Minimum 135 przemytów papierosów na łodziach pontonowych. 52 oskarżonych

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP
Lublin. Akt oskarżenia przeciwko członkom "grupy łukowskiej". 52 osoby staną przed sądem
Lublin. Akt oskarżenia przeciwko członkom "grupy łukowskiej". 52 osoby staną przed sądemProkuratura Krajowa
wideo 2/6
Prokuratura KrajowaLublin. Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom "grupy łukowskiej". Prokuratura informuje o minimum 135 przemytach papierosów

Z ustaleń prokuratury wynika, że członkowie grupy, w skład której wchodzili głównie mieszkańcy powiatu łukowskiego, przemycili - w trakcie co najmniej 135 akcji - z Białorusi i Ukrainy ponad trzy miliony paczek papierosów. Akt oskarżenia objął 52 osoby.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Akt oskarżenia, który objął 52 osoby, został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Z ustaleń prokuratury wynika, że przemyt odbywał się na łodziach pontonowych Prokuratura Krajowa

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej i paserstwo karnoskarbowe

"Prokurator oskarżył 33 osoby o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym dwóm osobom - Mateuszowi P. Pawłowi M. - zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą" - przekazała PK.

Dodała przy tym, że pozostałe osoby zostały oskarżone o przestępstwa karnoskarbowe.

"W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2013-2018 roku w Łukowie w rejonie granicy polsko-ukraińskiej na rzece Bug oraz innych miejscowościach województwa lubelskiego, działały dwie zorganizowane grupy przestępcze działające pod przewodnictwem Mateusza P. i Pawła M." - podała prokuratura.

Uszczuplenie podatkowe rzędu 67 milionów złotych, co najmniej 135 udanych akcji

Według ustaleń śledczych, od czerwca 2013 do połowy sierpnia 2015 roku osoby wchodzące w skład tych grup działały wspólnie pod kierownictwem Mateusza P. i Pawła M.

Prokuratura informuje, że członkowie grupy wozili towar samochodami terenowymi Prokuratura Krajowa

"W tym czasie grupa zrealizowała co najmniej 44 przemyty papierosów oraz kilkadziesiąt prób. Łącznie przemycono 637 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad ośmiu milionów złotych powodując uszczuplenia podatkowe w łącznej kwocie prawie 13 milionów złotych" - podała PK.

"Następnie grupy te podzieliły się na dwie. W okresie samodzielnej działalności grupa Pawła M. zrealizowała co najmniej 11 skutecznych przemytów papierosów, przewożąc przez granice łącznie ponad 186 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 2,5 miliona złotych powodując uszczuplenia w łącznej kwocie ponad czterech milionów złotych" - zaznaczyła PK.

Czytaj też: Podejrzani o przemyt nawet 10 ton haszyszu. Międzynarodowa szajka rozbita

"Natomiast grupa Mateusza P. zrealizowała 80 skutecznych przemytów ponad 2,2 miliona paczek papierosów o łącznej wartości ponad 30 milionów złotych, powodując uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 50 milionów złotych" - wskazała PK.

Niektórych zatrzymano na gorącym uczynku, papierosy przemycano na łodziach pontonowych

Dział Prasowy PK poinformował, że w kilku przypadkach czynności Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania podejrzanych na gorącym uczynku.

"W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski - głównie mieszkańcy powiatu łukowskiego" - podała PK.

"W toku śledztwa prokurator ustalił, że papierosy przemycano na łodziach pontonowych przez granicę państwową na rzece Bug, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem" - opisała Prokuratura Krajowa.

W trakcie śledztwa prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,8 miliona złotych.

Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia skierowała do sądu Lubelska Prokuratura Krajowa
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Krajowa

Pozostałe wiadomości