Blisko 200 wniosków wpłynęło w pierwszych dniach naboru do Legionu Ukraińskiego - poinformował konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Rekrutacja skierowana jest do Ukraińców przebywających na stałe w Polsce i innych krajach Europy, a szkolić ich będzie polskie wojsko.
Ministerstwo obrony Ukrainy podało w czwartek, że w Lublinie rozpoczęła się rekrutacja do Legionu Ukraińskiego. W piątek o tym przedsięwzięciu opowiadał konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.
Jak podkreślił, jest to pierwsze takie centrum rekrutacyjne w Polsce i w Europie. - Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom, że to zawsze dzięki wam udaje się zrealizować niestandardowe pomysły i rozwiązania - zaznaczył.
Niemal 200 zgłoszeń do legionu
- W pierwszych dniach otwarcia centrum otrzymaliśmy 138 wniosków za pośrednictwem strony internetowej oraz 58 przez konsulaty i ambasady - przekazał Oleh Kuts, dodając, że są to zgłoszenia z całej Polski, jak i z zagranicy. Łącznie to niemal 200 zgłoszeń.
Z chętnymi kontaktują się przedstawiciele zespołu rekrutacyjnego, którzy zapraszają ich na spotkanie do Lublina, podczas którego omawiane są szczegóły i sprawdzane formalności. Na miejscu działa też wojskowa komisja lekarska. - Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, to podpiszą kontrakt z ministerstwem obrony Ukrainy. W następnym etapie zostaną poinformowani o terminie szkolenia na poligonie udostępnionym przez stronę polską - wyjaśniał konsul.
Ukraina zapewnia mundury i wsparcie logistyczne, Polska zaś broń i sprzęt.
Jaką mają motywację?
Nabór skierowany jest do obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat, przebywających w Polsce i innych krajach Europy. Z informacji konsula wynika, że są to najczęściej mężczyźni w średnim wieku, pracujący, z legalnym pobytem w Polsce.
Kuts był też pytany o motywacje zgłaszających się. Przyznał, że spotyka się w społeczeństwie z opiniami, że "kto chciał walczyć, to już przecież pojechał na Ukrainę", ale - ocenił - "może jednak ktoś jeszcze się zastawia".
- Dla tych, którzy się wahają, dodatkowy plus może stanowić właśnie zapewnienie na początek szkolenia, wyposażenia. Poza tym mają gwarancję powrotu na rotację do Polski, co w innych przypadkach nie jest możliwe. Być może to będzie właśnie takim czynnikiem stymulującym do podjęcia decyzji - podkreślał Kuts. Dodał, że ochotnicy otrzymują również wynagrodzenie za swoją służbę.
Legion Ukraiński - jak się zgłosić
Wniosek można złożyć za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej legion.army.gov.ua lub w konsulatach i ambasadzie Ukrainy. Pierwsze w Polsce centrum rekrutacyjne zostało otwarte na bazie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie i działa codziennie od godz. 9 do 17.
Sformowanie Legionu Ukraińskiego zapowiedzieli już w lipcu tego roku w Warszawie premier Donald Tusk oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na piątkowej konferencji prasowej wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rekrutacja ukraińskich ochotników rusza dopiero teraz, choć "byliśmy gotowi od 1 września do szkolenia". - Wtedy nie zgłosiła się wystarczająca liczba chętnych. Rozumiem, że teraz Ukraina podjęła działania związane z informacją, rekrutacją i promocją tego procesu, liczymy więc na efekty - powiedział.
Wiceminister obrony Paweł Zalewski przekazał, że "jeżeli powstanie pierwsza grupa kilkuset ochotników, będziemy ją od razu szkolić".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook