Lex TVN wraca do Sejmu. Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności dyskutował o ustawie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN: Wojna o wolne media się nie skończyła. To była bitwa
Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN: Wojna o wolne media się nie skończyła. To była bitwaTVN24
wideo 2/24
Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN: Wojna o wolne media się nie skończyła. To była bitwaTVN24

Odrzucona przez Senat ustawa anty-TVN wróci do Sejmu. W poniedziałek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności senator Koła Senatorów Niezależnych Krzysztof Kwiatkowski zwracał uwagę, że głosowanie w Senacie "to była wygrana bitwa, a wojna o wolne media się nie skończyła". Przewodniczący zespołu poseł Piotr Zientarski (KO) podkreślił, że niewydanie koncesji dla TVN24 przez 1,5 roku "jest to nielegalne zaniechanie działań KRRiT". Zapowiedział złożenie interpelacji do szefa Krajowej Rady.

W czwartek 9 września w głosowaniu Senat zdecydował o odrzuceniu w całości nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą Sejm przyjął 11 sierpnia. W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów. Za odrzuceniem lex TVN było 53 z nich, przeciwko 37, a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa anty-TVN wróci teraz do Sejmu.

W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Zdaniem autorów noweli ustawy o radiofonii i telewizji, posłów PiS, ma ona na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących przepisów.

W poniedziałek w Senacie odbyło się poświęcone tej ustawie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności.

OGLĄDAJ W TVN24 GO ZAPIS POSIEDZENIA ZESPOŁU PARLAMENTARNEGO

Kwiatkowski: ustawa anty-TVN jest legislacyjnym trupem

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności głos zabrał senator Koła Senatorów Niezależnych Krzysztof Kwiatkowski. Jak mówił, ustawa "anty-TVN jest legislacyjnym trupem". - Oczywiście ścieżka legislacyjna nie jest formalnie zamknięta, aczkolwiek zwracam państwu uwagę na jedną rzecz (...). W Senacie klub senacki PiS-u przestał istnieć w tym głosowaniu - wskazywał. Jak mówił Kwiatkowski, jest jasne, że Jarosław Kaczyński stał za tym projektem, który "z punktu widzenia władzy był absolutnie fundamentalny". - To, że Marek Suski prezentował ten projekt to jest czytelny sygnał, kto za tym projektem stał - stwierdził.

- Przy zaangażowaniu wszystkich sił i środków klub senacki PiS-u w głosowaniu tę ustawę popiera 37 głosami "za". Co to oznacza? Że jedenastu senatorów PiS-u w popłochu uciekło, nie chcąc popierać tego projektu, głosując przeciw, wstrzymując się lub nie biorąc udziału w głosowaniu - zwracał uwagę.

Senat przeciw ustawie anty-TVN
Senat przeciw ustawie anty-TVNTVN24

Kwiatkowski podkreślił, iż "nie ma żadnej wątpliwości, że lex TVN nie będzie prawem obowiązującym". - W jaki sposób go PiS po cichu zamorduje, to oczywiście będzie się kierować rachunkiem zysków i strat politycznych - oceniał. Jak mówił, "w Senacie udało się doprowadzić do tego, że żadne poprawki nie były wprowadzone". - Gdyby w Senacie klub PiS wprowadził do niego jakąkolwiek poprawkę, prezydent miałby podstawy do tego, żeby powiedzieć, że ten projekt nie wygląda już tak represyjnie, ale to się PiS-owi nie udało, dlatego mam pewność, że lex TVN nigdy nie stanie się rzeczywistością legislacyjną - powiedział senator.

Kwiatkowski: wojna o wolne media się nie skończyła

Jednocześnie Kwiatkowski ocenił, że "żeby nie było tak słodko, to, że mówię, że udało się na dzisiaj obronić konkretną stację, co też udało się dzięki dziennikarzom i kierownictwu TVN-u, nie oznacza natomiast, że wojna o wolne media się nie skończyła". - To była bitwa. To była bardzo ważna bitwa, wygrana przez wszystkich tych, którym wolność mediów jest bliska, ale to nie była wygrana wojna - dodał.

Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN: Wojna o wolne media się nie skończyła. To była bitwa
Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN: Wojna o wolne media się nie skończyła. To była bitwaTVN24

- Pamiętajmy, że nękanie tego koncernu się nie skończyło. Jest sprawa kolejnych koncesji, koncern ma różne kanały w Polsce - podkreślał Kwiatkowski. Jego zdaniem "PiS fundamentalnie nie akceptuje wolnych mediów w Polsce".

Gasiuk-Pihowicz: politycy PiS nie kryją się z tym, że celem jest wpływ na niezależnego nadawcę

Wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) podkreśliła, że prawo do informacji oraz swoboda działania mediów to "fundamenty każdej demokracji i na naszych oczach PiS bierze się do ich niszczenia". - Atak na niezależnych nadawców medialnych, próby przejęcia ich przez państwo, próby uniemożliwienia czy po prostu utrudnienia działalności to są charakterystyczne działania dla wszystkich dyktatur na świecie, które powstawały w krajach, gdzie demokracja funkcjonowała lepiej lub gorzej. To jest objaw nasilających się represji. Oburza także bezczelność ludzi PiS, którzy nie kryją się z tym, że jedynym celem podjętych przez nich działań jest właśnie atak, wpływ na niezależnego nadawcę - powiedziała.

Gasiuk-Pihowicz: politycy PiS nie kryją się z tym, że celem jest wpływ na niezależnego nadawcę
Gasiuk-Pihowicz: politycy PiS nie kryją się z tym, że celem jest wpływ na niezależnego nadawcęTVN24

Kamiński o kolejnej próbie wyeliminowania jednego z podmiotów rynku medialnego

Zdaniem wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego (KP-PSL) nikt nie powinien mieć wątpliwości, że "nawet jeśli ta próba wyeliminowania jednego z podmiotów rynku medialnego teraz się nie powiedzie, to z całą pewnością zostanie powzięta w ten czy inny sposób rychło ponownie". - Żyjemy dzisiaj już w czasach, w których dosłownie nie każdy miesiąc, już nawet nie każdy tydzień, a literalnie każdy dzień przynosi nam wiadomości, które powodują, że coś, co można było publicystycznie nazywać pełzającym przewrotem ustrojowym w Polsce dzisiaj ten przewrót ustrojowy z pełzania zaczyna iść bardzo szybkim krokiem w stronę państwa autorytarnego - ocenił.

Dodał, że "ten plan ma przed sobą dwie zasadnicze bariery, na razie niepokonane". - Pierwszą z nich jest członkostwo w Unii Europejskiej, bo ono jest gwarancją, że w Polsce nie można zaprowadzić dyktatury, bo dyktatura nie może być państwem składowym UE. Drugim równie ważnym murem, który dzieli nas od realizacji pomysłów obecnej władzy, są wolne media. Tak więc dyskusja o wolnych mediach, szacunku dla konstytucji i naszego członkostwa w Unii Europejskiej wobec próby wyeliminowania Polski z procesu integracji europejskiej jest dyskusją o tym samym - mówił Kamiński.

Kamiński: z całą pewnością zostanie powzięta kolejna próba wyeliminowania jednego z podmiotów rynku medialnego
Kamiński: z całą pewnością zostanie powzięta kolejna próba wyeliminowania jednego z podmiotów rynku medialnegoTVN24

Chmaj: ustawa lex TVN jest rażąco sprzeczna z konstytucyjnym porządkiem prawnym

Przewodniczący Zespołu Doradców do spraw Kontroli Konstytucyjności Prawa przy marszałku Senatu profesor Marek Chmaj zaprezentował ekspertyzę, pod którą - jak poinformował - podpisali się wszyscy członkowie zespołu. - Ta ustawa narusza rażąco artykuł 2, 9, 14 i 54 konstytucji oraz narusza artykuł 2 Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między RP a USA, zawartego w 1990 roku. Artykuł 2 odnosi się do zasady demokratycznego państwa prawnego, które urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej. Otóż ta ustawa narusza wynikającą z tego artykułu zasadę zaufania obywateli do państwa i prawa, a istotą tej zasady jest lojalność państwa względem różnych podmiotów gospodarczych - powiedział.

Chmaj dodał, że "ustawa narusza też te prawa, które przysługują podmiotowi prowadzącemu interesy w toku". - Te interesy w toku mogą być odebrane tylko i wyłącznie, jeżeli zachodzą okoliczności, które by uzasadniały wkroczenie obywateli w tę strefę. Żadne nadzwyczajne okoliczności nie nastąpiły, a zatem ingerencja ustawodawcy ma pełne znamiona arbitralności i nie jest oparta o wartości konstytucyjne. Stąd - konkluduję - ta ustawa jest rażąco sprzeczna z polskim konstytucyjnym porządkiem prawnym i rażąco narusza artykuł 2 konstytucji - podsumował.

Marcisz: ustawa anty-TVN jest niezgodna z prawem unijnym

Dr Paweł Marcisz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wyniki analizy ustawy z punktu widzenia jej zgodności z prawem unijnym. Jak przyznał, "niestety, była to krótka analiza, ponieważ ustawa jest w dość oczywisty sposób niezgodna z prawem unijnym". - Prawo unijne zabezpiecza możliwość swobodnej ekspresji mediów, prawo do informacji, interesy w toku. Natomiast niezgodność tej ustawy z prawem unijnym jest prostsza, bardziej fundamentalnej natury, bo ta ustawa narusza swobodę przedsiębiorczości, czyli jedną z podstawowych swobód gwarantowanych przez prawo unijne na poziomie gospodarczym - powiedział.

Dodał, że "o ile ustawa, posługując się kryterium kontroli, struktury kapitałowej, pozwala na uzyskanie koncesji podmiotom, których właściciele pochodzą z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to nie odpowiada to strukturze samej swobody unijnej, która przysługuje wszystkim spółkom założonym zgodnie z prawem jednego z państw członkowskich i spełniających jego wymogi, więc swoboda przedsiębiorczości przysługuje niezależnie od tego, skąd jest kapitał". - Jeśli spółka - w naszym przykładzie dyskutowanym - amerykańska zakłada spółkę w Holandii to ta spółka holenderska będzie korzystać ze swobody przedsiębiorczości. W takim wypadku regulacje podobne jak ustawowa są ograniczeniem swobody przedsiębiorczości, ponieważ nakładają na te spółki dodatkowe wymogi, to jest wymogi określonej struktury kapitałowej - wyjaśnił Marcisz.

Siemiątkowski: twierdzenia, że ustawa lex TVN jest potrzebna są nieprawdziwe

Dr hab. Tomasz Siemiątkowski, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego SGH powiedział, że "nieprawdą jest, w sensie legislacyjnym, że istnieje potrzeba dla takiej ustawy". Jak mówił, "mamy w polskim systemie prawnym pełne zabezpieczenie przed niechcianymi inwestycjami". Dodał, że "mamy instrument prawny z ustawy o kontroli niektórych inwestycji z lipca 2015 roku". 

Siemiątkowski wyjaśnił, że każda inwestycja, jaka "mogłaby zostać zainicjowana czy nawet przeprowadzona w pewnym sensie, może zostać zablokowana przez polski rząd, ale pod jednym warunkiem - takim, że inwestycja taka byłaby sprzeczna z interesem publicznym bądź z bezpieczeństwem państwa". Dodał, że ustawa "została uszczelniona w czerwcu 2020 roku przez ustawę antycovidową 4.0". Jak mówił, "uproszczono i zwiększono liczbę spółek, które takiej ochronie mogą podlegać, bo przecież nie chodzi tylko o TVN".

Siemiątkowski powiedział, że nieprawdziwe są twierdzenia, iż "potrzebna jest ustawa, albo że nie może zostać wydana koncesja, co sugeruje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Witold Kołodziejski - red.), ponieważ źle jest interpretowana dotychczasowa ustawa o radiofonii i telewizji". 

- W przypadku, gdyby TVN24 otrzymał koncesję, Polska jest w pełni chroniona z punktu widzenia ewentualnej transakcji, czyli przejęcia TVN-u jako takiego, który dysponuje wieloma kanałami, przez podmiot o kapitale, którym nie jesteśmy zainteresowani, którego się obawiamy, bądź który z uwagi na polską rację stanu w danym momencie nie wchodzi w rachubę - wyjaśnił. - Każda transakcja do tej pory przez ministra aktywów państwowych, a od czerwca ubiegłego roku przez prezesa UOKIK, może zostać zablokowana - stwierdził. Dodał, że "może zostać zablokowana na poziomie rządowym, gdzie minister czy prezes UOKIK dzisiaj, wydaje decyzję administracyjną w terminie 90 dni, sprowadzającą się w istocie rzeczy do sprzeciwu (wobec) nabycia udziałów bądź akcji podmiotu chronionego, czyli TVN".

- Jeżeli zatem ktoś - spółka holenderska, kontrolująca bezpośrednio TVN, czy Discovery, czy nabywca Discovery - chciałby te akcje w spółce holenderskiej akcyjnej, czy też akcje w TVN jako spółka holenderska zbyć, jeżeli uznalibyśmy, że jest to sprzeczne bądź zagraża bezpieczeństwu państwa lub interesowi publicznemu, natychmiast może zostać taka transakcja zablokowana - zauważył.

- Dzieje się to na poziomie prezesa UOKIK, w konsultacji z kolegium konsultacyjnym składającym się z wielu ministrów, w tym ministra spraw zagranicznych, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji i szefów, właściwie poza CBA wszystkich służb specjalnych w Polsce - mówił Siemiątkowski.

CZYTAJ: Lex TVN i koncesja TVN24: dwie różne sprawy, które połączono w czasie

Siemiątkowski: od 18 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym, działaniem polegającym na niedopełnianiu obowiązków przez KRRIT
Siemiątkowski: od 18 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym, działaniem polegającym na niedopełnianiu obowiązków przez KRRITTVN24

Siemiątkowski: od 18 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym działaniem

- Co by się działo, gdyby sam TVN dzisiaj zagrażał bezpieczeństwu publicznemu? Ustawa o radiofonii i telewizji pozwala, przy zaistnieniu jednej z pięciu czy sześciu przesłanek z samej ustawy radiofonii i telewizji, istniejącą koncesję cofnąć bądź koncesji, która powinna być udzielona na kolejny okres, nie udzielić - tłumaczył dalej prawnik. Podkreślił, że "żadna z tych przesłanek dzisiaj nie zachodzi".

- W związku z tym twierdzenia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że on czeka na ustawę, która zabezpieczy nasze interesy jest nieprawdą - powiedział.

- Jeżeli miałby dzisiaj znaleźć się w tym systemie prawnym, wystarczy, że poprosiłby o ekspertyzę, która pokazuje, że Discovery jako właściciel TVN, pomijając względy polityczne naszego członkostwa w NATO, relacje sojusznicze, dzisiaj jako przedstawiciel kapitału amerykańskiego, nie jest zagrożeniem, w żaden sposób nie uderza w interes publiczny, nie uderza w bezpieczeństwo państwa, nie uderza w elementy kultury polskiej. Ale gdyby się tak okazało, to przewodniczący Krajowej Rady (Radiofonii i Telewizji) plus pozostali jej członkowie, czyli Krajowa Rada jako organ konstytucyjny, mają instrument, żeby czas trwania tej koncesji przerwać i cofnąć koncesję - wyjaśnił. 

Zapowiedź interpelacji do przewodniczącego KRRiT

Tymczasem, dodał dr hab. Tomasz Siemiątkowski, "dzieje się tak, że od 18 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym, nielegalnym działaniem, polegającym na niedopełnianiu obowiązków przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji". 

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności Piotr Zientarski (KO) podkreślił, że naruszenie wspomnianych przepisów "podważa nie tylko naszą wiarygodność zewnętrzną, ale także nasz wewnętrzny ustrój demokratycznego państwa prawa". - Mamy pełne przeświadczenie, że niewydanie koncesji przez 1,5 roku jest to nielegalne zaniechanie działań KRRiT. W związku z tym wystąpimy z interpelacją do przewodniczącego KRRiT o ujawnienie przyczyn tej sytuacji - zapowiedział.

Autorka/Autor:pp,js//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu kaucji - wprowadza także szereg zmian usprawniających działanie systemu.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl