i te dawki zostały skierowane do pacjentów onkologicznych jako pacjentów najwyższego ryzyka – poinformowała.

Zobacz naszą relację z konferencji >>>

Ekspertka: bardzo ważne jest wczesne włączenie leków

Zapowiedziała, że wkrótce będzie więcej dawek tego specyfiku, a także kolejny lek zostanie zarejestrowany. Mastalerz-Migas mówiła, że leki doustne "będą mogły być zastosowane na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, przede wszystkim w grupach ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (...) u pacjentów we wczesnej fazie choroby".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podkreślała, że "w przypadku stosowania tych leków bardzo ważne jest ich wczesne włączenie" do leczenia, ponieważ tzw. okienko terapeutyczne będzie wynosiło tylko pięć dni od początku objawów zakażenia.

Autor:akr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości