Lista kwestii, które "budzą wątpliwości". Co Konfederacja Lewiatan pisała do MSZ w sprawie wiz

Źródło:
tvn24.pl
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacji
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacjiTVN24
wideo 2/7
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacjiTVN24

Liczne negatywne decyzje w sprawie wiz, "niezrozumiałe" ich uzasadnienie oraz kłopoty z rezerwacją terminu wizyty w konsulacie - to niektóre z kwestii podnoszonych przez Konfederację Lewiatan w pismach do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dotarliśmy do korespondencji między Lewiatanem a MSZ w tej sprawie. Resort dyplomacji w jednym z pism przyznał, iż amerykańskie służby graniczne już we wrześniu 2022 roku informowały stronę polską, "że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku" i dalej do USA oraz Kanady.

Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że śledztwo, które prowadzi wraz z CBA, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Zaznaczyła przy tym, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Jak potem tłumaczył, dymisja nastąpiła w związku z trwającym postępowaniem wyjaśniającym, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ podało dane. Tyle wiz Polska wydała cudzoziemcom

Praktyki, które "w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych"

Na problemy z uzyskaniem wiz zwracała wcześniej uwagę w pismach do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jedna z plskich organizacji biznesowych - Konfederacja Lewiatan. W pierwszym piśmie, datowanym na 20 lutego 2023 roku, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, napisał do szefa MSZ Zbigniewa Raua, aby zwrócić uwagę na "praktyki polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, które w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium Polski".

Witucki na początku zauważył, że ze względu na niską stopę bezrobocia rejestrowanego (stan na grudzień 2022 roku) występują "poważne trudności w pozyskiwaniu pracowników". Zaznaczał przy tym, że "dla 91 proc. firm problemy z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach stanowią barierę w ich działalności". Dodał, że deficyt pracowników jest także skutkiem "niekorzystnych zmian demograficznych zachodzących w naszym społeczeństwie".

Szef Konfederacji Lewiatan argumentował, że "od wielu lat cudzoziemcy skutecznie wypełnią widoczne luki kadrowe w gałęziach polskiej gospodarki", zarówno te, które nie wymagają kwalifikacji, jak i zawody wyspecjalizowane.

Zauważył przy tym, że "oprócz legalizacji pobytu i pracy w Polsce, kluczowym etapem w zapewnieniu dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy jest uzyskanie dokumentów wizowych umożliwiających wjazd do Polski". I to właśnie tego obszaru - jak przedstawił - dotyczy problem, z którym zwrócił się do szefa polskiej dyplomacji.

"System funkcjonujący w wybranych placówkach konsularnych jest bardzo restrykcyjny, nieuporządkowany i okazuje się być znaczącą przeszkodą zarówno dla cudzoziemców, jak i przedsiębiorców, którzy z powodu ogromnych luk na polskim rynku pracy aktywnie szukają pracowników zagranicznych" - napisał Witucki.

Wymienił następnie, jakie kwestie "budzą wątpliwości". To między innymi:

  • "Pracodawcy zgłaszają liczne przypadki uzyskania przez cudzoziemca negatywnej decyzji w sprawie wizy w związku ze zmieniającymi się wymogami formalnymi, które nie zostały przedstawione na konsularnych stronach internetowych"
  • "Zweryfikowanie listy wymaganych dokumentów bezpośrednio z władzami konsularnymi jest również niemożliwe z powodu braku odpowiedzi lub/i udzielenia niejasnych, niepełnych odpowiedzi".
  • "Wielokrotnie podjęte próby kontaktu telefonicznego (często przez całe tygodnie), w oficjalnych godzinach pracy danego konsulatu, przy uwzględnieniu różnicy stref czasowych są nieskuteczne: w New Delhi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Londynie, Abudży. Konsulat w Nigerii dodatkowo ma często wyłączony telefon (komunikat 'abonent niedostępny')"
  • "Nieuzasadnione niektóre wytyczne związane z ubezpieczeniem zdrowotnym wymaganych podczas ubiegania się o wizę. Niektóre placówki nie akceptują polis ubezpieczeniowych od lokalnych ubezpieczycieli"
  • "Niektóre placówki żądają przedstawienia oryginalnego zaświadczenia o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym z ręcznym podpisem ubezpieczyciela, co z uwagi na postępującą cyfryzacji oraz powszechną praktykę wystawiania dokumentów w formie elektronicznej wydaje się bezpodstawne"
  • "Decyzje odmowy wydania wizy są niedostatecznie uzasadnione, powody negatywnych decyzji często są niezrozumiałe. Przedsiębiorcy zgłaszają liczne przypadki, w których zostały dostarczone wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające cel pobytu w Polsce, natomiast zgodnie z decyzją były one niewystarczające"
  • "System wstępnej walidacji wniosków wizowych jest nieprzejrzysty i niezrozumiały zarówno dla aplikanta, jak i wspierającego go w procesie wizowym pracodawcy (...) W przypadku niepomyślnej weryfikacji aplikujący otrzymuje tylko informację o negatywnym wyniku tego procesu bez możliwości potwierdzenia, który z elementów zezwolenia został zweryfikowany negatywnie"

W piśmie Witucki przywołał przypadki z konkretnych państw. Na przykład - jak podał - uzyskanie wizy w Tbilisi może zająć około trzech miesięcy lub dłużej, natomiast w Stambule proces rezerwacji terminu spotkania może zająć od dwóch do pięciu miesięcy, a w państwach takich jak Pakistan, Kazachstan, Uzbekistan, Egipt czy Nigeria "niesprawny system losowania i problem z rezerwacją terminu w placówce powodują, że czas oczekiwania na termin wizyty może wynieść nawet 9-10 miesięcy".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Na wizytę w konsulacie czekają nawet rok". Jak przebiega procedura ubiegania się o wizę

Podsumował, że postulatem jest "zweryfikowanie praktyk stosowanych przez poszczególne placówki konsularne". "Wyżej wymienione okoliczności bardzo utrudniają, a czasem zupełnie uniemożliwiają rekrutację talentu z zagranicy i zatrudnienie w przewidywalnym czasookresie, tym samym wpływając negatywnie na możliwości rozwoju inwestycji w kraju" - napisał.

MSZ: amerykańskie służby poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane

MSZ - pismem podpisanym przez dyrektora Marcina Jakubowskiego - odpowiedziało Wituckiemu 3 marca 2023 roku. Na wstępie przypomniało, że wnioski wizowe składane w urzędach konsularnych rozpatrywane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 roku, ustanawiającym kodeks wizowy.

Jakubowski napisał, że zarzut dotyczący zmieniających się wymogów formalnych w procedurze wizowej oraz braku stosownej informacji na stronach internetowych polskich urzędów konsularnych "nie jest zasadny" i przekonywał, że informacje na temat procedury wizowej są dostępne na stronie MSZ. "Niemniej, Departament Konsularny zaleci urzędom konsularnym przegląd informacji zawartych na ich stronach internetowych, celem ewentualnego uzupełnienia czy uściślenia" - dodał.

Dalej wyjasnił, że utrudniony kontakt telefoniczny z placówkami jest związany z "nielicznym personelem placówek z jednoczesnym dużym wolumenem realizowanych spraw konsularnych". "Obecnie problem ten jest trudny do rozwiązania, gdyż resort nie posiada środków na stworzenie dodatkowych etatów obsługowo-informacyjnych w placówkach" - przyznał. Dodał, że urzędnicy nie mogą odbierać telefonów, gdy obsługują interesantów, stąd szansa na połączenie telefonicznie jest możliwa dopiero po godzinach przyjęć. Zapewnił przy tym, że poleci urzędom, aby zamieściły na swoich stronach informacji, w jakich godzinach jest obsługiwany telefon konsularny.

Wypowiadając się o korespondencji mailowej Jakubowski napisał, że urzędnicy "starają się" udzielać odpowiedzi "bezzwłocznie i najdalej w ciągu 14 dni", jednak przyznał, że resort zdaje sobie sprawę, że w placówkach szczególnie obciążonych, "może się zdarzyć, że odpowiedź może zostać udzielona w późniejszym terminie".

Alarmowali w sprawie problemów z wizami. "Nieuczciwi pośrednicy" i blokowanie terminów

Dalej, wypowiadając się o ubezpieczeniach zdrowotnych, wytłumaczył, że "rygorystyczne podchodzenie do kwestii posiadania ubezpieczeń medycznych ma na celu z jednej strony ochronę osoby ubezpieczonej przed ew. koniecznością poniesienia kosztów leczenia w sytuacji, gdy ubezpieczyciel okazałby się niewiarygodny".

Odnosząc się do zarzutu niedostatecznego powodu odmowy udzielenia wizy przez konsula, Jakubowski zaznaczył, że wnioskodawca "musi udowodnić cel i warunki planowanego pobytu" na terytorium Polski. Przekonywał przy tym, że formularze zawierają powody odmowy, a - zgodnie z kodeksem wizowym - konsul "zobligowany jest do szacowania ryzyka migracyjnego", w tym, czy wnioskodawca "nie stanowi zagrożenia pod względem nielegalnej imigracji lub zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich oraz czy zamierza opuścić terytorium państw członkowskich przed wygaśnięciem wizy".

Następnie tłumaczył, że poruszony problem niewystarczającej liczby terminów spotkań wizowych w niektórych placówkach jest związny z "ogromnym zainteresowaniem wizami wśród cudzoziemców, znacznie przekraczającym możliwości kadrowe placówek". Wspomniał przy tym, że po wdrożeniu systemu losowego przydzielania terminów wyeliminowane zostały "działalności nieuczciwych pośredników, którzy dokonywali blokady wszystkich terminów".

Wyjaśniając powody obciążeń w poszczególnych placówkach (gdzie przy większości wskazywano na duży popyt na wizy), MSZ odnotowało "fakt nadużyć ze strony cudzoziemców posiadających polskie wizy, którzy nie wykorzystują ich zgodnie z deklarowanym celem".

"We wrześniu 2022 roku amerykańskie służby graniczne poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku w celu dalszej migracji do USA i Kanady" - napisano.

MSZ w korespondencji z Konfederacją Lewiatan: amerykańskie służby poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane

Na koniec pisma Jakubowski podał, że "polskie urzędy konsularne odczuwają coraz większą presję migracyjną w wielu regionach świata, gdzie posiadają często niewystarczającą do nowych okoliczności obsługę kadrową lub organizacyjnie nie są dostosowani do masowego przyjmowania wniosków wizowych".

Fragment odpowiedzi MSZ

Uwagi Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan odpowiedziała MSZ w piśmie z 20 kwietnia 2023 roku. Zwraca w nim uwagę na kwestie, które - jak twierdzi - "mogą pomóc w przeanalizowaniu oraz ograniczeniu barier uniemożlwiających terminowe złożenie aplikacji wizowej."

W ocenie Lewiatana dobrą praktyką nie jest "wysyłanie automatycznej odpowiedzi na korespondencję przychodzącą". "Odpowiedź zachęcająca interesantów do pozyskiwania informacji ze strony internetowej mogłaby poprzedzać przeanalizowanie sprawy, natomiast nie może stanowić jedynej metody wsparcia interesariuszy. Pytania wysyłane e-mailem najczęściej dotyczą niestandardowych przypadków, które wymagają zindywidualizowanego podejścia" - napisano.

Konfederacja Lewiatan pisze także o kwestiach związanych z posiadaniem przez cudzoziemców ubezpieczenia medycznego.

"Ponadto podtrzymujemy postulat związany z ujednoliceniem wymogów formalnych w zakresie akceptacji potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ przez pracodawcę w przypadku kontynuacji zatrudnienia. Polisa ubezpieczeniowa nie powinna być wymagana w przypadku dostarczenia potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dokonanego przez pracodawcę, na rzecz którego cudzoziemiec ma zamiar kontynuować pracę" - pisali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z MSZ w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcom
TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcomTVN24

Tłumaczenia MSZ

Na to pismo MSZ odpowiedziało w dokumencie z 5 maja 2023 roku.

Resort pisze między innymi, że "dopóki nie wpłynie do konsula wniosek o wydanie wizy, co jednocześnie wyznacza termin wszczęcia postępowania w sprawie, niemożliwym jest odniesienie się do konkretnej sprawy i ocena całości dokumentacji". "Konsulowie przed wszczęciem postępowania mogą jedynie udzielać ogólnych informacji o wymogach wizowych, procedurze i terminie jej zakończenia, natomiast nie powinni wypowiadać się, a zwłaszcza oceniać czy sugerować konkretne działania po stronie cudzoziemców zamierzających ubiegać się o wydanie wiz lub osób zapraszających, odnośnie sprawy, która jeszcze nie została wszczęta przed konsulem (złożenie wniosku)" - wytłumaczono.

W piśmie mowa jest także o powodach odmowy zezwoleń na pracę. MSZ pisze, że "w większości negatywnych weryfikacji" odnotowano błędy w numerach paszportów - najczęściej były to literówki. Dodano, że zdarzały się często przypadki wprowadzenia przez cudzoziemca lub firmę pośredniczącą błędnego kodu urzędu lub wybory niewłaściwego rodzaju dokumentu zezwalającego na pracę w RP. Przekazano, że "sporadycznie zdarzały się literówki w nazwiskach i imionach".

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Reosort zapewnił jednocześnie, że "MSZ oraz konsulowie dokładają wszelkich starań, aby w obecnych warunkach kadrowo-lokalowych placówek umożliwić wszystkim zainteresowanym cudzoziemcom dogodny dostęp do konsila, a procedury wizowe były sprawne i umożliwiły wjazd do POlski wiarygodnym aplikantom".

Ograniczenia po stronie urzędów konsularnych negatywnie wpływają na działalność polskich przedsiębiorstw"

Konfederacja Lewiatan kolejne pismo do MSZ wystosowała 14 lipca 2023 roku. Wyraziła tam "zaniepokojenie wycofaniem dwóch projektów rozporządzeń, które miały na celu poprawę obsługi wniosków o wizy, udzielanych w celu wykonywania pracy w Polsce".

Wyjaśniono, że "dotyczy to projektu rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy oraz projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie państw, w których cudzoziemcy mogą składać wnioski o wydanie wizy przez ministra właściwego do spraw zagranicznych, prace nad którymi zostały wstrzymane z początkiem lipca".

W piśmie powtórzono zarzuty z pierwszego pisma, między innymi to, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z krajów Azji, Afryki wynika z "trudnej sytuacji na polskim rynku pracy". Dodano, że "problem niedoboru pracowników jest pogłębiany niekorzystnymi zmianami demograficznymi zachodzącymi w naszym społeczeństwie". "Proces starzenia się społeczeństwa powoduje, że maleje liczba osób w wieku produkcyjnym na rynku pracy, co będzie stanowić istotną barierę hamującą możliwości rozwoju firm i gospodarki" - napisano.

"Ograniczenia po stronie urzędów konsularnych negatywnie wpływają na działalność polskich przedsiębiorstw, które chcąc realizować swoje cykle produkcyjne i procesy biznesowe, zatrudniają coraz częściej pracowników zagranicznych, żeby zapewnić płynność kadr" - podkreślono.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że "polscy pracodawcy angażują własne zasoby lub ponoszą koszty usług wyspecjalizowanych pośredników aby uzyskać w Polsce dokumenty zezwalające na pracę cudzoziemca, natomiast jak wynika ze statystyk, zdecydowana część obywateli krajów nieobjętych ruchem bezwizowym nie jest w stanie uzyskać na tej podstawie wizy pracowniczej".

Autorka/Autor:akw, mjz/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl