Podczas debaty z Rafałem Trzaskowskim na Campusie Polska Przyszłości Donald Tusk wspomniał o ławkach "z polską flagą", czyli o biało-czerwonych konstrukcjach w kształcie konturów Polski i skrytych w ich wnętrzu ławkach, do których został stworzony 15-punktowy regulamin korzystania. Lider PO stwierdził, że "to jest w jakimś sensie instrukcja życia w Polsce pod tą władzą" i że to jest "przepis prezesa Kaczyńskiego na Polskę".
Podczas debaty z Rafałem Trzaskowskim na Campusie Polska Przyszłości Donald Tusk wspomniał o ławkach z konturem Polski.
Chodzi o biało-czerwone konstrukcje w kształcie konturów Polski i skryte w ich wnętrzu ławki, na których można usiąść, pod warunkiem, że nie łamie się zawierającego 15 punktów regulaminu. Takie instalacje stanęły już m.in. w Olsztynie, Rzeszowie i Gdańsku.
Czytaj więcej: Ławki "z polską flagą" i regulaminem w 15 punktach
"To jest w jakimś sensie instrukcja życia w Polsce pod tą władzą"
- Czytam to w rocznicę wydarzeń sierpniowych, dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, w samym środku bardzo groźnych kryzysów, których doświadczacie wy i wasze rodziny każdego dnia. Nie uwierzycie, ale ławka ma regulamin złożony z 15 punktów. Ja nie jestem z Neo-nówki, (...), ja przeczytam wam tylko fragmenciki tego dokumentu, bo to jest w jakimś sensie instrukcja życia w Polsce pod tą władzą - skomentował Tusk, po czym odczytywał kolejno punkty regulaminu.
- Dokument niby niepoważny, a on tak wiele mówi o tym, co PiS zrobił z Polską - dodał lider PO.
Jak stwierdził dalej Tusk, "ławka, chociaż jest obudowana konturami Polski, ma nieprzypadkowo barwy niebieski, czerwony i biały". - Miało być patriotycznie, wyszło pisowsko, po rosyjsku, niby śmieszne, a tak naprawdę straszne. Bo jak się zastanowicie, to tutaj jest przecież przepis prezesa Kaczyńskiego na Polskę - dodał.
15 punktów regulaminu korzystania z ławki
Ławki umieszczone są na podeście w stelażu przypominającym kontury Polski. W niektórych przypadkach - jak widać na zdjęciach internautów z Olsztyna - ławeczka grodzona jest przy użyciu łańcucha. Nawet jednak, gdy siadanie na niej jest możliwe, należy spełnić 15 warunków, by siedzieć na niej zgodnie z regulaminem. Ten wskazuje między innymi na konieczność trzymania się poręczy i korzystania z oparcia. Określona jest też maksymalna liczba osób siedzących na ławce w tym samym momencie - trzy (ich łączna waga nie może przekroczyć 225 kilogramów) - a także konieczność utrzymania 1,5-metrowego dystansu w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca. Na ławeczce nie można też spożywać alkoholu, środków psychotropowych i odurzających, palić tytoniu, papierosów elektronicznych i używać otwartego ognia. Regulamin określa również, że siedzenie na ławce dozwolone jest dla osób od szóstego roku życia. "Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa" - czytamy w ostatnim, piętnastym paragrafie.
Mueller: realizatorem tej kampanii jest Bank Gospodarstwa Krajowego
Rzecznik rządu Piotr Mueller tłumaczył na środowej konferencji prasowej, że ławki to element kampanii Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Realizatorem tej kampanii jest Bank Gospodarstwa Krajowego. My prowadzimy swoje działania od wielu miesięcy różnego rodzaju dotyczące promocji inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych i również w ramach BGK, natomiast co do szczegółów realizacji tego programu no to niech pani po prostu dopytuje BGK - odpowiedział na pytanie jednej z dziennikarek Mueller.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Jaworski, Experimental Urbanism