Nagłe przyspieszenie w sprawie lex Czarnek. "Jak można tak oszukiwać posłanki i posłów?"

Źródło:
tvn24.pl
Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją
Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacjąTVN24
wideo 2/9
Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacjąTVN24

Głosowanie nad lex Czarnek zaskoczyło w środę posłów. Początkowo punkt ten nie był przewidziany w porządku dziennym obrad Sejmu. "Dziś o 15:16 otrzymaliśmy pismo podpisane przez Elżbietę Witek, że sprawozdanie i głosowanie o uchwale Senatu w sprawie lex Czarnek odbędą się na posiedzeniu 23-24 lutego. O 16:38 poddano uchwałę pod głosowanie" - napisał na Twitterze Michał Szczerba (KO). Inni posłowie opozycji również krytycznie ocenili "wrzucenie" tego głosowania na obrady.

We wtorek sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz obrony narodowej opowiedziały się przeciwko uchwale Senatu, który zarekomendował wcześniej odrzucenie lex Czarnek.

W środę zaś Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która m.in. zwiększa władzę kuratorów. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Głosowanie w tej sprawie wcześniej nie figurowało w dziennym wykazie prac i niespodziewanie trafiło na środowe obrady. - Został zgłoszony wniosek o włączenie do głosowania uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, do którego został zgłoszony na Konwencie (Seniorów - red.) sprzeciw - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na krótko przed głosowaniem w tej sprawie. Po tych słowach z mównicy głos zabrało kilku parlamentarzystów opozycji, wyrażając sprzeciw wobec głosowania tej ustawy.

Następnie Sejm przegłosował uzupełnienie porządku obrad. Po tym przemawiała sprawozdawczyni połączonych komisji Teresa Wargocka (PiS). Głosowanie przeprowadzono po jej wystąpieniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Witek: został zgłoszony wniosek o włączenie do głosowania uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe
Witek: został zgłoszony wniosek o włączenie do głosowania uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy Prawo oświatoweTVN24

Szczerba: Otrzymaliśmy pismo, że głosowanie 23-24 lutego. O 16.38 poddano uchwałę pod głosowanie

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba poinformował w środę wieczorem na Twitterze, że posłowie mieli zająć się sprawozdaniem tych komisji i głosowaniem nad senacką uchwałą w innym terminie.

"Dziś o 15:16 otrzymaliśmy pismo podpisane przez Elżbietę Witek, że sprawozdanie i głosowanie o uchwale Senatu w sprawie lex Czarnek (druki nr 1991 i 1993) odbędą się na posiedzeniu 23-24 lutego". "O 16:38 poddano uchwałę pod głosowanie. Jak można tak oszukiwać posłanki i posłów?" - dodał.

Do wpisu dołączył zrzuty ekranu pokazujące maila otrzymanego o godzinie 15.16 z dokumentem dotyczącym porządku dziennego posiedzenia zaplanowanego na 23-24 lutego. Z dokumentu wynika, że właśnie w tych dniach posłowie mieli zająć się ustawą.

Opozycja negatywnie o dorzuceniu głosowania. "Chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją"

Wielu parlamentarzystów tuż po zakończeniu obrad negatywnie wyrażało się o nagłym pojawieniu się w porządku dziennym tego punktu.

Adam Szłapka (KO) mówił, że "to było wrzucone już na samym końcu głosowań, tak że widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją". - Po tym blamażu z zeszłego tygodnia z lex Kaczyński teraz prezes (PiS – red.) po prostu chciał pokazać, że dalej panuje nad sytuacją. Ale tutaj widać, że każde pojedyncze glosowanie wymaga tak dużej pracy politycznej, tak dużo kosztów, tak dużo straszenia, haków, teczek i kupowania (głosów - red.), że myślę, że coraz mniej takich kontrowersyjnych ustaw będzie - ocenił. 

Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją
Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacjąTVN24

Lider klubu KO Borys Budka ocenił, że "PiS sobie sprawdził, że będzie miał większość i w ostatniej chwili rzutem na taśmę dorzucono to jedno głosowanie". Według niego "to jest psucie parlamentu, to jest psucie tego, jak powinna wyglądać praca, to jest takie elementarne tchórzostwo". - Oni nie chcą mieć debaty, oni nie chcą mieć wysłuchań publicznych. Oni po prostu chcą te wszystkie gnioty forsować właśnie w takim ekstraszybkim trybie - dodał.

Budka: jak ktoś się boi wolności słowa, to wprowadza takie prawo
Budka: jak ktoś się boi wolności słowa, to wprowadza takie prawoTVN24

Krzysztof Gawkowski (Lewica) mówił, że jest "nie tyle zaskoczony, co oburzony" nagłym pojawieniem się ustawy podczas sejmowych prac. - To, że wprowadza się późno, bez konsultacji ustawę, która ma indoktrynować polską szkołę, to jest po prostu pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykę - mówił poseł.

Gawkowski: pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykę
Gawkowski: pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykęTVN24

Minister Czarnek: po posiedzeniu komisji następuje głosowanie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany w Sejmie o tryb, w jakim zajęto się tą ustawą, odpowiedział, że "to trzeba pytać panią marszałek Sejmu i prezydium Sejmu, które decyduje o tym, co jest głosowane na poszczególnych posiedzeniach".

- Rzeczą naturalną jest, że po posiedzeniu komisji edukacji, nauki i młodzieży, jak po każdej komisji merytorycznej, która wypowiedziała się na temat stanowiska Senatu, następuje głosowanie. Tu nic dziwnego nie ma - przekonywał.

Minister Czarnek: rzeczą naturalną jest, że po posiedzeniu komisji następuje głosowanie
Minister Czarnek: rzeczą naturalną jest, że po posiedzeniu komisji następuje głosowanieTVN24

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę w Leżajsku, że styczeń tego roku to był "pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci". - Do tej pory było zawsze więcej - dodał. Na jego słowa zareagował premier Donald Tusk. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w mediach społecznościowych.

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Źródło:
TVN24, PAP

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na niedzielnej konferencji prasowej w Kijowie, na której podsumowano dwa lata wojny. Ukraińskie media zwracają uwagę, że to pierwszy raz, gdy Zełenski publicznie podał bilans ofiar śmiertelnych po stronie ukraińskiej od czasu rosyjskiej agresji.

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, Kyiv Independent

Jeden z uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Prowadząca spotkanie posłanka Ewa Leniart wyrwała mu mikrofon. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina. Bo to jest wielka obrona Putina - oskarżył Kaczyński.

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Źródło:
TVN24
"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Wykorzystywanie Ukrainy jako źródła nacisku na instytucje europejskie jest rzeczą niesprawiedliwą i nieuczciwą - powiedział Wołodymyr Zełenski pytany o protest rolników na polsko-ukraińskiej granicy. Według niego jest to "kwestia polityczna", ale wyraził też wdzięczność społeczeństwu polskiemu, które "stoi murem" za Ukrainą. - Dla nas bardzo ważne jest zachowanie sojuszu z Polską. A jeżeli nie damy rady znaleźć żadnych kroków, to będziemy bronić swoich interesów - dodał.

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Źródło:
TVN24, Reuters

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla stacji CNN. Zapowiedział, że jeśli Władimir Putin naprawdę zagrozi Polsce, to wydatki na obronność naszego kraju zostaną podwojone. Skomentował także kontrowersyjne słowa Donalda Trumpa o NATO. - Mamy nadzieję, że to jest tylko kwiecisty styl byłego prezydenta - stwierdził.

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Źródło:
PAP

W ocenie opinii publicznej największe szanse na zwycięstwo w nadchodzących wyborach samorządowych ma Koalicja Obywatelska. Na drugim miejscu plasuje się PiS, a na trzecim - Trzecia Droga - wynika z sondażu SW Research dla portalu Rzeczpospolita. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostaje daleko w tyle za ugrupowaniem Donalda Tuska.

Wybory samorządowe - sondaż. Polacy zwiastują zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Wybory samorządowe - sondaż. Polacy zwiastują zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
PAP

Do pięciu lat więzienia grozi parze, która pobiła na ulicy w Lublinie wracającego ze służby strażnika miejskiego. Funkcjonariusz zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. Kobieta wysiadła z auta i zaczęła bić mężczyznę, po chwili dołączył do niej partner.

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Źródło:
PAP

Młoda kobieta została znaleziona w niedzielę rano na schodach w jednym z budynków w Śródmieściu. Jak dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, nie miała ubrań i była nieprzytomna. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja na razie nie zdradza szczegółów zdarzenia.

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu góry Mittagskogel na północy Słowenii znaleziono ciało poszukiwanego od pewnego czasu 28-letniego Polaka - poinformowała słoweńska policja, cytowana w niedzielę przez agencję STA.

W Alpach Wapiennych znaleziono ciało turysty z Polski

W Alpach Wapiennych znaleziono ciało turysty z Polski

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o pobicie policjantów w Tychach (woj. śląskie). To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, trafili do policyjnej izby zatrzymań. W poniedziałek zostaną przesłuchani. Policjanci nie odnieśli poważnych obrażeń.

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Źródło:
tvn24.pl

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl