Morawiecki z misją utworzenia rządu. W piątek pierwsze posiedzenie gabinetu

Aktualizacja:
[object Object]
Mateusz Morawiecki desygnowany na premiera. Utworzy nowy rządtvn24
wideo 2/35

Prezydent Andrzej Duda desygnował w czwartek Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że w piątkowe popołudnie, po powołaniu przez prezydenta nowego rządu, odbędzie się jego pierwsze posiedzenie.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że wybory parlamentarne przyniosły jednoznaczne rozstrzygnięcia. - Dziś przychodzi ten moment, w którym następuje powierzenie misji utworzenia kolejnego rządu RP po ostatnich wyborach parlamentarnych i jest czymś zupełnie naturalnym, że misję tę otrzymuje dotychczasowy premier - zaznaczył.

"Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski"

- Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę - zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. - Bardzo dziękuję za konsultację, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje - długie, ale ciekawe, i mam nadzieję, pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana premiera - dodał Duda.

Wyraził również nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli.

- Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki - mówił prezydent.

Prezydent do Morawieckiego: mam nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla naszych obywateli
Prezydent do Morawieckiego: mam nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla naszych obywatelitvn24

"We współpracy z prezydentem będziemy znajdować odpowiednie odpowiedzi na wyzwania"

Morawiecki podziękował prezydentowi za zaufanie.

- Dziękuję za to, że możemy kontynuować misję poprawy standardu życia Polaków. Chcę podkreślić, że te dzieła, które Polacy nagrodzili tym bezprecedensowym wynikiem przy najwyższej frekwencji (...) nie byłyby możliwe bez pana, panie prezydencie. Bez konstruktywnej, bliskiej współpracy i oceny wielu projektów - zaznaczył premier.

Dodał, że "świat i Polska stoją przed ogromnymi wyzwaniami". - Pytań jest bardzo wiele, ale mam głęboką nadzieję, że we współpracy z panem prezydentem będziemy znajdować odpowiednie odpowiedzi na te wyzwania, które są przed nami - mówił Morawiecki.

Wyraził również nadzieję, że "te kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym, który pokaże Polakom, że wymarzony przez nich standard życia na poziomie europejskim jest coraz bliżej".

Morawiecki: dziękuję, że możemy kontynuować misję poprawy standardu życia Polaków
Morawiecki: dziękuję, że możemy kontynuować misję poprawy standardu życia Polaków tvn24

Rzecznik rządu: w piątek po południu pierwsze posiedzenie nowego rządu

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję rządu, została ona przyjęta. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował w czwartek, że uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w piątek w Pałacu Prezydenckim o godz. 14.30.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że "po zaprzysiężeniu rządu odbędzie się jego pierwsze posiedzenie". - Decyzja co do porządku obrad zapadnie w piątek - dodał.

Premier wygłosi expose z wnioskiem o wotum zaufania

Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose w Sejmie z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu.

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegły piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, którego obsady nie przedstawił premier, było Ministerstwo Sportu.

Spotkanie w Belwederze

W środę wieczorem odbyło się w Belwederze ponad czterogodzinne spotkanie konsultacyjne prezydenta Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego. Jego tematem był między innymi harmonogram tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości