Postanowiłem nie brać już więcej udziału w rocznicowych obchodach (podpisania Porozumień Sierpniowych) - powiedział dziennikarce "Faktów" TVN Lech Wałęsa. Były prezydent wytłumaczył, że jest już zmęczony i schorowany. - Postanowiłem zająć się tylko sobą - stwierdził. W środę Lech Wałęsa na swoim profilu na Facebooku odniósł się ponownie do nieobecności na uroczystościach w Gdańsku.
Były prezydent Lech Wałęsa nie weźmie udziału w obchodach 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" poinformował o swojej decyzji w rozmowie z dziennikarką "Faktów" TVN.
"Postanowiłem zająć się tylko sobą"
- Postanowiłem nie brać już więcej udziału w rocznicowych obchodach (podpisania Porozumień Sierpniowych) - powiedział Lech Wałęsa, pytany o jego obecność podczas uroczystości 42. rocznicy tego wydarzenia. W środę, 31 sierpnia, mijają 42 lata od zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej, zwieńczonego podpisaniem przez delegatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, na czele z Lechem Wałęsą, porozumienia gdańskiego.
- Zrobiłem wszystko, na ile miałem sił i mądrości, dla Polski. A teraz zmęczony, schorowany, postanowiłem zająć się tylko sobą - wytłumaczył były prezydent. Wcześniej mówił, że podpisanie Porozumień Sierpniowych znaczy dla niego dużo, ale traktuje to wydarzenie jako historię. - Dziś są nowe wyzwania, nowe potrzeby, a ja jestem człowiekiem, który żyje dziś i jutro, a wczoraj mnie mało interesuje - podkreślił.
Kwestię powodów swojej nieobecności na uroczystościach w Gdańsku Lech Wałęsa poruszył też w środę (31 sierpnia) na swoim profilu na Facebooku. "Dopóki zdrajcy interesów Ojczyzny na czele z J. Kaczyńskim będą popierani, wybierani przez większość Narodu nie będę osobiście uczestniczył w żadnych politycznych uroczystościach rocznicowych" - czytamy na profilu byłego prezydenta na Facebooku.
Danuta Wałęsa na obchodach podpisania Porozumień Sierpniowych
Swoją obecność na uroczystościach z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych potwierdziła dla "Faktów" TVN żona byłego prezydenta Danuta Wałęsa.
Pytana, czy zastąpi swojego męża, odpowiedziała ze śmiechem: "niestety, muszę". - Ja jestem jako ja, nie jako on, (nie) jako reprezentująca męża. Będę ja jako ja, Danuta Wałęsa, polska kobieta - powiedziała.
42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku podpisane zostało jedno z czterech tak zwanych Porozumień Sierpniowych, zawartych przez komitety strajkowe z rządem PRL. To w Gdańsku, znane z użycia charakterystycznego wielkiego długopisu, sygnowane było przez Lecha Wałęsę.
Delegacja rządowa zgodziła się między innymi na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy świętych w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.
Porozumienie w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.
Źródło: TVN24