Aktywiści z Wolnej Szkoły spotkali się z Bogną Janke, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - Uzbroiliśmy się w dane, przykłady i historie, które prezydent Andrzej Duda powinien wziąć pod uwagę i nie podpisywać ustawy lex Czarnek - mówiła Anna Schmidt-Fiz przed spotkaniem. A po spotkaniu dodawała, że "było serdecznie i miło". Prezydent wciąż nie podjął decyzji.
9 lutego Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która m.in. zwiększa władzę kuratorów. Od tego momentu prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji co do przyszłości tych przepisów. Prezydent Andrzej Duda ma trzy opcje - może ustawę podpisać, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub nie podpisywać i odrzucić zmiany w całości.
O to ostatnie starają się aktywiści z akcji Wolna Szkoła, która zrzesza organizacje pozarządowe, nauczycielskie i rodzicielskie przeciwne zmianom prawa. Już od kilku miesięcy - podobnie jak Związek Nauczycielstwa Polskiego i korporacje samorządowe - starają się one przekonać polityków, że przepisy proponowane przez ministra edukacji Przemysława Czarnka są niekorzystne dla dzieci.
We wtorek na spotkanie w Kancelarii Prezydenta wybrały się trzy osoby - z Poznania Anna Schmidt-Fic, pedagożka z Warszawy dr Iga Kazimierczyk oraz Olgierd Porębski, przewodniczący rady rodziców w szkole w podwarszawskim Izabelinie.
Tuż przed spotkaniem Schmidt-Fic mówiła tvn24.pl: - Uzbroiliśmy się w dane, przykłady i historie, które prezydent Andrzej Duda powinien wziąć pod uwagę i w związku z nimi nie podpisywać ustawy lex Czarnek.
- Spotkanie było owocne, przebiegło w bardzo dobrej atmosferze, a nasze argumenty zostały wysłuchane - mówiła już po spotkaniu dr Kazimierczyk. I dodawała: - Pani minister Janke przekazała nam, że prezydent jeszcze nie podjął decyzji i może to się wydarzyć w każdej chwili. Cieszymy się, że do tego spotkania doszło i mogliśmy powiedzieć w imieniu rodziców, samorządowców, uczniów i nauczyciel, dlaczego warto te ustawę zawetować.
Szmidt-Fic dodawała: - Dano nam dużo przestrzeni, żebyśmy mogli doprecyzować nasze zastrzeżenia, było serdecznie i miło.
A Porębski podsumowywał: - Rozmawialiśmy merytorycznie i w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Zauważyliśmy wszyscy, że polskiej szkole potrzebne są ogromne zmiany.
W czasie spotkania rozmawiano m.in. o roli rodziców w edukacji i skali protestów w całej Polsce.
Spotkania w Pałacu
To już kolejne spotkanie w Pałacu Prezydenckim poświęcone lex Czarnek. Na temat tych przepisów - jeszcze przed odrzuceniem senackiego weta w Sejmie - pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z posłankami Koalicji Obywatelskiej, prezydent Andrzej Duda wysłuchał też w towarzystwie małżonki ministra Czarnka, a Bogna Janke wysłuchała m.in. argumentów Związku Nauczycielstwa Polskiego.
#bezprzerwy
W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli.
Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Iga Kazimierczyk