TVN24 | Polska

Dziś wyniki matur 2022. Od której godziny i jak można je sprawdzać?

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mm
Źródło:
cke.gov.pl, tvn24.pl
Justyna Suchecka: ten rocznik w zasadzie przez dwa lata uczył się zdalnie
Justyna Suchecka: ten rocznik w zasadzie przez dwa lata uczył się zdalnieTVN24
wideo 2/4
TVN24Justyna Suchecka: ten rocznik w zasadzie przez dwa lata uczył się zdalnie

We wtorek 5 lipca zostaną ogłoszone wyniki tegorocznych matur. Do której godziny trzeba czekać? Jak i gdzie sprawdzić swoje wyniki? Kiedy odbędą się egzaminy poprawkowe? Wyjaśniamy.

Tegoroczne egzaminy maturalne przeprowadzone zostały w dniach 4-23 maja oraz - jak termin dodatkowy - w dniach 1-15 czerwca. Wyjątkowo, z powodu pandemii oraz przedłużającej się edukacji zdalnej, obowiązkowe były tylko egzaminy pisemne. W całej Polsce do matur przystąpiło niespełna 290 tysięcy osób.

Uzyskane wyniki matur są szczególnie ważne dla wszystkich planujących kontynuowanie nauki na studiach. To od nich zależeć będą szanse na dostanie się na wybraną uczelnię.

ZOBACZ TEŻ: Rekrutacja na studia 2022. Ważne terminy i zasady naboru dla kandydatów

Matury 2022 - wyniki

Wyniki matur w 2022 roku ogłoszone zostaną 5 lipca ok. godz. 8.30 rano. Sprawdzić je będzie można online na stronie wyniki.edu.pl po zalogowaniu się danymi otrzymanymi w swojej szkole. Również 5 lipca 2022 r. świadectwa, aneksy i informacje o wynikach matur przekazane zostaną do szkół przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Aby zdać maturę i uzyskać świadectwo dojrzałości konieczne jest uzyskanie minimum 30 procent punktów z każdego z trzech egzaminów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Dodatkowo, obowiązkowe jest podejście do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w jego przypadku nie obowiązuje jednak próg zaliczenia - nie można go nie zdać.

W ubiegłym roku największe problemy sprawiła maturzystom matematyka. W sumie w 2021 roku matury nie zdało 25,5 procent przystępujących do niej. Większość z nich, bo około 17,7 procent maturzystów, nie zdała tylko jednego przedmiotu.

ZOBACZ TEŻ: Matura z matematyki 2022. Mamy wszystkie zadania

Matury - poprawki

Maturzystów, którym nie powiodło się podczas tegorocznych egzaminów dojrzałości, będą czekały jeszcze terminy poprawkowe. W przypadku osób, które nie zdały tylko jednego z obowiązkowych egzaminów, termin poprawkowy jest jeszcze tego lata - 23 sierpnia o godz. 9. W tym samym czasie pisane będą poprawki ze wszystkich przedmiotów.

Wyniki tegorocznych egzaminów poprawkowych zostaną ogłoszone już 9 września. Maturzyści, którzy zdadzą swoją poprawkę w tym terminie będą wciąż brani przez uczelnie pod uwagę w rekrutacji uzupełniającej na rok akademicki 2022/23.

Inaczej egzaminy poprawkowe wyglądają w sytuacji, w której maturzysta nie zda dwóch lub więcej egzaminów. Wówczas do poprawek przystąpić będzie mógł dopiero w maju 2023 roku - czyli w terminie przyszłorocznej matury. Maj 2023 roku to również termin dla osób, które zdały tegoroczną maturę, ale chciałyby poprawić swój wynik.

ZOBACZ TEŻ: Matura 2022 z języka polskiego. Mamy arkusze z zadaniami

Autor:mm

Źródło: cke.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska - Wiceprezydent m. st. Warszawy/Facebook.com

Pozostałe wiadomości