Maturzyści w piątek rano przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu odbył się do egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystąpili do nich tylko ci abiturienci, którzy chcieli.
Chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało około 50,8 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i około 7,7 tys. maturzystów z techników. Z kolei do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie chciało przystąpić około 31,3 tys. maturzystów z liceów i około 8,2 tys. maturzystów z techników.
Wszyscy abiturienci z liceów zdawali egzamin z WOS na poziomie rozszerzonym. Abiturienci z techników mogli wybrać poziom trudności tego egzaminu; zdecydowana większość z nich - ok. 7,2 tys. - wybrała poziom podstawowy.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym trwał 180 minut, z WOS na poziomie rozszerzonym - 180 minut, a na podstawowym - 120 minut.
Matury 2015
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzyści - tegoroczni absolwenci z liceów ogólnokształcących - muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, np. matematyka. Z kolei abiturienci z techników - mogą, ale nie muszą, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie mogą przystąpić do sześciu takich egzaminów.
Wszyscy, niezależnie od typu szkoły - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, ustnych - do 29 maja.
Autor: kło/ja / Źródło: PAP