TVN24 | Polska

Minister Czarnek: matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Co po maturze? Odpowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl
Co po maturze? Odpowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.plTVN24
wideo 2/5
TVN24Co po maturze? Odpowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl

Od godz. 8.30 maturzyści mogą sprawdzać w systemie elektronicznym, jak poszła im matura. Wcześniej w programie PR24 minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że poszła lepiej niż przed rokiem, choć sam przyznawał, że "matura w każdym roku jest inna, bo inne są zadania i poziom trudności".

Każdego roku Centralna Komisja Egzaminacyjna ostrzega, by ostrożnie porównywać wyniki matur. Ale, jak we wtorek rano przyznał minister edukacji Przemysław Czarnek, "tegoroczne matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne, ponieważ to był rok stacjonarny, maturzyści przygotowywali się do matur w szkołach, wraz ze swoimi nauczycielami".

- Wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i, siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach - ocenił minister.

Dyrektor CKE: Na to, że komuś "Wesele" pomyliło się z "Chłopami", koronawirus nie miał wpływu

W ubiegłym roku matury w pierwszym terminie nie zdało 25,5 proc. maturzystów.. W pierwszym pandemicznym roku 2020 - 26 proc.

Jak to było z tym nauczaniem zdalnym?

Fakty są jednak takie, że nauka i w tym roku odbywała się w systemie mieszanym. Tegoroczni maturzyści zaczęli naukę stacjonarnie, ale gdy w szkole pojawiał się ktoś chory, często całe klasy były odsyłane na nauczanie zdalne. Szkoły miały też poważne problemy z organizowaniem zastępstw. Np. w połowie listopada w trybie hybrydowym zdalnie pracowało aż ponad tysiąc szkół ponadpodstawowych. W kulminacyjnych momentach zdalne lekcje dla przynajmniej części uczniów miała nawet co czwarta placówka.

Minister Czarnek przypomniał rano, że tegoroczne matury odbywały się według reguł ustanowionych 16 grudnia 2020 r., które ograniczały zakres materiału koniecznego do zdania matury ze względu na pandemię koronawirusa i naukę zdalną. - Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - skomentował.

Justyna Suchecka: ten rocznik w zasadzie przez dwa lata uczył się zdalnie
Justyna Suchecka: ten rocznik w zasadzie przez dwa lata uczył się zdalnieTVN24

Minister jest też przekonany, że nauka od września odbywać się będzie właśnie stacjonarnie. - Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku - zapowiedział.

Jak dokładnie poszła matura?

Wyniki matur w 2022 roku ogłoszone zostały 5 lipca ok. godz. 8.30 rano. Sprawdzić je można online na stronie wyniki.edu.pl po zalogowaniu się danymi otrzymanymi w swojej szkole. Również 5 lipca 2022 r. świadectwa, aneksy i informacje o wynikach matur przekazane zostaną do szkół przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Wyniki dla całego kraju ministerstwo przedstawi o godz. 10.30 na konferencji prasowej.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości