Niedzielski: w ciągu ostatnich 5 czy 6 dni widzimy, że mamy systematyczne wzrosty zakażeńTVN24
Omikron w Polsce oraz opieka przedszpitalna osób chorych na COVID-19 to główne tematy, które były poruszane w czasie konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przed południem zebrał się dziś Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, by omówić sytuację epidemiczną. W tvn24.pl prowadziliśmy relację z konferencji ministra.
Szefowi resortu zdrowia towarzyszyła profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję.
Zakończyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Dziękujemy za uwagę i kończymy relację.
12:02
Niedzielski: Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzać restrykcje, oceniam jako stosunkowo niskie.
12:01
Minister zdrowia: Mamy przed sobą szczególny okres. Okres, kiedy dzieci wrócą do szkół. Nawet jeżeli dzieci trafia do szkół i dojdzie do eskalacji zakażeń, to potem są ferie. Będziemy mieli następną przerwę, która w naturalny sposób będzie powstrzymywała rozwój pandemii.
11:59
Czy dojdzie do podziału na strefy w kontekście obostrzeń? Niedzielski: Jeżeli dojdzie do zaostrzania obostrzeń, to na pewno będą to scenariusze, które są już scenariuszami trudnymi. W tych scenariuszach raczej nie dokonuje się różnicowania na poszczególne powiaty, tylko wprowadza się rozwiania ogólnokrajowe i raczej w takim kierunku będziemy szli.
11:56
Adam Niedzielski: Widzimy zdecydowanie większą zakaźność w krajach Europy Zachodniej, jeżeli chodzi o omikron. Mamy prognozy które są różnymi scenariuszami. Mamy prognozy, które mówią o tym, że będzie w Polsce odnotowywane ponad 100 tysięcy zakażeń. To jest najbardziej czarny scenariusz.
11:53
Minister zdrowia: Prawdopodobnie w piątek będę miał okazję przyjąć trzecią dawkę.
11:53
Minister: Skróciliśmy dostępność trzeciej dawki od 5 miesiąca dla wszystkich.
11:52
Szef MZ: Jeżeli chodzi o pozostałe grupy, prowadzimy dialog.
11:52
Niedzielski: Jeżeli chodzi o kwestie obowiązku szczepień, to w tej chwili on jest wprowadzony dla grup medycznych. Przypadku pojawienia się takich sygnałów niepokojących, czy bardziej niekojących dotyczących rozwoju omikrona, ja będę chciał przyspieszyć wprowadzenie tego obowiązku, Rozważamy, żeby ewentualnie zmienić rozporządzenie i taki obowiązek wprowadzić już od połowy lutego.
11:50
Czy zmieni się strategia akcji zachęcania do szczepień? Czy poszerzy się grupa objęta obowiązkowymi szczepieniami? CO z paszportami covidowymi? Niedzielski: Dzisiaj odbywa się wysłuchanie publiczne ustawy, która ma wprowadzić ustawowe podstawy prawne do stosowania miedzy innymi paszportów covidowych. Podchodzimy do tej sprawy w sposób partnerski, oparty na dialogu. Niemniej jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby to rozwiązanie wspierać – mówię o stanowisko ministra zdrowia i rządu.
11:48
Czy możemy się spodziewać w najbliższym czasie decyzji o obostrzeniach? Niedzielski: Jeżeli mielibyśmy argumenty, ze jednak jest zmiana trendu, a rzeczywistość bywa dynamiczna, to decyzje o kolejnych obostrzeniach będą podejmowane, Natomiast na tę chwilę takich decyzji nie ma.
11:47
Dziennikarze zadają pytania.
11:46
Niedzielski: Ten pilotaż jest teraz przekuwany w usługę.
11:46
Niedzielski: Mamy trzy programy, a w zasadzie cztery, które stosujemy. Trzy programy, które pomagają pacjentom pocovidowym powracać do zdrowia. Mówię tu pilotażu, który już się zakończył, to wykorzystanie elektronicznych stetoskopów.
11:44
Niedzielski o opiece poszpitalnej, po zachorowaniu: jest rehabilitacja pocovidowa. Pełny cykl może trwać do 6 tygodni. Do tej pory skorzystało z tej rehabilitacji ponad 16 tysięcy pacjentów.
11:43
Adam Niedzielski: To, co chcemy powiedzieć, to przekaz dla pacjentów, którzy mają prawa oczekiwać od swojego lekarza rodzinnego leczenia na etapie przedszpitalnym.
11:43
Niedzielski: Wszystkie wytyczne, o których mówiła pani profesor zostały rozesłane do lekarzy rodzinnych. Tuż przed światami zostały opublikowane w postaci komunikatu.
11:37
Prof. Mastalerz-Migas zachęcała, by korzystać z programu umożliwiającego monitorowanie stanu zdrowia w warunkach domowych. Wyjaśniała, że przez specjalny system, przedstawiciele ochrony zdrowia mają wgląd w ten stan.
11:35
Prof. Mastalerz-Migas: To co jest bardzo ważne, w tej chorobie leczonej ambulatoryjnie, to monitorowanie stanu pacjenta.
11:35
Prof. Mastalerz-Migas: Może być również zrealizowana wizyta domowa, jeśli stan pacjenta jest obłożny.
11:34
Prof. Mastalerz-Migas: Po diagnozie powinna być teleporada, gdzie dokonywana jest wstępna ocena stanu zdrowia. Kiedy coś wzbudza wątpliwości lekarza, pacjent może lub powinien być zaproszony na wizytę osobistą w przychodni. Nawet w trakcie izolacja ma prawo się na nią udać.
11:33
Ekspertka: zakażenie koronawirusem u większości pacjentów przebiega w sposób łagodny.
11:32
Głos zabiera profesor Agnieszka Mastalerz-Migas.
11:31
- Ten program cały czas trwa. Chciałbym wszystkich gorąco zachęcić, żeby w przypadku pozytywnego wyniku testu skorzystać z przesłanego pulsoksymetru - mówił Niedzielski.
11:30
Niedzielski przypomniał o programie PulsoCare, w ramach którego pacjenci otrzymują pulsoksymetry do monitorowania parametrów w domu.
11:28
Minister zdrowia: Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają wzmocnić opiekę przedszpitalną. W tym znaczeniu, że przeznaczoną dla pacjentów na wczesnym stadium choroby i ich opieka wymaga zastosowania specjalnych narzędzi.
11:27
Niedzielski: Taka sytuacja to jest scenariusz katastroficzny. W tym sensie, że nie mamy możliwości zwiększania infrastruktury, która w sposób odpowiedni by zabezpieczała możliwość leczenia pozostałych pacjentów.
11:25
Szef MZ: Prognozujemy, że kumulacja czy pojawienie się omikronu w ten sposób, że on zacznie dominować (…), nastąpi gdzieś w okolicach końca stycznia. Zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z covidem nawet do 60 tysięcy.
11:23
Niedzielski: Obecnie jego udział jest rzędu 2 procent w liczbie zakażeń.
11:23
Szef MZ: Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia omikrona.
11:23
Niedzielski: Pierwsze informacje mówią o tym, że zjadliwość mutacji omikron jest nieco niższa niż w przypadku delty.
11:22
Niedzielski: Omikron jest zdecydowanie bardziej zakaźny.
11:21
Niedzielski o wysokiej liczbie zakażeń: Interpretujemy to jako sytuację przejściową, a nie odwrócenie trendu.
11:21
Szef resortu zdrowia: Ta wynikowość testów cały czas maleje Teraz utrzymuje się na poziomie około 15 procent, czyli tyle okazuje się testami pozytywnymi. Ta liczba jest stosunkowo niską.
11:20
Minister zdrowia: Drugi argument to kwestia wynikowości testów. Wykonujemy zdecydowanie większą liczbę niż tydzień temu.
11:19
Minister Niedzielski: Interpretujemy te wyniki jako anomalię poświąteczną. Najważniejszym argumentem jest odniesienie do poprzedniego roku. Wtedy nastąpiło bardzo podobne zjawisko.
11:19
Niedzielski: Musimy sobie odpowiedzieć, czy jest to analiza związana z okresem świątecznym, czy zmiana trendu.
11:18
Niedzielski: W ciągu ostatnich 5 czy 6 dni widzimy, że mamy systematyczne wzrosty zakażeń.
11:18
Szef MZ: W związku z omikronem, chcemy przedstawić założenia wzmocnionej opieki przedszpitalnej, której celem będzie odciążenie szpitalnictwa.
11:17
Niedzielski: Dzisiejsza konferencja jest związana z Covidem, ale przede wszystkim będziemy chcieli mówi o tak zwanej opiece przedszpitalnej w przypadku zakażeń.
11:15
Rozpoczyna się konferencja. Zapraszamy na relację!
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 17 196 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarły 632 osoby chorujące na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 4 162 715 infekcji, zmarło 98 666 chorych na COVID-19.
11:02
Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał – jeszcze przed posiedzeniem rządowego zespołu - w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia, że omówione na nim będą "bieżące dane epidemiczne i na tej podstawie podjęte decyzje". - Spodziewam się, że będziemy szli w kierunku utrzymania aktualnych obostrzeń, natomiast analiza dzisiejszych danych pozwoli na to, aby ostatecznie taką decyzję zatwierdzić – dodał.
10:54
Wcześniej, o godzinie 10 w środę, zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym omawiano sytuację epidemiczną i decyzje o obostrzeniach.
10:52
Dzień dobry. Zapraszamy na relację z konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która rozpocznie się już niebawem.
Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i decyzje w sprawie obostrzeń
Około godziny 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.
Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał w środę rano, że "tam będą omówione bieżące dane epidemiczne i na tej podstawie podjęte decyzje ".
- Spodziewam się, że będziemy szli w kierunku utrzymania aktualnych obostrzeń, natomiast analiza dzisiejszych danych pozwoli na to, aby ostatecznie taką decyzję zatwierdzić – poinformował rzecznik. Pytany, jakie obostrzenia leżą w tej chwili na stole, polityk odpowiedział, że te, które obecnie obowiązują. - Limity miejsc i weryfikacja pod tym kątem – wyjaśniał Mueller. Jego zdaniem największym wyzwaniem jest obecnie weryfikacja istniejących obostrzeń.