Lista kwestii, które "budzą wątpliwości". Co Konfederacja Lewiatan pisała do MSZ w sprawie wiz

Źródło:
tvn24.pl
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacji
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacjiTVN24
wideo 2/7
Ekspertka Konfederacji Lewiatan o blokowaniu miejsc w placówkach polskiej dyplomacjiTVN24

Liczne negatywne decyzje w sprawie wiz, "niezrozumiałe" ich uzasadnienie oraz kłopoty z rezerwacją terminu wizyty w konsulacie - to niektóre z kwestii podnoszonych przez Konfederację Lewiatan w pismach do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dotarliśmy do korespondencji między Lewiatanem a MSZ w tej sprawie. Resort dyplomacji w jednym z pism przyznał, iż amerykańskie służby graniczne już we wrześniu 2022 roku informowały stronę polską, "że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku" i dalej do USA oraz Kanady.

Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że śledztwo, które prowadzi wraz z CBA, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Zaznaczyła przy tym, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Jak potem tłumaczył, dymisja nastąpiła w związku z trwającym postępowaniem wyjaśniającym, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ podało dane. Tyle wiz Polska wydała cudzoziemcom

Praktyki, które "w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych"

Na problemy z uzyskaniem wiz zwracała wcześniej uwagę w pismach do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jedna z plskich organizacji biznesowych - Konfederacja Lewiatan. W pierwszym piśmie, datowanym na 20 lutego 2023 roku, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, napisał do szefa MSZ Zbigniewa Raua, aby zwrócić uwagę na "praktyki polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, które w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium Polski".

Witucki na początku zauważył, że ze względu na niską stopę bezrobocia rejestrowanego (stan na grudzień 2022 roku) występują "poważne trudności w pozyskiwaniu pracowników". Zaznaczał przy tym, że "dla 91 proc. firm problemy z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach stanowią barierę w ich działalności". Dodał, że deficyt pracowników jest także skutkiem "niekorzystnych zmian demograficznych zachodzących w naszym społeczeństwie".

Szef Konfederacji Lewiatan argumentował, że "od wielu lat cudzoziemcy skutecznie wypełnią widoczne luki kadrowe w gałęziach polskiej gospodarki", zarówno te, które nie wymagają kwalifikacji, jak i zawody wyspecjalizowane.

Zauważył przy tym, że "oprócz legalizacji pobytu i pracy w Polsce, kluczowym etapem w zapewnieniu dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy jest uzyskanie dokumentów wizowych umożliwiających wjazd do Polski". I to właśnie tego obszaru - jak przedstawił - dotyczy problem, z którym zwrócił się do szefa polskiej dyplomacji.

"System funkcjonujący w wybranych placówkach konsularnych jest bardzo restrykcyjny, nieuporządkowany i okazuje się być znaczącą przeszkodą zarówno dla cudzoziemców, jak i przedsiębiorców, którzy z powodu ogromnych luk na polskim rynku pracy aktywnie szukają pracowników zagranicznych" - napisał Witucki.

Wymienił następnie, jakie kwestie "budzą wątpliwości". To między innymi:

  • "Pracodawcy zgłaszają liczne przypadki uzyskania przez cudzoziemca negatywnej decyzji w sprawie wizy w związku ze zmieniającymi się wymogami formalnymi, które nie zostały przedstawione na konsularnych stronach internetowych"
  • "Zweryfikowanie listy wymaganych dokumentów bezpośrednio z władzami konsularnymi jest również niemożliwe z powodu braku odpowiedzi lub/i udzielenia niejasnych, niepełnych odpowiedzi".
  • "Wielokrotnie podjęte próby kontaktu telefonicznego (często przez całe tygodnie), w oficjalnych godzinach pracy danego konsulatu, przy uwzględnieniu różnicy stref czasowych są nieskuteczne: w New Delhi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Londynie, Abudży. Konsulat w Nigerii dodatkowo ma często wyłączony telefon (komunikat 'abonent niedostępny')"
  • "Nieuzasadnione niektóre wytyczne związane z ubezpieczeniem zdrowotnym wymaganych podczas ubiegania się o wizę. Niektóre placówki nie akceptują polis ubezpieczeniowych od lokalnych ubezpieczycieli"
  • "Niektóre placówki żądają przedstawienia oryginalnego zaświadczenia o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym z ręcznym podpisem ubezpieczyciela, co z uwagi na postępującą cyfryzacji oraz powszechną praktykę wystawiania dokumentów w formie elektronicznej wydaje się bezpodstawne"
  • "Decyzje odmowy wydania wizy są niedostatecznie uzasadnione, powody negatywnych decyzji często są niezrozumiałe. Przedsiębiorcy zgłaszają liczne przypadki, w których zostały dostarczone wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające cel pobytu w Polsce, natomiast zgodnie z decyzją były one niewystarczające"
  • "System wstępnej walidacji wniosków wizowych jest nieprzejrzysty i niezrozumiały zarówno dla aplikanta, jak i wspierającego go w procesie wizowym pracodawcy (...) W przypadku niepomyślnej weryfikacji aplikujący otrzymuje tylko informację o negatywnym wyniku tego procesu bez możliwości potwierdzenia, który z elementów zezwolenia został zweryfikowany negatywnie"

W piśmie Witucki przywołał przypadki z konkretnych państw. Na przykład - jak podał - uzyskanie wizy w Tbilisi może zająć około trzech miesięcy lub dłużej, natomiast w Stambule proces rezerwacji terminu spotkania może zająć od dwóch do pięciu miesięcy, a w państwach takich jak Pakistan, Kazachstan, Uzbekistan, Egipt czy Nigeria "niesprawny system losowania i problem z rezerwacją terminu w placówce powodują, że czas oczekiwania na termin wizyty może wynieść nawet 9-10 miesięcy".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Na wizytę w konsulacie czekają nawet rok". Jak przebiega procedura ubiegania się o wizę

Podsumował, że postulatem jest "zweryfikowanie praktyk stosowanych przez poszczególne placówki konsularne". "Wyżej wymienione okoliczności bardzo utrudniają, a czasem zupełnie uniemożliwiają rekrutację talentu z zagranicy i zatrudnienie w przewidywalnym czasookresie, tym samym wpływając negatywnie na możliwości rozwoju inwestycji w kraju" - napisał.

MSZ: amerykańskie służby poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane

MSZ - pismem podpisanym przez dyrektora Marcina Jakubowskiego - odpowiedziało Wituckiemu 3 marca 2023 roku. Na wstępie przypomniało, że wnioski wizowe składane w urzędach konsularnych rozpatrywane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 roku, ustanawiającym kodeks wizowy.

Jakubowski napisał, że zarzut dotyczący zmieniających się wymogów formalnych w procedurze wizowej oraz braku stosownej informacji na stronach internetowych polskich urzędów konsularnych "nie jest zasadny" i przekonywał, że informacje na temat procedury wizowej są dostępne na stronie MSZ. "Niemniej, Departament Konsularny zaleci urzędom konsularnym przegląd informacji zawartych na ich stronach internetowych, celem ewentualnego uzupełnienia czy uściślenia" - dodał.

Dalej wyjasnił, że utrudniony kontakt telefoniczny z placówkami jest związany z "nielicznym personelem placówek z jednoczesnym dużym wolumenem realizowanych spraw konsularnych". "Obecnie problem ten jest trudny do rozwiązania, gdyż resort nie posiada środków na stworzenie dodatkowych etatów obsługowo-informacyjnych w placówkach" - przyznał. Dodał, że urzędnicy nie mogą odbierać telefonów, gdy obsługują interesantów, stąd szansa na połączenie telefonicznie jest możliwa dopiero po godzinach przyjęć. Zapewnił przy tym, że poleci urzędom, aby zamieściły na swoich stronach informacji, w jakich godzinach jest obsługiwany telefon konsularny.

Wypowiadając się o korespondencji mailowej Jakubowski napisał, że urzędnicy "starają się" udzielać odpowiedzi "bezzwłocznie i najdalej w ciągu 14 dni", jednak przyznał, że resort zdaje sobie sprawę, że w placówkach szczególnie obciążonych, "może się zdarzyć, że odpowiedź może zostać udzielona w późniejszym terminie".

Alarmowali w sprawie problemów z wizami. "Nieuczciwi pośrednicy" i blokowanie terminów

Dalej, wypowiadając się o ubezpieczeniach zdrowotnych, wytłumaczył, że "rygorystyczne podchodzenie do kwestii posiadania ubezpieczeń medycznych ma na celu z jednej strony ochronę osoby ubezpieczonej przed ew. koniecznością poniesienia kosztów leczenia w sytuacji, gdy ubezpieczyciel okazałby się niewiarygodny".

Odnosząc się do zarzutu niedostatecznego powodu odmowy udzielenia wizy przez konsula, Jakubowski zaznaczył, że wnioskodawca "musi udowodnić cel i warunki planowanego pobytu" na terytorium Polski. Przekonywał przy tym, że formularze zawierają powody odmowy, a - zgodnie z kodeksem wizowym - konsul "zobligowany jest do szacowania ryzyka migracyjnego", w tym, czy wnioskodawca "nie stanowi zagrożenia pod względem nielegalnej imigracji lub zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich oraz czy zamierza opuścić terytorium państw członkowskich przed wygaśnięciem wizy".

Następnie tłumaczył, że poruszony problem niewystarczającej liczby terminów spotkań wizowych w niektórych placówkach jest związny z "ogromnym zainteresowaniem wizami wśród cudzoziemców, znacznie przekraczającym możliwości kadrowe placówek". Wspomniał przy tym, że po wdrożeniu systemu losowego przydzielania terminów wyeliminowane zostały "działalności nieuczciwych pośredników, którzy dokonywali blokady wszystkich terminów".

Wyjaśniając powody obciążeń w poszczególnych placówkach (gdzie przy większości wskazywano na duży popyt na wizy), MSZ odnotowało "fakt nadużyć ze strony cudzoziemców posiadających polskie wizy, którzy nie wykorzystują ich zgodnie z deklarowanym celem".

"We wrześniu 2022 roku amerykańskie służby graniczne poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku w celu dalszej migracji do USA i Kanady" - napisano.

MSZ w korespondencji z Konfederacją Lewiatan: amerykańskie służby poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane

Na koniec pisma Jakubowski podał, że "polskie urzędy konsularne odczuwają coraz większą presję migracyjną w wielu regionach świata, gdzie posiadają często niewystarczającą do nowych okoliczności obsługę kadrową lub organizacyjnie nie są dostosowani do masowego przyjmowania wniosków wizowych".

Fragment odpowiedzi MSZ

Uwagi Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan odpowiedziała MSZ w piśmie z 20 kwietnia 2023 roku. Zwraca w nim uwagę na kwestie, które - jak twierdzi - "mogą pomóc w przeanalizowaniu oraz ograniczeniu barier uniemożlwiających terminowe złożenie aplikacji wizowej."

W ocenie Lewiatana dobrą praktyką nie jest "wysyłanie automatycznej odpowiedzi na korespondencję przychodzącą". "Odpowiedź zachęcająca interesantów do pozyskiwania informacji ze strony internetowej mogłaby poprzedzać przeanalizowanie sprawy, natomiast nie może stanowić jedynej metody wsparcia interesariuszy. Pytania wysyłane e-mailem najczęściej dotyczą niestandardowych przypadków, które wymagają zindywidualizowanego podejścia" - napisano.

Konfederacja Lewiatan pisze także o kwestiach związanych z posiadaniem przez cudzoziemców ubezpieczenia medycznego.

"Ponadto podtrzymujemy postulat związany z ujednoliceniem wymogów formalnych w zakresie akceptacji potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ przez pracodawcę w przypadku kontynuacji zatrudnienia. Polisa ubezpieczeniowa nie powinna być wymagana w przypadku dostarczenia potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dokonanego przez pracodawcę, na rzecz którego cudzoziemiec ma zamiar kontynuować pracę" - pisali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z MSZ w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcom
TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcomTVN24

Tłumaczenia MSZ

Na to pismo MSZ odpowiedziało w dokumencie z 5 maja 2023 roku.

Resort pisze między innymi, że "dopóki nie wpłynie do konsula wniosek o wydanie wizy, co jednocześnie wyznacza termin wszczęcia postępowania w sprawie, niemożliwym jest odniesienie się do konkretnej sprawy i ocena całości dokumentacji". "Konsulowie przed wszczęciem postępowania mogą jedynie udzielać ogólnych informacji o wymogach wizowych, procedurze i terminie jej zakończenia, natomiast nie powinni wypowiadać się, a zwłaszcza oceniać czy sugerować konkretne działania po stronie cudzoziemców zamierzających ubiegać się o wydanie wiz lub osób zapraszających, odnośnie sprawy, która jeszcze nie została wszczęta przed konsulem (złożenie wniosku)" - wytłumaczono.

W piśmie mowa jest także o powodach odmowy zezwoleń na pracę. MSZ pisze, że "w większości negatywnych weryfikacji" odnotowano błędy w numerach paszportów - najczęściej były to literówki. Dodano, że zdarzały się często przypadki wprowadzenia przez cudzoziemca lub firmę pośredniczącą błędnego kodu urzędu lub wybory niewłaściwego rodzaju dokumentu zezwalającego na pracę w RP. Przekazano, że "sporadycznie zdarzały się literówki w nazwiskach i imionach".

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Reosort zapewnił jednocześnie, że "MSZ oraz konsulowie dokładają wszelkich starań, aby w obecnych warunkach kadrowo-lokalowych placówek umożliwić wszystkim zainteresowanym cudzoziemcom dogodny dostęp do konsila, a procedury wizowe były sprawne i umożliwiły wjazd do POlski wiarygodnym aplikantom".

Ograniczenia po stronie urzędów konsularnych negatywnie wpływają na działalność polskich przedsiębiorstw"

Konfederacja Lewiatan kolejne pismo do MSZ wystosowała 14 lipca 2023 roku. Wyraziła tam "zaniepokojenie wycofaniem dwóch projektów rozporządzeń, które miały na celu poprawę obsługi wniosków o wizy, udzielanych w celu wykonywania pracy w Polsce".

Wyjaśniono, że "dotyczy to projektu rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy oraz projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie państw, w których cudzoziemcy mogą składać wnioski o wydanie wizy przez ministra właściwego do spraw zagranicznych, prace nad którymi zostały wstrzymane z początkiem lipca".

W piśmie powtórzono zarzuty z pierwszego pisma, między innymi to, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z krajów Azji, Afryki wynika z "trudnej sytuacji na polskim rynku pracy". Dodano, że "problem niedoboru pracowników jest pogłębiany niekorzystnymi zmianami demograficznymi zachodzącymi w naszym społeczeństwie". "Proces starzenia się społeczeństwa powoduje, że maleje liczba osób w wieku produkcyjnym na rynku pracy, co będzie stanowić istotną barierę hamującą możliwości rozwoju firm i gospodarki" - napisano.

"Ograniczenia po stronie urzędów konsularnych negatywnie wpływają na działalność polskich przedsiębiorstw, które chcąc realizować swoje cykle produkcyjne i procesy biznesowe, zatrudniają coraz częściej pracowników zagranicznych, żeby zapewnić płynność kadr" - podkreślono.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że "polscy pracodawcy angażują własne zasoby lub ponoszą koszty usług wyspecjalizowanych pośredników aby uzyskać w Polsce dokumenty zezwalające na pracę cudzoziemca, natomiast jak wynika ze statystyk, zdecydowana część obywateli krajów nieobjętych ruchem bezwizowym nie jest w stanie uzyskać na tej podstawie wizy pracowniczej".

Autorka/Autor:akw, mjz/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24