Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która zwiększa władzę kuratorów. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, 220 było przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Niespodziewane głosowanie
Głosowanie w tej sprawie niespodziewanie trafiło na środowe obrady.
- Został zgłoszony wniosek o włączenie do głosowania uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, do którego został zgłoszony na Konwencie (Seniorów - red.) sprzeciw - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na krótko przed głosowaniem w tej sprawie.
Lex Czarnek
Sprawa zmian w Prawie oświatowym, które przede wszystkim zwiększają kompetencje kuratorów oświaty, ciągnie się od czerwca ubiegłego roku. To wtedy projekt przyjęła Rada Ministrów i od tego momentu stale krytykowany jest przez koalicje organizacji pozarządowych, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz szereg korporacji samorządowych.
Nowela Prawa oświatowego wzmacnia rolę kuratorów oświaty oraz zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.
Co zrobi prezydent?
Pod koniec stycznia doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Prezydent nie wydało po nim żadnego stanowiska, a minister w rządowej telewizji mówił, że głowa państwa "ma prawo mieć wątpliwości".
Wcześniej, na spotkaniu z posłankami KO, krytycznie o proponowanych zmianach miała wypowiadać się prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24