600 godzin w powietrzu, a potem miesiące prac. Tak wygląda wizyta myśliwca MiG-29 w serwisie

MiG-29 w serwisie
MiG-29 w serwisie
tvn24.pl
Prace przy myśliwcach w WZL 2tvn24.pl

Naddźwiękowy myśliwiec MiG-29 to tak złożona maszyna, że nawet osoby zajmujące się nią od wielu lat nie są w stanie stwierdzić, z ilu części się składa – wliczając drobne nity i śruby, mogą to być dziesiątki tysięcy. Cała ta skomplikowana maszyneria wymaga skrupulatnej opieki, aby nie zawieść podczas lotu z prędkością 2000 km/h. Myśliwce muszą więc regularnie przechodzić serwis. W przypadku MiG-29 oznacza to wizytę w Bydgoszczy. Odwiedziliśmy miejsce ich serwisowania z kamerą.

Tekst został opublikowany w październiku 2015 roku.

Bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr. 2 (WZL 2) zajmują się tymi myśliwcami polskiego wojska od niemal 20 lat. To jedyne miejsce w państwach NATO, gdzie jest możliwość przeprowadzenia poważniejszych remontów czy modernizacji maszyn MiG-29. Jeśli więc ktoś nie chce mieć do czynienia z Rosjanami i koncernem RSK MiG, to pozostaje ograniczony wybór w postaci polskich zakładów.

Bydgoskie zakłady specjalizują się w obsłudze myśliwców MiG-29 i szturmowych Su-22. W ograniczonym stopniu zajmuje się też C-130 Herkules i F-16Artur Tarkowski | tvn24.pl

Zamówienia z Bułgarii

Z oferty WZL 2 najprawdopodobniej skorzysta wojsko Bułgarii, która jako jedno z trzech państw NATO (poza Polską i Słowacją) ma jeszcze na wyposażeniu radzieckie myśliwce. W czwartek podpisano pierwszą umowę przewidującą remont silników do trzech bułgarskich MiG-29. Tym zajmą się zakłady WZL 4 w Warszawie. Bułgarzy deklarują jednak, że w dalszej kolejności będą chcieli modernizować swoje maszyny w Bydgoszczy, podobnie jak wcześniej robiło to polskie wojsko. Choć współpraca z Polakami wywołuje ostre protesty Rosjan, to Bułgarzy zapewniają, że są zdecydowani na jej rozwijanie. Polska oferta ma być lepsza niż rosyjska. Mamy oferować taką samą jakość, niższą cenę a przy tym jesteśmy państwem sojuszniczym nieobjętym sankcjami. Nie jest jeszcze w stu procentach pewne, czy bułgarskie MiG-29 zjawią się w Bydgoszczy. Nie wiadomo też, kiedy to może się zdarzyć ani co dokładnie polscy specjaliści będą mieli z nimi zrobić. Jednak najpewniej będzie to wyglądać podobnie do tego, co robione jest przy polskich maszynach. 32 myśliwce MiG-29 z biało-czerwoną szachownicą trafiają do WZL 2 regularnie. Teraz jest ich tam pięć.

Więcej o zamieszaniu wokół kontraktu z Bułgarią pisaliśmy na początku października

Dwumiejscowy MiG-29 UB, przeznaczony głównie do szkolenia, przechodzi próby systemu zamykającego wloty powietrza do silnikówArtur Tarkowski

Przebieg między serwisami – 600 godzin

Tak jak znacznie prostsze samochody osobowe, naddźwiękowe maszyny bojowe też mają określony okres, po jakim trzeba im zrobić dokładny przegląd. W przypadku polskich MiG-29 jest to maksymalnie sześć lat albo 600 godzin spędzonych w powietrzu. Maszyna może też trafić do zakładów szybciej, jeśli ulegnie jakiejś awarii i nie będą mogli sobie z nią poradzić wojskowi technicy w jednostkach. Ewentualnie wojsko może przysłać MiG-29 do Bydgoszczy, jeśli nie będzie miało możliwości przeprowadzić własnymi siłami mniej szczegółowych przeglądów zaplanowanych standardowo po 150 i 300 godzinach w powietrzu. Kiedyś myśliwce trzeba było po określonym czasie (wyczerpaniu tak zwanego resursu, czyli spędzeniu określonego czasu w powietrzu) rozmontować niemal na części pierwsze i obowiązkowo poddać gruntownemu remontowi. Było to dość kosztowne rozwiązanie i mało efektywne, bo samoloty mogły być nawet w dobrym stanie, ale prace i tak trzeba było przeprowadzić "na wszelki wypadek". Po prostu konstruktorzy nie byli w stanie przewidzieć ile dokładnie wytrzymają różne podzespoły i w ten sposób się zabezpieczali. Od takiego systemu zaczęto w Polsce odchodzić po 2004 r., kiedy przy pomocy Rosjan i Niemców (polskie wojsko za symboliczne euro dostało 22 MiG-29 wycofane z Luftwaffe i mogło "wchłonąć" całą wiedzę oraz doświadczenie Niemców na ich temat) zakłady w Bydgoszczy zaczęły remontować i modernizować polskie myśliwce. Teraz wszystkie są już "eksploatowane według stanu technicznego". Oznacza to, że nie muszą przechodzić co jakiś czas gruntownych remontów, ale jedynie tak zwane "prace kontrolno-regeneracyjne", czyli po prostu serwis.

Prace przy myśliwcach MiG-29 w głównym hangarze WZL 2
Prace przy myśliwcach MiG-29 w głównym hangarze WZL 2tvn24.pl

Kluczowe elementy

Jak powiedział tvn24.pl Waldemar Topol, dyrektor operacyjny WZL 2, taką zmianę można było wprowadzić głównie dzięki rozwinięciu systemów diagnostyki. Samoloty mają teraz zamontowaną elektronikę, która rejestruje działanie różnych podzespołów myśliwca i to, pod jakim obciążeniem musiały one działać. Pozwala to dokładniej monitorować ich zużycie. Na dwóch myśliwcach zamontowano dodatkowo bardzo rozbudowany system pomiarowy i zbadano, jakim dokładnie obciążeniom są poddawane różne elementy konstrukcji samolotu podczas gwałtownych manewrów. Na podstawie wyników testów wybrano około 20 najważniejszych podzespołów, takich jak silnik, podwozie, system hydrauliczny umożliwiający sterowanie, katapultowany fotel pilota czy elementy łączące skrzydła z kadłubem, które nadal są poddawane bardzo dokładnym przeglądom podczas każdej wizyty w zakładach. Najczęściej oznacza to ich wymontowanie z samolotu, rozłożenie na części pierwsze, dokładne obejrzenie, wymianę zużytych elementów, ponownie złożenia, a potem jeszcze przetestowanie. Robi się tak, ponieważ każda z wybranych części ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Jeśli jedna z nich zawiedzie, jest duża szansa, że myśliwiec ulegnie katastrofie. Pozostałe części maszyny poddaje się jedynie ogólnemu sprawdzeniu i testuje. Jeśli nie sprawiają problemów, nie są wymieniane czy naprawianie.

Wnętrze myśliwca to plątanina ciasno upakowanych przewodówArtur Tarkowski | tvn24.pl

Pięć miesięcy prac

Dzięki ograniczeniu listy rzeczy do wymiany standardowa wizyta MiG-29 w serwisie uległa uproszczeniu. Teraz trwa niecałe pięć miesięcy, o ile podczas kontroli maszyny nie zostaną znalezione jakieś problemy wymagające dodatkowych prac. Może się to wydawać bardzo długim okresem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że standardowa wizyta z samochodem w serwisie rzadko zajmuje więcej niż dzień. Jednak myśliwiec jest nieporównywalnie bardziej skomplikowaną maszyną i sprawdza się go znacznie dokładniej niż to, co oferują nawet najlepsze markowe ASO. Samo zbadanie samolotu po przybyciu do bydgoskich zakładów to praca dla sześcioosobowej grupy kontrolnej na dwa tygodnie. Na pytanie o to, z ilu właściwie części może się składać MiG-29, doświadczeni pracownicy WZL 2 reagują śmiechem. Policzenie tego byłoby sporym wyzwaniem. Sam katalog różnych części i podzespołów samolotu to sześć grubych tomów pochodzących jeszcze z Rosji i napisanych po rosyjsku. Pracownicy żartują, że nitów łączących różne elementy konstrukcji samolotów są "wiadra". Nawet w niewielkim fragmencie duraluminiowej blachy wzmacniającej statecznik poziomy jest ich około stu. Na dodatek są ich najróżniejsze rodzaje, różniące się długością, grubością i wytrzymałością. Co ciekawe, nity przed zamontowaniem są trzymane w zamrażarce. Trzeba je tam umieścić zaraz po wytopieniu, kiedy są jeszcze gorące. Inaczej stwardnieją i nie będzie się dało ich już użyć. Gdzie i jakie należy zamontować w samolocie, określają szczegółowe plany. Pomimo żartowania o "wiadrach" nitów nie wbija się ich w poszycie samolotu gdzie popadnie.

Podczas wizyty w Bydgoszczy, nawet podczas rutynowego serwisu bez żadnych nadzwyczajnych zdarzeń, myśliwce i tak są rozkręcane na kawałki. Odczepia się od nich skrzydła, aby można było dokładnie zbadać tytanowe elementy łączące je z kadłubem, które są poddawane największym torturom podczas ostrych manewrów. Podobnie postępuje się ze statecznikami poziomy i pionowymi, czyli elementami zamontowanymi na ogonie, przy pomocy których steruje się samolotem. Spośród dużych elementów zawsze demontuje się też silniki i fotel katapultowy K-36, który trafia na dokładne sprawdzenie jako element kluczowy dla bezpieczeństwa pilota. Późniejsze prace przy fotelu wymagają specjalnej ostrożności, bo znajdują się w nim dwa kilogramy ładunków wybuchowych. Pilot musi niemal dosłownie na nich siedzieć, ale dzięki temu w sytuacji awaryjnej wystarczy pociągnąć za duże czerwone uchwyty umieszczone pomiędzy nogami i systemy fotela błyskawicznie ożywają. Po sekundzie człowieka nie ma już w kokpicie. Specjaliści pracujący przy radzieckich fotelach katapultowych bardzo je cenią. Ich zdaniem są lepsze od amerykańskich odpowiedników montowanych np. w F-16. Po wprowadzeniu pewnych modernizacji Rosjanie ciągle je montują w swoich najnowszych maszynach.

Każda czynność przy samolocie jest wykonywana w oparciu o szczegółowe plany i rejestrowana w dokumentacjiArtur Tarkowski | tvn24.pl
Prace przy fotelu katapultowym pilota myśliwca MiG-29
Prace przy fotelu katapultowym pilota myśliwca MiG-29tvn24.pl

40 lat to jeszcze nie dramat

Po dokładnym zbadaniu systemów samolotu i wyremontowaniu kluczowych elementów wszystko jest z powrotem składane w całość i dokładnie sprawdzane. W specjalnej oddzielnej hali testowana jest później cała elektronika maszyny i jej systemy bojowe. W innym miejscu próbom poddaje się silniki. Ewentualnie samolot może też trafić do malarni, o ile zażyczy sobie tego klient, czyli wojsko. Na myśliwiec MiG-29 nakłada się kilka warstw farby w kontrolowanych warunkach. Z sufitu hali jest rozpylana woda, bo do malowania jest potrzebna wilgotność na poziomie 40 proc. Myśliwiec ma tak dużą powierzchnię, że nałożona na niego farba waży około 24 kg. Na sam koniec wizyty w "serwisie" MiG-29 jest komisyjnie odbierany przez wojsko. Do Bydgoszczy przyjeżdża z jednej z jednostek pilot, który wykonuje na maszynie dwa loty próbne, żeby sprawdzić, czy wszystko działa jak powinno. Jeśli nie ma zastrzeżeń, MiG-29 odlatuje do jednej z dwóch baz, w których stacjonują te myśliwce, czyli do Malborka lub Mińska Mazowieckiego. Następnym razem zjawi się najpóźniej za sześć lat. Przy 32 myśliwcach MiG-29 w polskiej służbie WZL 2 nie narzekają na brak pracy. Na przyszły rok są zaplanowane serwisy dla sześciu maszyn.

Zajęcie starczy jeszcze na wiele lat, bo plany wojska przewidują, że myśliwce MiG-29 będą latać z biało-czerwonymi szachownicami po 40 lat, czyli do początku lat 30. Może się wydawać, że to bardzo sędziwy wiek dla samolotów, ale pracownicy WZL 2 przekonują, że nie można ich oceniać taką miarą jak np. współczesne samochody osobowe, które po 20 latach najczęściej nadają się na złom. Radzieccy konstruktorzy mieli zaprojektować MiGi-29 bardzo solidnie i można je określić jako "gniotsa nie łamiotsa". Myśliwce mają przetrwać 40 lat i pozostać sprawne oraz bezpieczne. Inną sprawą jest ich przydatność na współczesnym polu walki. Pomimo najlepszych starań specjalistów z WZL 2 bez odpowiednich modernizacji polskich myśliwców MiG-29 (obecnie jedynie połowa je przeszła i nie ma planów zajęcia się resztą), będą one coraz bardziej odstawać od możliwości sąsiadów, w tym głównego potencjalnego przeciwnika, czyli Rosji.

Silniki są rutynowo wymontowywane z samolotu na czas przeglądu. Widok od ogona maszyny przez wlot powietrza Artur Tarkowski | tvn24.pl

Autor: Maciej Kucharczyk, zdjęcia Artur Tarkowski\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl | Artur Tarkowski

Pozostałe wiadomości

Sąd wydał zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa. Wcześniej były minister sprawiedliwości kilkukrotnie nie stawił się na jej posiedzeniach. Posiedzenie komisji zaplanowano na piątek.

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą

Źródło:
TVN24, PAP

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Szefowie resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych na Rosję - informuje Reuters. Do tej pory sprawę przedłużenia sankcji blokowały Węgry. Za wycofanie swojego weta miały otrzymać zapewnienie, że Komisja Europejska będzie dalej negocjować z Ukrainą możliwość tranzytu gazu przez jej terytorium.

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Źródło:
Reuters, PAP

Mężczyzna podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem ratownika medycznego w Siedlcach usłyszał dwa zarzuty. Odpowie za zabójstwo i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. Śledczy ustalili, że 59-latek był wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Ratownik zabity nożem. Dwa zarzuty dla podejrzanego

Ratownik zabity nożem. Dwa zarzuty dla podejrzanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Zapadł wyrok w sprawie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem na mieszkance podwarszawskiego Legionowa. Oskarżonemu groziło dożywocie. Sąd skazał go jednak na 20 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe zebrała się Państwowa Komisja Wyborcza, która w poniedziałek ma zająć stanowisko w sprawie pisma, jakie do PKW skierował minister finansów Andrzej Domański. Chodzi o sprawozdanie komitetu wyborczego PiS i decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówił dziennikarzom, że z jego informacji wynika, że zostały zgłoszone trzy projekty takiej odpowiedzi.

Zebrała się PKW. Kalisz: są co najmniej trzy projekty odpowiedzi dla Domańskiego

Zebrała się PKW. Kalisz: są co najmniej trzy projekty odpowiedzi dla Domańskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Światowe media relacjonują obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Brytyjski "Guardian" podkreśla, że jest on "trwałym symbolem ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy", a świadectwo ocalałych z Holokaustu jest "tak ważne, jak nigdy dotąd".

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

Źródło:
tvn24.pl, CNN, BBC, Guardian, Rai News, Le Monde, Deutche Welle, Süddeutsche Zeitung, Sky News

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do pielęgnowania pamięci o Holokauście. "Ponad milion ludzi z marzeniami i nadziejami zostało zamordowanych przez Niemców" - napisał na X w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Minister edukacji Niemiec Cem Ozdemir odniósł się do wyników badań zleconych przez organizację Jewish Claims Conference, z których wynika, że "więcej niż jeden na dziesięciu Niemców w wieku od 18 do 29 lat nigdy nie słyszał terminu Holokaust".

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Źródło:
PAP

Prokuratura umorzyła śledztwo, które toczyło się w sprawie wyborów samorządowych w gminie Korycin (Podlaskie). W kwietniu zeszłego roku wygrał – jednym głosem - wieloletni wójt Mirosław Lech. Jego kontrkandydatka zarzuciła mu, że namawiał osoby niezamieszkałe w gminie, żeby się przemeldowały. Śledczy nie znaleźli jednak na to dowodów. Wójt nadal może więc sprawować swój mandat. W listopadzie wygrał ponownie. Już większą liczbą głosów.  

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Źródło:
PAP

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP

Nawet dziesięć lat więzienia za kradzież z włamaniem grozi 21-latkowi, który był nieuczciwym wolontariuszem podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawca przyznał, że uszkodził pokrywę swojej puszki, żeby wyciągnąć z niej gotówkę od darczyńców.

Zbierał na Orkiestrę, a potem ją okradł. 21-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Zbierał na Orkiestrę, a potem ją okradł. 21-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W Pelplinie (woj. pomorskie) samochód z nieznanych jak dotąd przyczyn wpadł z mostu do rzeki Wierzycy. Poszkodowanego na brzeg wyciągnęli świadkowie zdarzenia. Nim trafił pod opiekę służb, udało mu się przywrócić jego funkcje życiowe.

Samochód spadł z mostu do rzeki

Samochód spadł z mostu do rzeki

Źródło:
TVN24

Dziewięć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania narkotyków. Wśród podejrzanych jest trzech żołnierzy z jednostek wojskowych w Giżycku i Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). - Członkowie grupy byli bezwzględni wobec osób i firm, z których ściągali haracze - mówi rzecznik CBŚP. Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu.

Areszt dla żołnierzy podejrzanych o przemyt i handel narkotykami

Areszt dla żołnierzy podejrzanych o przemyt i handel narkotykami

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Były zastępca szefa CBA Daniel Karpeta ponownie nie stawił się przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Komisja zdecydowała o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie świadka karą porządkową w wysokości trzech tysięcy złotych.

Były wiceszef CBA znów nie stawił się przed komisją do spraw Pegasusa. Jest wniosek o karę

Były wiceszef CBA znów nie stawił się przed komisją do spraw Pegasusa. Jest wniosek o karę

Źródło:
PAP
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ściana Straceń, Blok 11, rampa kolejowa zwana Judenampe oraz oczywiście brama główna z napisem głoszącym, że "Praca czyni wolnym". W byłym niemieckim obozie Auschwitz sporo jest miejsc, które stały się powszechnie kojarzonymi symbolami. Dziś obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia obozu.

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Źródło:
PAP

Dziś mija 80 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rozpoczęły się pierwsze uroczystości rocznicowe w Oświęcimiu. Wieczorem mają wziąć w nich udział między innymi król Karol III i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Do Polski przybył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Straceń podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbywają się w poniedziałek w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych, byłych więźniów niemieckich obozów.

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Źródło:
TVN24/PAP

Gdy Karol Nawrocki kierował Muzeum II Wojny Światowej i zajmował apartament w jego części hotelowej, miał do niego klucz, a nie kartę elektroniczną. Dzięki temu mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", powołując się na jednego z pracowników administracji muzeum. Ponadto, według gazety, Nawrocki "nie był jedynym pomieszkującym w części hotelowej" muzeum.

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, TVN24

Departament Zasobów Wewnętrznych USA ogłosił w niedzielę, że Zatoka Meksykańska będzie oficjalnie nazywana Zatoką Amerykańską, a najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali staje się górą McKinley, aby "uhonorować dziedzictwo amerykańskiej wielkości". Zarządzenie w tej sprawie podpisał wcześniej prezydent Donald Trump.

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Źródło:
PAP

Północno-zachodnie regiony Francji mierzą się z historyczną powodzią. Intensywne opady deszczu oraz silny wiatr przyniosła najpierw burza o nazwie Eowyn, a sytuację pogorszył kolejny żywioł - Herminia. W poniedziałek w wielu regionach obowiązują czerwone i pomarańczowe ostrzeżenia przed zalaniami.

"Sytuacja jest katastrofalna, wioska jest odcięta"

"Sytuacja jest katastrofalna, wioska jest odcięta"

Źródło:
Francebleu, tvnmeteo.pl

Szwecja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia poważnego sabotażu po uszkodzeniu kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty - poinformowała w niedzielę szwedzka prokuratura. Na opublikowanych przez media zdjęciach widać, że jedna z jego kotwic jest uszkodzona.

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

Kolumbia zgodziła się przyjąć deportowanych ze Stanów Zjednoczonych migrantów - poinformował w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu w niedzielę wieczorem. Wcześniej prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił 25-procentowe cła na import z USA. Była to odpowiedź na taryfy, restrykcje wizowe i sankcje nałożone na Kolumbię przez prezydenta Donalda Trumpa za odmowę przyjęcia lotów deportujących.

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Źródło:
PAP
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

W mieszkaniu w Gronowie (woj. wielkopolskie) znaleziono zwłoki starszego małżeństwa. O tragedii służby poinformował syn pary. Prokuratura wraz z policją będą ustalać, co dokładnie wydarzyło się w tym mieszkaniu.

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Źródło:
TVN24

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej rozpakowywała zakupy, kiedy usłyszała, że ktoś otworzył drzwi wejściowe do jej domu. W przedpokoju stał mężczyzna z nożem w ręku. Napastnik zaczął się z szarpać z kobietą i ranił ją w skroń. Sprawca został zatrzymany niedługo potem i trafił do aresztu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące formacji skalnych znajdujących się w pobliżu naturalnej granicy między północną a południową półkulą Marsa mogą być kolejnym dowodem na istnienie wody na tej planecie - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania sugerują, że ten obszar Czerwonej Planety mógł zostać ukształtowany przez erozję wodną kilka miliardów temu.

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

Źródło:
CNN

Ponad 40 procent Polaków uważa, że kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powinien zapłacić za korzystanie z apartamentu w muzealnym kompleksie hotelowym - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET. Nawrocki korzystał z noclegów, kiedy pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Źródło:
PAP

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości Andrzej Krasnodębski po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przedstawił zarzuty sędziom Sądu Apelacyjnego w Warszawie Przemysławowi Radzikowi oraz Michałowi Lasocie. Chodzi o sprawy dotyczące niesłusznych oskarżeń wobec sędziego Waldemara Żurka.

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Młody płetwal antarktyczny (Balaenoptera bonaerensis) pojawił się w rejonie południowych wód Sydney. Ssak podążał za promem przez kilka minut, dzięki czemu wiele osób mogło go dostrzec. Naukowcy przekazali, że takie sytuacje nie zdarzają się często.

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

Źródło:
The Guardian

60-letni mieszkaniec Łodzi został zatrzymany po tym, jak przesłał do Jurka Owsiaka maila zawierającego groźby karalne. Mężczyźnie grozi teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Wysłał do Owsiaka maila z pogróżkami, wpadł w ręce policji

Wysłał do Owsiaka maila z pogróżkami, wpadł w ręce policji

Źródło:
KWP Łódź

Sfałszowane wybory na Białorusi po raz kolejny pokazują, że reżim boi się woli narodu - oświadczyła w niedzielę Swiatłana Cichanouska, przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji. Szefowa unijnej dyplomacji zapowiada kolejne sankcje dla Białoruś, a Radosław Sikorski kpi ze "słabego" wyniku Łukaszenki. Według badania exit poll na Alaksandra Łukaszenkę miało zagłosować 87,6 procent wyborców.

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

Źródło:
PAP

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"