Łukasz Szumowski z objawami zakażenia koronawirusem. Rzecznik rządu: są dwie opcje

Źródło:
TVN24
Łukasz Szumowski w szpitalu. Rzecznik rządu komentuje
Łukasz Szumowski w szpitalu. Rzecznik rządu komentuje TVN24
wideo 2/27
Łukasz Szumowski w szpitalu. Rzecznik rządu komentuje TVN24

Najprawdopodobniej pan minister Szumowski miał za pierwszym razem fałszywie pozytywny wynik. To znaczy miał informację, że jest chory, a później przy ponownym teście okazało się, że nie jest chory. Miał prawo myśleć, że zachorował, a później rzeczywiście zachorował - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller, odnosząc się do stanu zdrowia byłego ministra zdrowia. Wskazał, że drugą opcją, mniej według niego prawdopodobną, jest ponowne zachorowanie byłego ministra zdrowia na COVID-19.

Dziennikarze "Faktów" TVN potwierdzili, że były minister zdrowia Łukasz Szumowski ma objawy SARS-CoV-2 i trafił do szpitala. Reporterka TVN24 dowiedziała się, że Szumowski ma problemy z oddychaniem, duszności. Objawy są na tyle poważne, że były minister wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej.

Pod koniec września pojawiła się informacja, że Szumowski jest zakażony koronawirusem. Wtedy jako pierwszy poinformował o tym Onet, a później informację potwierdził sam były minister. Już dzień później Szumowski przekazał, że wyzdrowiał i zakończył kwarantannę.

- Nie rozmawiałem z panem ministrem Szumowskim, natomiast z tych informacji, które posiadam to najprawdopodobniej pan minister Szumowski miał za pierwszym razem fałszywie pozytywny wynik, tak się czasami zdarza. To znaczy miał informację, że jest chory, a później przy ponownym teście okazało się, że nie jest chory, miał prawo myśleć, że zachorował, a później rzeczywiście zachorował - tłumaczył w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik rządu Piotr Mueller.

Jak wskazał rzecznik rządu, drugą opcją jest ponowne zachorowanie byłego ministra. - Chociaż raczej bym obstawiał tę pierwszą opcję - dodał.

Premier na kwarantannie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek w mediach społecznościowych, że w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na kwarantannę. Chodzi o zakażonego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. Dodał, że rząd pracuje normalnie i jest w stałym kontakcie ze współpracownikami i służbami. Jeszcze tego samego dnia Piotr Mueller poinformował, że wynik testu premiera na obecność wirusa jest ujemny.

Jest wynik testu premiera Morawieckiego na koronawirusa

Premier: udaję się na kwarantannę
Premier: udaję się na kwarantannęFACEBOOK/MATEUSZ MORAWIECKI

Szerzej o kwarantannie premiera Mueller mówił w środę w "Rozmowie Piaseckiego".

- Wynik testu nie wskazał na zachorowanie, ale żeby wyjść z kwarantanny potrzebna jest decyzja lekarza lub powiatowego czy też Głównego Inspektora Sanitarnego - wyjaśnił.

- Myślę, że to jeszcze kwestia jakiegoś czasu, zanim pan premier wyjdzie (z kwarantanny - red.). Ostatni kontakt z osobą zakażoną był w piątek - dodał.

Mueller mówił również o stanie zdrowia kandydata na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym Czarnek wciąż nie został zaprzysiężony na funkcję ministra.

- Siłą rzeczy zaprzysiężenie nie będzie możliwe w tym tygodniu. Z tego co wiem, pan minister czuje się dobrze - przekazał. - Jest szansa, że w perspektywie kilku dni pan minister zakończy izolację - powiedział. Jak stwierdził, jest realne, że jego zaprzysiężenie odbędzie się w związku z tym w następnym tygodniu.

Mueller: sytuacja jest pod kontrolą
Mueller: sytuacja jest pod kontroląTVN24

Mueller: sytuacja jest pod kontrolą

Rzecznik rządu mówił również o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. - Jeżeli chodzi o możliwości opieki nad osobami, które wymagają hospitalizacji czy pomocy respiratorów, to sytuacja jest pod kontrolą, natomiast nie możemy jej lekceważyć - powiedział.

Jak mówił, "kilkadziesiąt procent" z ogólnej liczby dostępnych w skali kraju respiratorów jest wolnych. Na uwagę, że problemem nie jest sama liczba dostępnego sprzętu, a brak personelu medycznego potrzebnego do jego obsługi, odparł: - Dlatego w zeszłym tygodniu pan minister Niedzielski znowelizował rozporządzenie dotyczące warunków korzystania i pomocy w tym zakresie pacjentom.

- Dzięki temu można było uruchomić rezerwy w postaci osób, które teraz się doszkoliły do kwestii (obsługi - red.) respiratorów lub jeszcze nie uzyskały takich uprawnień, ale już posiadają takie umiejętności - tłumaczył.

"Faktycznie liczba osób, które zachorowały jest duża"

Pytany, czy siła i dynamika drugiej fali pandemii COVID-19 zaskoczyły rządzących, powiedział, że "patrząc na dane, które są globalne plus dane z Polski, faktycznie liczba osób, które zachorowały jest duża".

Natomiast, jak dodał, to "jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych dniach pokaże, czy to jest sytuacja, która wymaga dużo dalej idących kroków niż dotychczas".

Na uwagę prowadzącego, że ma wrażenie, że rządzący zajmując się negocjacjami koalicyjnymi przespali skok zachorowań, Mueller powiedział, że "to jest nieuczciwa ocena, ponieważ w tym samym czasie odbywały się posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i funkcjonowały zespoły koordynujące u wojewodów i w szpitalach".

- Rozumiem, że w pewnym momencie uwaga opinii publicznej była skupiona na tym, co się dzieje w koalicji rządzącej, ale równolegle do tego przecież państwo działa – podkreślił rzecznik rządu.

"Faktycznie liczba osób, które zachorowały jest duża"
"Faktycznie liczba osób, które zachorowały jest duża"TVN24

Będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Pytany, czy jest przekonany, że ogłoszenie całej Polski strefą żółtą dopiero po przekroczeniu trzech tysięcy zachorowań dziennie to nie był błąd, Mueller powiedział, że "od samego początku największym wyzwaniem jest równoważenie tych dwóch szal, czyli szali nazwijmy to lockdownu i obostrzeń, z drugiej strony tego, w jaki sposób powinna funkcjonować gospodarka i w jaki sposób powinno się ratować ludzkie zdrowie".

- W związku z tym mamy dwie skrajności do wyboru – obostrzenia mocne, zamknięcie kraju, albo z drugiej strony to, co na przykład proponuje Konfederacja, udawanie, że koronawirusa nie ma – dodał.

- My wybieramy drogę, która powoduje, że te dwie szale są ważone w odpowiedni sposób w odpowiednim czasie – przekonywał.

Jego zdaniem zamykanie gospodarki jak w marcu wydaje się w tej chwili nieodpowiednie . - Trzeba dostosowywać obostrzenia do aktualnej sytuacji – powiedział.

Pytany, jak blisko decyzji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej jest rząd, powiedział, że "w tej chwili na posiedzeniach rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i Rady Ministrów ta kwestia nie była dyskutowana".

Rzecznik rządu o funkcjonowaniu szkół w czasie pandemii
Rzecznik rządu o funkcjonowaniu szkół w czasie pandemiiTVN24

Mueller o funkcjonowaniu szkół

Odniósł się również do kwestii funkcjonowania szkół. Pytany, czemu nie pozwolić dyrektorom szkół na uelastycznienie decyzji dotyczących kwestii zdalnego nauczania, rzecznik rządu powiedział, że w tej chwili blisko 98 procent szkół funkcjonuje w sposób taki jak odbywa się to w normalnych warunkach.

- Zakładam, że gdyby taka możliwość była, że to samodzielnie dyrektor szkoły decyduje o tym, to byśmy dzisiaj mówili o co najmniej kilkudziesięciu procentach zamkniętych placówek – ocenił.

Dodał, że być może trzeba to zrobić, ale o tym powinni decydować specjaliści epidemiolodzy, wirusolodzy, a nie samodzielnie dyrektorzy szkół.

Mueller: zdarzały się przypadki odmów wykonania decyzji w zakresie delegowania lekarzy
Mueller: zdarzały się przypadki odmów wykonania decyzji w zakresie delegowania lekarzyTVN24

Rzecznik rządu: zdarzały się przypadki odmów wykonania decyzji w zakresie delegowania lekarzy

Rzecznik rządu odniósł się także w "Rozmowie Piaseckiego" do słów wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

We wtorek na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia Sasin przekonywał, że w tym momencie dysponujemy odpowiednią liczbą łóżek szpitalnych, respiratorów oraz innych środków medycznych.

- Oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - mówił.

- Myślę, że jest w tej chwili ogromnym wyzwaniem, aby faktycznie skoordynować działania służby zdrowia w poszczególnych województwach - powiedział w TVN24 Mueller.

Dodał, że "zdarzały się takie przypadki na przykład odmów wykonania decyzji w zakresie delegowania lekarzy do placówek, które potrzebują dużego wsparcia".

Dopytywany, czy jego zdaniem Sasin ma rację, odpowiedział, że "wyzwaniem jest to, co w tej chwili obserwujemy, czyli odmowy w niektórych przypadkach delegowania do obowiązków, które wynikają z walki z koronawirusem".

- Mam nadzieję, że wspólnie, chociażby z samorządem lekarskim podejmiemy działania i że będziemy mogli lepiej koordynować kwestie związaną z delegowaniem pracowników pomiędzy różnymi placówkami – dodał.

"Bez wątpienia są takie granice, do których kompetencje Unii Europejskiej sięgać nie powinny"

Rzecznik rządu odniósł się również do słów wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. We wtorek w portalu Niezależna.pl ukazał się fragment wywiadu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości dla "Gazety Polskiej Codziennie", w którym Jarosław Kaczyński był pytany o czekającą Polskę batalię "z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować".

- Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie - powiedział Kaczyński.

Dopytywany, czy będzie zatem weto dla europejskiego budżetu i "koronafunduszu", szef PiS potwierdził, że "będzie weto".

Mueller pytany w TVN24, czy te słowa należy uznać za oficjalne zdanie całego rządu, odpowiedział, że "bez wątpienia są takie granice, do których kompetencje Unii Europejskiej sięgać nie powinny".

Na pytanie, w jakiej sprawie nie damy się "terroryzować" UE, odpowiedział, że między innymi w zakresie narzucania rozwiązań, które przysługują kompetencjom krajowym, czy to w zakresie wymiaru sprawiedliwości, czy w kwestiach związanych z kulturą, z rozwiązaniami ustrojowymi Polski.

- Pan premier Kaczyński ma rację w tym zakresie, że Polska nie może sobie pozwolić, żeby w zakresie kompetencji krajowych ktokolwiek z zewnątrz wkraczał w te kompetencje, czy to będzie Unia Europejska, czy ktokolwiek inny – powiedział Mueller.

Autorka/Autor:mjz,js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nie żyje amerykański pisarz Paul Auster, autor między innymi "Trylogii nowojorskiej". Przyczyną śmierci były powikłania wywołane chorobą nowotworową płuc - podał w środę "New York Times". Miał 77 lat.

Zmarł pisarz Paul Auster

Zmarł pisarz Paul Auster

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

20 lat temu Polska weszła w skład Unii Europejskiej. - Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump. Były prezes Orlenu Daniel Obajtek został „jedynką” PiS na Podkarpaciu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Źródło:
PAP, TVN24

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ściągnięcie należności za mandat wystawiony w innym kraju było do tej pory dość skomplikowane i w niemal połowie przypadków niewykonalne. Teraz to się może zmienić. Nowe regulacje będą dotyczyć oczywiście Polaków wyjeżdżających za granicę, ale też obcokrajowców jeżdżących po naszych drogach.

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na dziś. Środa 1.05 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Lokalnie mogą pojawić się chmury. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Majówka to także początek sezonu grillowego, jednak takie przygotowywanie jedzenia może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak przygotowywać na ogniu potrawy by było i smacznie, i zdrowo?

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków

Źródło:
Fakty TVN

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24