Mika Brzezinski o Polsce: to wyzwanie, mój brat będzie musiał się z tym zmierzyć

Źródło:
TVN24
Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypać
Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypaćTVN24
wideo 2/6
Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypaćTVN24

Mika Brzezinski, amerykańska dziennikarka telewizji MSNBC, mówiąc w "Faktach po Faktach" w TVN24 o nominacji swojego brata Marka Brzezinskiego na nowego ambasadora USA w Polsce, stwierdziła, że on "jest skrojony do tej roboty". W rozmowie z Anitą Werner mówiła też o wyzwaniach dla demokracji, trudnej sytuacji na Ukrainie, prawach kobiet oraz wolności mediów.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

Mika Brzezinski, amerykańska dziennikarka i prowadząca programy informacyjne, gospodyni programu "Morning Joe" w telewizji MSNBC, przebywa czasowo w Polsce. Pomaga w przeprowadzce swojemu bratu Markowi Brzezinskiemu, nowemu ambasadorowi w Warszawie.

Mark Brzezinski oficjalnie powitany w ambasadzie USA w Warszawie

W rozmowie z Anitą Werner w "Faktach po Faktach" dziennikarka mówiła o tym, że tymczasowo prowadzi swój program z Warszawy.

- Prowadzę mój program "Morning Joe", który w Stanach nadawany jest od 6 do 9 rano, co tu oznacza, od południa do 15. Więc teraz mogę pospać trochę dłużej. W Stanach zwykle muszę wstawać o 4 rano, żeby zdążyć z makijażem i przygotować się do pracy przez trzy godziny na żywo. A teraz mogę spać rano! Chyba się tu przeprowadzę - powiedziała. Dodała, że jej widzowie "bardzo pozytywnie" reagują na to, że program nadawany jest z polskiej stolicy. - W Europie Wschodniej bardzo dużo się teraz dzieje, zwłaszcza w kontekście Rosji i ewentualnej inwazji na Ukrainę. To dobry powód, żeby tu teraz być. Druga rzecz to to, że towarzyszę obecnie mojemu bratu, który właśnie został mianowany ambasadorem USA w Polsce, pomagam mu w tych przenosinach, na przykład w kwestiach rodzinnych. Pełnię więc niejako podwójną rolę - tłumaczyła.

- Mam nadzieję, że obecność mojego brata tu, koncepcja powrotu Brzezinskiego do Polski, będzie równie ważna z punktu widzenia symboliki, jak i pod względem skuteczności. Bo są wyzwania, wspólne wyzwania, przed którymi stoją zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska - podkreśliła Mika Brzezinski.

Dodała także, że z nominacji syna na polskiego ambasadora bardzo dumny byłby Zbigniew Brzezinski, doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, gospodarza Białego Domu w latach 1977-1981. - Mojemu ojcu nie mieściło się w głowie, że będzie to możliwe. Jego historia pełna jest niemożliwych przypadków. Nasza rodzina musiała uciekać z Polski ponad 80 lat temu, a jego życie zostało, podobnie jak w wielu innych przypadkach, wyrwane z korzeniami. Wszyscy musieli zaczynać od zera. W końcu Zbigniew trafił do Stanów, na stypendium do Harvardu. Miał 200 dolarów, jedną parę skarpetek i stypendium, według którego dobre wyniki w jednym semestrze oznaczały kolejny semestr nauki - wspominała.

- Przez cztery lata stypendium było przedłużane z semestru na semestr, pod warunkiem dobrych wyników. Zaczął pracować jak tylko mógł. Uczył się, jak pracować na rzecz nie tylko wartości amerykańskich, ale wartości amerykańskich na całym świecie, i tych wartości, które miał nadzieję, że zawitają kiedyś do Polski. Polska zawsze była dla niego domem. Kiedy zostali zmuszeni do wyjazdu, pomysł, że Brzezinski może kiedyś wrócić i tu mieszkać - nie do pomyślenia - mówiła dalej rozmówczyni Anity Werner. - Stany Zjednoczone mają dla Polski ważne przesłanie na temat tego, co jest istotne i co jest do zrobienia. W kontekście wyzwań stojących przed nami - dodała.

O Marku Brzezinskim: jest skrojony do tej roboty

Odnosząc się do nominacji jej brata na ambasadora, Mika Brzezinski stwierdziła, że "jest skrojony do tej roboty". Zwracała tu uwagę na jego życiowe doświadczenia, które mogą być pomocne dla sprawowanej funkcji. - Przyjechał do Polski po magisterce z prawa na stypendium Fulbrighta, mieszkał tu, napisał książkę o polskiej konstytucji. Rozumie wyzwania, i od ponad 30 lat żyje tymi problemami. Moim zdaniem to stanowisko pasuje dla niego idealnie. Patrzę na jego interakcje z ludźmi, jak płynnie przechodzi między polskim i angielskim, ale zawsze dogłębnie rozumie, z globalnego punktu widzenia, wyzwania nie tylko tu, i podziały nie tylko tu, ale także te rosnące w Stanach Zjednoczonych - powiedziała.

- Myślę, że jego podejście do pracy będzie bardzo innowacyjne, chce próbować nowych sposobów pracy z ludźmi, próbując znaleźć lepszą przyszłość dla obu krajów. Była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, która jest bliską przyjaciółką rodziny, i która przez lata pracowała dla mojego ojca, gdy tylko usłyszała o jego nominacji, powiedziała: "urodził się do tego". Faktycznie tak jest. Jak się patrzy na niego w akcji - pewnie w którymś momencie przeprowadzisz z nim wywiad - to naprawdę widać, że jest do tego stworzony. Bardzo się cieszę z jego powodu - zwróciła się do Anity Werner.

>> Mark Brzezinski w rozmowie z Marcinem Wroną: mieszkałem w Polsce i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wrócić

Mika Brzezinski o swoim bracie Marku: jest skrojony do tej roboty
Mika Brzezinski o swoim bracie Marku: jest skrojony do tej robotyTVN24

Mika Brzezinski: wszyscy dbamy o wartości demokratyczne

Mika Brzezinski została zapytana, czy dostrzega powody do zmartwień w kontekście obecnego kryzysu demokracji w Polsce.

Przyznała, że "to jest wyzwanie". - To coś, z czym mój brat będzie musiał się zmierzyć. Musi uważnie podchodzić do tutejszych wyzwań, do tego, które bitwy będzie chciał stoczyć najpierw. Potrzeba trochę czasu, żeby wszystkich wyczuć, żeby poznać ich poglądy. Wtedy może działać strategicznie i hojnie, w stosunku do wszystkich, i próbować promować dobro. Wszyscy dbamy o wartości demokratyczne, kochamy nasze ojczyzny, ja kocham swoją ojczyznę Amerykę, i kochamy Polskę, (...). Życzymy Polsce tego samego, co Stanom Zjednoczonym - powiedziała.

Mika Brzezinski: demokrację należy pielęgnować

W tym kontekście Mika Brzezinski odniosła się także do wyzwań stojących przed amerykańską demokracją. Zapytana, czy objawem kryzysu za oceanem mógł być atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku, odparła: - Zdecydowanie tak.

I po raz kolejny odniosła się do doświadczeń swojego ojca.

- Mój ojciec, mój tata i jego historia przybycia do Ameryki, fakt, że został doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera, był taki podekscytowany, gdy Polska została członkiem NATO… Był tak podekscytowany, że świat w końcu ma szansę poznać i zrozumieć wartości, które są w Polsce tak ważne, i dlaczego jest to ważne dla stabilizacji globalnej. Dostrzegał to nadchodzące niebezpieczeństwo, zanim od nas odszedł. A my przez ostatnie cztery lata się z tym niebezpieczeństwem zmagaliśmy - mówiła.

- Moim zdaniem, jak się jest, tak jak mój ojciec, z Europy Wschodniej, to łatwiej jest zrozumieć niebezpieczeństwo, że wszystko może się nagle zawalić. W Stanach jednym z problemów, z którymi musimy się mierzyć to fakt - i tu mam nadzieję, że uda mi się to dobrze wyrazić - że byliśmy trochę rozpieszczeni przez naszą piękną demokrację, przez nasze amerykańskie wartości. Wiele osób w Stanach musi zdać sobie sprawę, że demokrację należy pielęgnować, że może ona po prostu zniknąć. Obecnie usiłujemy zrozumieć, że jeśli coś wpływa na naszą demokrację, coś jak wypadki z 6 stycznia, to trzeba do tego podejść niezwykle poważnie. Jest to realne i może realnie podkopać wszystko to, co wspólnie zbudowaliśmy - zauważyła.

Mika Brzezinski: konsekwencje ataku Rosji będą najsurowsze

W dalszej części rozmowy z Anitą Werner Mika Brzezinski odniosła się do sytuacji międzynarodowej, między innymi do zaogniającej się sytuacji przy granicy Rosji i Ukrainy i groźby inwazji na jej terytorium.

Została zapytana, czy Stany Zjednoczone są obecnie wystarczająco silne, aby wspierać sojuszników, między innymi Polskę, biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie.

- Nie mogę wypowiadać się w imieniu Joe Bidena czy Marka, ale można by powiedzieć, że jest to czas, by tego dowieść. Żeby pokazać, że możemy temu sprostać. Że nie może się to wydarzyć, a jeśli jednak nastąpi, to konsekwencje tego będą najsurowsze. Myślę, że amerykańska administracja jasno to powiedziała, ale interesujące będzie to, jak sytuacja się rozwinie, bo można odnieść wrażenie, że Putina negocjacje nie interesują. Chce Europy. Chce na nowo nakreślić granicę, nową strefę wpływów. Będzie to prawdziwy problem - powiedziała.

- Wiem, że są tacy wśród byłych specjalistów od bezpieczeństwa narodowego, którzy mówią, jak bardzo Ameryka osłabła po czterech latach administracji Trumpa. Ważne jest zatem, żeby wszystko, co robimy, służyło potwierdzaniu naszej siły, ale w sposób promujący wartości demokratyczne. Nie chcemy potwierdzać naszej siły, aby po prostu być silni. Nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby reprezentować mocne, amerykańskie wartości i aby inne kraje miały również ku temu sposobność - mówiła dalej.

Była też pytana, czy Ukrainie i Rosji jest obecnie potrzebny przełom w ich relacjach, czegoś na wzór porozumienia między Izraelem i Egiptem z Camp David z 1978 roku.

Odparła, że "problemem obecnie jest to, że każdy jest w swoim narożniku". - Mogą pojawiać się jakieś wysiłki dyplomatyczne, ale mówimy tu o Putinie. Mówimy o człowieku, który być może wykorzystał okazję za czasów Trumpa, a gdy rozmawiał z nim Joe Biden, miał wrażenie, że jest poddawany próbie. Tak mówi prezydent. Nie widzę tu możliwości na powtórkę porozumienia z Camp David dla USA, Rosji i Ukrainy. Myślę, że sprawy zaszły za daleko - oceniła.

Mika Brzezinski o sytuacji na Ukrainie
Mika Brzezinski o sytuacji na UkrainieTVN24

Do kobiet: znajcie swoją wartość i zacznijcie o niej mówić

Mika Brzezinski odniosła się także do obecnej sytuacji kobiet, między innymi w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, który zdecydował o niemal całkowitym zakazie aborcji, co doprowadziło do masowych protestów.

Mówiła o tym, dlaczego kobiety muszą nadal walczyć o swoje prawa. Przyznała, że ona sama "robi to codziennie".

- Mam platformę w Stanach nazywającą się "Know your value" - "Znaj swoją wartość". Ona uczy kobiety, na czym polega ich wartość, jak ją oceniać i jak ją efektywnie komunikować. Choć jest wiele czynników zewnętrznych wpływających na naszą możliwość otrzymywania równej płacy czy na prawo do naszego własnego ciała, są również elementy tego równania, które możemy kontrolować - dodała.

- Na mojej platformie skupiam się na tym, żeby pokazać kobietom, jak same mogą się efektywnie komunikować. Te umiejętności, które mamy ty czy ja, dla większości kobiet są trudne. Nie otrzymują takiej samej płacy jak ich koledzy, mężczyźni. Nie czują się równie ważne jak mężczyźni. Nie czują się włączone w tym samym stopniu. Ale częścią równania, na którą mogą wpływać, jest nauczenie się efektywnej komunikacji, aby zaczęto je doceniać. Mogą dostawać większe pensje. Pracuję na rzecz uczenia kobiet takich umiejętności i technik, aby więcej kobiet dochodziło na sam szczyt we wszystkich branżach - kontynuowała.

- Gdy więcej kobiet będzie startowało w wyborach na różne stanowiska (to w Stanach już się dzieje, padają rekordy), więcej kobiet będzie w zarządach, więcej kobiet będzie u steru, moim zdaniem to zmieni to równanie - stwierdziła rozmówczyni TVN24.

- Znajcie swoją wartość i zacznijcie o niej mówić. Każdego dnia. Angażujcie się w politykę, angażujcie się w pracę. Macie na to dużo czasu - zaapelowała do kobiet w Polsce.

- Mam takie wydarzenie w Abu Zabi z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet we współpracy z "Forbesem", w którym celebrujemy kobiety powyżej 50-tki, 60-tki, 70-tki, 80-tki, 90-tki, które właśnie w tym wieku osiągają szczyt swojej kariery. Więc macie czas - na pracę, na wywarcie jakiegoś wpływu na świat. Nie trzeba się spinać, nie trzeba się spieszyć, trzeba się skupić, a z czasem znajdziecie swój moment, dzięki któremu będziecie mogły zaistnieć. Ale macie na to o wiele więcej czasu, niż wam się wydaje - powiedziała.

Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypać

Na koniec rozmowy Mika Brzezinski mówiła o roli wolnych i niezależnych mediów. Została zapytana o to w kontekście jej dziennikarskich doświadczeń, między innymi z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Powiedziała, że "trudno jest prowadzić debatę, jak nie ma w niej prawdy i faktów". - Media to powinno być prawdziwe, wolne dziennikarstwo. Nie Facebook, nie media społecznościowe, nie może być ono kontrolowane przez rząd, bo nie jest wtedy obiektywne. Jest to podstawowy wyznacznik dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Modlę się, żeby Polska nie zeszła z tej drogi. Wiem, że jest to wyzwanie, wiem, że to coś, nad czym będzie pracował mój brat, w sumie to nie do mnie należy mówienie o tym. Ale mogę powiedzieć, że głęboko w to wierzę, bo gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypać - dodała.

Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypać
Mika Brzezinski: gdy wolne media przestają funkcjonować, wszystko zaczyna się sypaćTVN24

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Polsce będzie coś groziło, kiedy "w Unii nie będziemy i wtedy, kiedy Unia będzie od środka rozwalana" - mówiła w "Kropce nad i" ubiegająca się o mandat w PE Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Zdaniem posła klubu PiS i kandydata do europarlamentu Michała Wójcika "dzisiaj jest walka o suwerenność Polski".

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Źródło:
TVN24

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej, wspaniałej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu na 20-lecie członkostwa we Wspólnocie. - 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy - zaznaczył. Zachęcał też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy będą w Unii prowadzone - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24