Czwórka lekarzy ze szpitala w Lublinie miała zarzuty nieumyślnego narażenia na utratę życia pacjentki, która dziewięć lat temu zmarła po tym jak trafiła na oddział ginekologiczny na planowany zabieg. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił wyrok pierwszej instancji, w którym lekarze zostali uniewinnieni. Sprawa ma być jeszcze raz rozpatrzona. Chodzi m.in. o wyjaśnienie sprzeczności w jednej z opinii biegłych.
W styczniu Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uniewinnił czwórkę lekarzy ze szpitala im. Jana Bożego w Lublinie (Huberta S., Marka W., kierującego oddziałem ginekologii Mirosława S. i anestezjolog Marię O.), którzy byli oskarżeni o nieumyślne narażenie na utratę życia pacjentki.
Rozstrzygnięcie zostało zaskarżone przez prokuraturę, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego oraz oskarżyciela posiłkowego. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił właśnie styczniowy wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.
Wyjaśnić sprzeczności, ponownie ocenić dowody
- Sąd zalecił częściowo przeprowadzenie postępowania dowodowego od początku, uzupełnienie go, wyjaśnienie sprzeczności w jednej z opinii biegłych oraz ponowną ocenę dowodów w tej sprawie i poczynienie prawidłowych ustaleń faktycznych – przekazała rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie sędzia Barbara Markowska.
Z aktu oskarżenia wynikało, że pacjentka została przyjęta na oddział ginekologiczny szpitala im. Jana Bożego 25 kwietnia 2014 roku na zaplanowany zabieg, po którym jej stan zdrowia zaczął się pogarszać. Tomografia komputerowa wykazała w płucach pacjentki guza i ogniska o charakterze nacieku. Następnie, 28 kwietnia, kobietę przewieziono do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, gdzie – jak podano - kolejne badanie nie potwierdziło obecności guza nowotworowego. Wieczorem tego samego dnia pacjentka zmarła. Jako przyczynę zgonu wpisano sepsę.
Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była "ostra niewydolność oddechowo-krążeniowa w przebiegu płatowego zapalenia płuc z ogniskowym tworzeniem błon szklistych".
Prokuratura twierdzi, że lekarze niewłaściwie zinterpretowali wyniki badań
W opinii biegłych – jak czytamy w akcie oskarżenia - postępowanie lekarskie w czasie pobytu pacjentki w szpitalu im. Jana Bożego było obarczone nieprawidłowościami. Zdaniem prokuratury lekarze w sposób niewłaściwy zinterpretowali wyniki badań pacjentki, nie uwzględnili "dynamiki pogarszania się stanu zdrowia", nie zlecili konsultacji internistycznej i "nieumyślnie narazili pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia".
"Zdaniem biegłych wdrożenie odpowiedniej właściwej diagnostyki w dniach 25 i 26 kwietnia 2014 r., a nawet w dniu 27.04.2014 r., skutkujące adekwatną do stanu farmakoterapią w sposób znaczący (jednak niewymierny) zwiększyłyby szanse uratowania życia Małgorzaty S.-D." – napisano w akcie oskarżenia.
W trakcie śledztwa, jak i przed sądem, podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Dotychczas nie byli karani sądownie.
Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 13 lipca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24