Historyczne zakończenie roku. Zamiast róż, tóg i biretów – maseczki, kamerki internetowe i apele online

Źródło:
tvn24.pl
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w PoznaniuZespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu
wideo 2/2
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w PoznaniuZespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Dla ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów zakończył się dziś rok szkolny, ale na egzamin dojrzałości będą musieli poczekać aż do 8 czerwca. Świadectwa odbierali w maseczkach, a z nauczycielami żegnali się na wideokonferencjach.

Gdyby wszystko szło zgodnie z planem, w piątek na dziedzińcu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie zabrzmiałby ostatni dzwonek. Maturzyści wysłuchaliby przemówień dyrektora i nauczycieli. Odebraliby dyplomy.

Ale od kilku tygodni w polskich szkołach nic nie jest normalnie. Zagrożenie koronawirusem sprawiło, że rząd zdecydował o zamknięciu od 12 marca wszystkich placówek oświatowych. Dzień wcześniej tegoroczni maturzyści po raz ostatni poszli do swoich liceów i techników. 25 marca oficjalnie rozpoczęli edukację zdalną. Do szkół już w większości ani na moment nie wrócili.

- Nasza szkoła utworzyła wydarzenie na Facebooku i ostatni dzwonek zadzwonił punktualnie o 10:55, ale właśnie w internecie – opowiada Sandra Rawińska, maturzystka z ZSO w Iławie. – Po pięciu minutach był film z przemówieniem przedstawiciela uczniów, drugoklasisty, przewodniczącego samorządu szkolnego - opowiada.

Sandra była jedną z uczennic, która wystąpiła w kolejnym filmie nagranym w imieniu maturzystów. – Gdy szliśmy do liceum mając 16 lat, mało kto wiedział wtedy, kim chce być i jakie jest jego miejsce w świecie – zwracała się w nim do społeczności swojej szkoły. – Dzisiaj żegnamy się z murami tej szkoły jako dorośli, 19-letni ludzie, którzy mają wyraźne plany na swoje życie. Wiedzą kim są i czego chcą. A w przyszłość spoglądają nie tylko z nadzieją, ale także z ogromną determinacją - mówiła.

Dyrektor pożegnał uczniów w dzienniku elektronicznym, na stronie szkoły opublikowano kolaż zdjęć nauczycieli - każdy trzymał inną literę i w ten sposób stworzyli słowa "trzymamy kciuki".

Rozdanie dyplomów dopiero przed Sandrą i jej kolegami oraz koleżankami ze szkoły. – Wszyscy nauczyciele, którzy uczą nas przedmiotów maturalnych, napisali nam parę miłych słów. Wiemy, że możemy na nich polegać przed maturą - nie ma wątpliwości maturzystka.

To była jazda kolejką górską

W piątek 24 kwietnia, gdy maturzyści kończyli oficjalnie edukację, minister Dariusz Piontkowski poinformował, że egzaminy dojrzałości rozpoczną się dla nich 8 czerwca. Zanim wybuchła pandemia, miały wystartować znacznie wcześniej – 4 maja.

Nowe terminy egzaminów maturalnych
Nowe terminy egzaminów maturalnychTVN24

- Irytowała mnie ta niepewność. To była jedna wielka emcojonalna kolejka górska – mówi Daria Rams, maturzystka z XIII LO we Wrocławiu.

W szkole Darii przed pandemią nie snuli wielkich planów o zakończeniu roku i teraz, wirtualnie, też zakończyli go raczej skromnie. – Wiem, że niektórzy mieli takie pożegnania online, z kamerkami. My dziś skończyliśmy jakby nigdy nic, ale przecież wszyscy wiemy, że jeszcze się spotkamy na maturach. Mieliśmy więc normalne lekcje, pod koniec których wymieniliśmy słowa pożegnań – mówi Daria.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni maturzyści z "Trzynastki" będą odbierać świadectwa ze szkoły – w maseczkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. – Każda klasa ma wyznaczony swój dzień, a na ucznia będzie przypadało 8-10 minut na dopełnienie formalności. Będziemy wchodzić jednymi drzwiami, a wychodzić innymi – mówi Daria. W jej szkole trochę to zajmie – klas maturalnych jest aż dziewięć.

Zdalne nauczanie w ostatnich tygodniach przebiegało tu sprawnie. – Atmosfera była lżejsza, nie było tego ciągłego napięcia, że trzeba pisać sprawdzian za sprawdzianem. Nagle ten bieg się skończył, a nauczyciele byli bardziej wyrozumiali. Jeśli czegoś mi naprawdę brakowało, to tego bezpośredniego kontaktu, gdy do nauczyciela można tak po ludzku podejść – mówi Daria. – Będziemy teraz z nimi w kontakcie. Polonistka zaproponowała, że będzie wysyłała nam motywy literackie i klasa się oczywiście zgodziła, z geografii też możemy liczyć na wsparcie - dodaje..

Kim jesteś, gdy przestajesz być uczniem?

O brak wsparcia nie martwi się też Zuzanna Kuffel, maturzystka z Liceum Akademickiego w Toruniu. – Wszyscy nauczyciele przedmiotów maturalnych zadeklarowali chęć dalszej współpracy, jeśli będziemy potrzebowali wsparcia – mówi.

W zeszłym roku jako drugoklasistka prowadziła zakończenie roku dla maturzystów. – Było smutne, atmosfera była bardzo napięta, bo trwał strajk nauczycieli. Na zakończeniu nie było wychowawców. To chyba jednak oni mieli gorzej – zastanawia się. – My może tylko online, ale mogliśmy spotkać się z każdym z naszych nauczycieli. Paradoksalnie w tych ostatnich tygodniach szkoły ten trudny czas nas bardzo do siebie zbliżył. Te lata w szkole, dla mnie aż sześć, bo chodziłam tu też do gimnazjum, to był wspaniały czas – dodaje.

Przepadły wielkie plany: coroczne pożyczanie tóg z Wydziału Chemii UMK, rzucanie biretów w uczelnianej auli – jak w filmach. Klasa Zuzy nie pojechała też do Warszawy na monodram Krystyny Jandy, co mieli w planach.

Dyrektor szkoły wygłosił w piątek półgodzinną przemowę. Swoim maturzystom mówił o szkole XXI wieku. – Najbardziej zapamiętałam jego słowa o tym, byśmy mieli nieposkromione umysły i odwagę myślenia – mówi maturzystka. – Dyrektor w swoim przemówieniu wyeksponował też pytanie "Kim jestem?". I dużo dziś o tym myślę. Jeden z moich nauczycieli uświadomił mi, że właśnie wychodzę z roli uczennicy, a wchodzę w nową, jeszcze nie wiem jaką – dodaje.

Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?
Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?TVN24

Zawieszone zakończenie

Wielkiej tradycyjnej gali nie było też w ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. – To było zawsze wielkie wydarzenie, maturzyści i nauczyciele dostawali statuetki i odznaki kopernikowskie za osiągnięcia, oceny, zaangażowanie – opowiada Magdalena Sędor, maturzystka z Katowic. – Ta formuła była bardzo przejmująca. W szkole mieliśmy zawsze świetną atmosferę i kiedy w marcu zawieszono zajęcia, nie wyobrażałam sobie nawet, że to święto może nas ominąć. Żegnanie się przez kamerki? Nie do pomyślenia. Wszyscy myśleliśmy, że jeszcze na pewno wrócimy do szkoły – dodaje.

Magdalena ma "zawieszone zakończenie". Wychowawczyni obiecałam im, ze zrobią je w ostatni piątek przed maturą. – Dlatego nie mieliśmy dziś żadnego internetowego spotkania, tylko wychowawczyni wysłała nam wzruszający list z podziękowaniami za te trzy lata – mówi Magdalena. – Pożegnanie więc przed nami, a póki co nadal czujemy się jedną klasą, która uczęszcza do naszej ukochanej szkoły i może liczyć na swoich nauczycieli – dodaje.

Maturzystka cieszy się też, że zyskała trochę dodatkowego czasu do matury. - Będe mogła rozwijać swoje pasje i lepiej przygotować się do startu na uczelnie artystyczne. Wiem, że te tygodnie będa dla mnie cenne - mówi.

Jeśli z jakiegoś powodu Magdalenie jest smutno, to dlatego, że ona i jej rówieśnicy nie będą mieli tych "najdłuższych wakacji w życiu", na które zwykle czekają uczniowie. – Nie będziemy mogli podróżować, realizować tych wszystkich planów. Nie tylko przyjemności. Przecież nie będziemy mogli też za bardzo pójść do pracy, by dorobić sobie do studiów – zauważa.

Przesunięte matury i egzamin ósmoklasisty
Przesunięte matury i egzamin ósmoklasistyTVN24

Zdrowie jest najważniejsze

Angelika Friedrich z IV LO w Tychach, gdyby pandemii nie było, dziś z rówieśnikami przeszłaby pod szpalerem róż, które trzymaliby ich młodsi koledzy i koleżanki z liceum. – To oczywiście przykre, że nas takie pożegnanie nie czeka, ale trudniejsze jest chyba to, iż w tych ostatnich tygodniach nie mogliśmy po prostu pobyć ze sobą – mówi Angelika.

Jednak mimo trudności związanych ze zdalną nauką ten tydzień był dla Angeliki naprawdę miły. O 9 na Facebooku obejrzała premierę filmu, który dla maturzystów nagrali ich wychowawcy. – Bardzo miło się to oglądało. Dostaliśmy też w ostatnich dniach mnóstwo wiadomości motywacyjnych od nauczycieli, one aż ociekały miłością i empatią – mówi maturzystka.

O tym, że matury przełożono na czerwiec, dowiedziała się będąc w szkole. Stała w kolejce po swoje świadectwo, gdy zadzwoniła mama. – Zachowaliśmy wszystkie względy bezpieczeństwa – podkreśla Angelika. – Byliśmy ustawieni w bardzo długiej kolejce, po dwa metry od siebie. Wszyscy mieli maseczki. Dziwnie się z tym wszystkim czuliśmy, ale dbałość o zdrowie nasze i pracowników szkoły jest najważniejsza - przyznaje.

Zdrowie – przede wszystkim psychiczne – jest dla Angeliki wyjątkowo ważnym tematem. Na co dzień prowadzi platformę psychoedukacyjną "Nastoletni Azyl". – Ten czas oczekiwania był dla większości z nas bardzo stresujący – mówi. – Konkurs świadectw nie byłby zbyt sprawiedliwy. Wiele osób w kryzysie psychicznym słusznie stawiało na swoje zdrowie, a nie na oceny. Gdyby te zasady gry miały zmienić się pod sam jej koniec, to nie byłoby zbyt uczciwe. Przecież przez 12 lat tak naprawdę szykowano nas do tego, powtarzając, że matury są najważniejszym egzaminem w życiu. I chociaż ja już wiem, że na nich świat się nie kończy, to dobrze wiedzieć, kiedy będą – dodaje.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24