Tusk: Tego głosu, tej fali nikt nie zatrzyma. Olbrzym się obudził

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
TVN24
Tusk: nikt nas dzisiaj nie zagłuszy
Tusk: nikt nas dzisiaj nie zagłuszyTVN24
wideo 2/22
TVN24Tusk: nikt nas dzisiaj nie zagłuszy

Jak patrzę dzisiaj, tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, to myślę, że dawno już nie pomyślałem, że słowa "tu jest Polska" tak bardzo pasują do miejsca i czasu - powiedział przed rozpoczęciem marszu 4 czerwca szef PO Donald Tusk.

TRANSMISJA I RELACJE Z MARSZU OD GODZINY 12 W TVN24 ORAZ TVN.

Trwa marsz 4 czerwca "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Pochód ruszył po godzinie 12.30 z Placu Na Rozdrożu przy Alejach Ujazdowskich i przejdzie przez Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a zakończy się na Placu Zamkowym.

RELACJA TVN24.PL: MARSZ 4 CZERWCA

Po godzinie 12, przed rozpoczęciem marszu, przemawiał szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Jesteśmy w samo południe. Nie bójcie się, nikt nas dziś nie zagłuszy - zwrócił się do zgromadzonych.

- Jesteśmy tu czwartego czerwca, w samo południe. Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zniechęcić, nie dali się zniechęcić. Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata - powiedział, zwracając uwagę na stojącego obok niego Lecha Wałęsę.

Donald Tusk i Lech Wałęsa na rozpoczęciu marszu 4 czerwca. TVN24

W tym czasie zgromadzony tłum wykrzykiwał: "Lech Wałęsa" i "dziękujemy". Tusk, nawiązując do tych okrzyków, wskazał, że zgromadzeni słowo "dziękujemy" dedykują "panu prezydentowi (Wałęsie) i całej generacji, całemu pokoleniu "Solidarności", które wywalczyło konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemocy wolność i niepodległość".

- Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze. I dzisiaj też, wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce, będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, szli do zwycięstwa - zauważył. - Jak patrzę dzisiaj, tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieję, to myślę, że dawno już nie pomyślałem, że słowa "tu jest Polska" tak bardzo pasują do miejsca i czasu - przyznał. - Tak, tu jest Polska - powtórzył.

Tusk: dzisiaj wszyscy ludzie dobrej woli będą szli do zwycięstwa
Tusk: dzisiaj wszyscy ludzie dobrej woli będą szli do zwycięstwaTVN24

Jak mówił dalej szef PO, "pierwszym krokiem do zrzucenia niewoli jest być odważnym, aby być wolnym, pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile". - Jesteśmy tutaj dzisiaj żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak wtedy, czterdzieści, trzydzieści lat temu, walczyć znowu o demokrację, o Polskę, o nasze prawa - mówił.

- Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę dzisiaj tutaj w Warszawie, w samo południe powiedzieć: zwyciężymy - podsumował.

>> "Nie potrafiłam zostać w domu", "Walczymy o lepsze życie dla każdego". Z wielu stron Polski ruszyli na marsz

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości