Matura 2022 zaczęła się 4 maja i potrwa do 23 maja. Za maturzystami egzamin z matematyki, który zwykle sprawia absolwentom liceów i techników najwięcej trudności. Z jakimi zadaniami mierzyli się w tym roku? Mamy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Matura z matematyki to w tym roku jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. By uzyskać świadectwo dojrzałości, z każdego z nich trzeba uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia. W ubiegłym roku było to nieosiągalne dla co piątego maturzysty. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się 5 lipca.
Matura z matematyki 2022. 35 zadań w 170 minut
Tymczasem dziś absolwenci liceów i techników zmierzyli się z 35 zadaniami. Na ich rozwiązanie otrzymali 170 minut. Najwyżej punktowane zadanie - zgodnie z tym, co po wyjściu z sal egzaminacyjnych przekazywali pierwsi maturzyści - dotyczyło funkcji kwadratowej. Można było za nie zdobyć aż pięć punktów.
Inne, niżej punktowane zadania otwarte dotyczyły między innymi zbiorów, trójkątów równoramiennych, nierówności, ciągów arytmetycznych. Maturzyści mogli zdobyć na egzaminie 45 punktów, w tym aż 28 za punktowane po jednym punkcie zadania zamknięte.
Matura 2022. Co dalej?
6 maja (piątek) o godz. godz. 9 odbędzie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym - to najpopularniejszy język obcy. A godz. 14 matury z języka: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego (poziom podstawowy).
W kolejnym tygodniu odbędą się egzaminy z przedmiotów rozszerzonych. Każdy maturzysta musi podejść do jednego z nich, ale ten egzamin nie ma progu zdawalności - więc nie można go oblać.
9 maja (poniedziałek) - godz. 9 - język angielski (poziom rozszerzony), godz. 14 - język angielski (poziom dwujęzyczny) lub filozofia;
10 maja (wtorek) - godz. 9. - język polski (poziom rozszerzony), godz. 14 - język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
11 maja (środa) - godz. 9 - matematyka (poziom rozszerzony), godz. 14 - język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
12 maja (czwartek) - godz. 9 biologia; godz. 14 - język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
13 maja (piątek) - godz. 9 wiedza o społeczeństwie, godz. 14 - język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
Źródło: tvn24.pl