- Pokazaliście, że Polska może być Polską, pokazaliście, że nigdy nie zostawiacie swoich, nigdy nie zostawiacie ojczyzny - zwracał się do weteranów Armii Krajowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości przekazania Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.
- I przyszła ta wielka chwila, którą dzisiaj przeżywamy, ten moment niezwykły, czas niezapomniany, kiedy stojące przede mną Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszej formacji Polskich Sił Zbrojnych (...) kość z kości i krew z krwi narodu polskiego przejmuje wasze tradycje, wasz dorobek, wasz wysiłek. Waszą dzielność, mądrość i nieustępliwość - podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zwracając się do gości honorowych uroczystości.
- Bo wasza służba w tamtym czasie (...), miała przedtem wymiar patriotyczny, wymiar duchowy, wymiar woli zwycięstwa i woli walki. I wymiar nieustępliwości - zaznaczył szef MON i dodał: - Tę wolę po was przejmujemy. Przejmujemy dorobek taktyki walki.
"Marzenie pokoleń Polaków"
- Sądzę, że zdajecie sobie sprawę, że to było marzenie pokoleń Polaków - zwrócił się z kolei Macierewicz do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Następnie odczytano decyzję ministra obrony narodowej "w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji Komendy Głównej AK przez Dowództwo wojsk Obrony Terytorialnej", a Antoni Macierewicz złożył pod nią swój podpis i wręczył dokument dowódcy WOT, generałowi Wiesławowi Kukule.
Dalszy ciąg uroczystości
W dalszej części uroczystości zorganizowanej w warszawskiej Cytadeli prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, profesor doktor habilitowany Leszek Żukowski (pseudonim Antek), żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, przekazał na ręce dowódcy WOT projekt Orła Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei projekt flagi WOT przekazał generałowi Kukule kapitan w stanie spoczynku doktor Janusz Kamocki (pseudonim Mamut), członek konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierz Armii Krajowej.
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oba projekty wręczył szefowi MON.
Jak podano w komunikacie ministerstwa obrony, "kolejnym krokiem w procedowaniu nadania Orła i Flagi Wojskom Obrony Terytorialnej będzie nowelizacja Ustawy z dnia 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".
Znak Polski Walczącej na tarczy WOT
Na wniosek dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z 8 maja 2017 roku Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT Znaku Polski Walczącej ("Kotwicy").
Kierując na ręce generała Wiesława Kukuły pismo w tej sprawie, prezes ŚZŻAK profesor doktor habilitowany Leszek Żukowski poinformował, że "prezydium z uznaniem przyjęło deklarację kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość ojczyzny".
Projekt orła, projekt flagi
Jak podano na stronie MON, Orzeł Wojsk Obrony Terytorialnej w zaproponowanym projekcie jest orłem w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzący na tarczy amazonek, na której widnieje Znak Polski Walczącej ("Kotwica").
Flaga WOT w zaproponowanym projekcie jest prostokątnym płatem tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończonym dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi jest umieszczony wizerunek Orła Wojsk Obrony Terytorialnej.
Autor: bpm//now / Źródło: PAP