TVN24 | Polska

Mark Brzezinski oficjalnie powitany w ambasadzie USA w Warszawie

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Mark Brzezinski o nominacji: to jest dla mnie ogromny zaszczyt
Mark Brzezinski o nominacji: to jest dla mnie ogromny zaszczytTVN24
wideo 2/6
TVN24Mark Brzezinski o nominacji: to jest dla mnie ogromny zaszczyt

Nowy ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski rozpoczyna swoją misję w naszym kraju. Amerykańska ambasada w poniedziałek oficjalnie powitała go w warszawskiej placówce. "W tym wymagającym czasie kontynuujemy pracę na rzecz wzmacniania relacji amerykańsko-polskich" - napisano przy zdjęciach z uroczystości.

W środę w Białym Domu Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony przez amerykańską wiceprezydent Kamalę Harris na nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. W piątek przyleciał do naszego kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Mark Brzezinski w Polsce. Powitanie w ambasadzie

W poniedziałek amerykańska ambasada w Warszawie oficjalnie powitała nowego ambasadora w placówce. W uroczystości - ze względu na sytuację epidemiczną - większość osób uczestniczyła wirtualnie. "W tym wymagającym czasie kontynuujemy pracę na rzecz wzmacniania relacji amerykańsko-polskich" - czytamy.

>> Mark Brzezinski w rozmowie z Marcinem Wroną: mieszkałem w Polsce i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wrócić

Mark Brzezinski. Kim jest nowy ambasador USA w Polsce?

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego. Jest bratem Miki Brzezinski, dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC, i Iana Brzezinskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO.

Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był między innymi dyrektorem do spraw Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena w czasie jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Brzezinski z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zna język polski i francuski.

Brzezinski: wytyczne od prezydenta Bidena są jasne
Brzezinski: wytyczne od prezydenta Bidena są jasnetvn24

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/USEmbassyWarsaw/

Pozostałe wiadomości