TVN24 | Polska

"Medycy na granicy" przekazują obowiązki. "Czujemy dumę, że mogliśmy oddać tej sprawie energię i doświadczenie"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Medycy na granicy pomagają imigrantom. Skarżą się, że rząd nie chce ich wpuścić do strefy objętej stanem wyjątkowym
Medycy na granicy pomagają imigrantom. Skarżą się, że rząd nie chce ich wpuścić do strefy objętej stanem wyjątkowymMedycy na Granicy
wideo 2/3
Medycy na GranicyMedycy na granicy pomagają imigrantom. Skarżą się, że rząd nie chce ich wpuścić do strefy objętej stanem wyjątkowym

Grupa "Medycy na granicy" 15 listopada odbędzie swój ostatni dyżur przy granicy z Białorusią. Następnego dnia ich obowiązki przejmie Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Grupa "Medycy na granicy" to wolontariusze udzielający pomocy medycznej imigrantom i uchodźcom na Podlasiu (poza strefą stanu wyjątkowego). Ostatni dyżur przy granicy będą pełnić 15 listopada.

"Od początku naszej obecności na granicy zapowiadaliśmy, że będziemy tam - jako 'Medycy na granicy' - obecni do 15 listopada. Po tym, co zobaczyliśmy, przeżyliśmy i komu pomogliśmy podczas blisko 40 dyżurów wiemy jedno. Niezależna pomoc medyczna nie może stamtąd zniknąć. Przede wszystkim potrzebują jej ludzie - kobiety, mężczyźni i dzieci, dla których jesteśmy często jedyną nadzieją na taką pomoc" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Zespół "Medyków na granicy"FB- Medycy Na Granicy

"Dla wielu z nas akcja 'Medycy na granicy' była jednym z ważniejszych doświadczeń zawodowych. Uważamy, że dobrze wykonaliśmy to zadanie i czujemy dumę, że mogliśmy oddać tej sprawie naszą energię i doświadczenie" - napisali.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM - kim są?

Poinformowali, że już od kilku tygodniu "prowadzili rozmowy" z Medycznym Zespołem Ratunkowym Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, który przejmie po nich obowiązki.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszą i jedyną w Polsce certyfikowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) medyczną grupą szybkiego reagowania (EMT – Emergency Medical Team) na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne. Na swoim koncie ma misje ratunkowe w Libanie po wybuchu w porcie, trzęsieniu ziemi w Nepalu, lawinach błotnych w Peru czy powodzi w Bośni. Członkowie Zespołu pomagali także podczas protestów na kijowskim Majdanie, a od początku pandemii COVID-19 przeprowadzili blisko 10 misji na trzech kontynentach, począwszy od włoskiej Lombardii, gdzie wspierali personel miejscowych szpitali wspólnie z wojskowymi medykami z WIM - czytamy na stronie organizacji.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpocznie działalność przy granicy 16 listopada.

"'Medycy na granicy' w dużej części pozostaną na granicy"

"Medycy na granicy" przekazali im leki, sprzęt medyczny, numer alarmowy i wypracowane procedury. "Medycy, którzy dyżurowali w ramach naszej inicjatywy, będą mogli dołączyć do zespołu Fundacji. Taką gotowość wyraziło 21 osób. 'Medycy na granicy' w dużej części pozostaną więc na granicy służąc swoją wiedzą, ale też doświadczeniem wyniesionym z naszej działalności" - czytamy w komunikacie.

Stan wyjątkowy i zakaz wstępu dla dziennikarzy

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy wydanego na wniosek Rady Ministrów stan wyjątkowy wprowadzono najpierw na 30 dni, po czym w końcu września Sejm zgodził się na przedłużenie go o kolejne 60.

Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w sobotę w radiu RMF FM, że dziennikarze z redakcji, które mają ogólnopolski zasięg, będą mogli pracować w strefie przygranicznej na zasadach określonych przez Straż Graniczną. Taką możliwość ma wprowadzić nowelizacja ustawy o ochronie granicy, która będzie obowiązywać po zakończeniu stanu wyjątkowego.

Autor:ads//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FB- Medycy Na Granicy

Raporty:
Pozostałe wiadomości