Latają w kierunku krajów nadbałtyckich, stacjonują w Łasku. Amerykańskie myśliwce F-15 w Polsce

Autor:
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Amerykańskie myśliwce w Polsce
Amerykańskie myśliwce w PolsceTVN24
wideo 2/3
TVN24Amerykańskie myśliwce w Polsce

W bazie w Łasku (woj. łódzkie) stacjonują amerykańskie myśliwce F-15, które przyleciały do Polski. Maszyny i ich piloci mają wzmocnić wschodnią flankę NATO. - Latają w kierunku krajów nadbałtyckich, lądują również na lotnisku na Litwie. Liczba samolotów amerykańskich, która tutaj się znajduje jest więc zmienna - relacjonuje reporter TVN24.

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, oprócz stacjonujących tam na co dzień polskich myśliwców F-16, od kilkunastu dni stacjonują też amerykańskie F-15.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Maszyny przyleciały z bazy w Wielkiej Brytanii. Przyleciały na miejsce w dwóch etapach, stacjonują w Łasku i latają też w kierunku krajów nadbałtyckich, lądują również na lotnisku na Litwie. Liczba samolotów amerykańskich, która tutaj się znajduje jest więc zmienna - relacjonuje Piotr Borowski, reporter TVN24. I dodaje, że w Łasku są nie tylko piloci i ich maszyny, ale też cały zespół naziemny, który wspiera działania Amerykanów.

Żołnierze USA, jak podkreśla Borowski, na lotnisku w Łasku bywali już wcześniej.

Czytaj też: Amerykańskie myśliwce w Polsce. F-15 wylądowały w Łasku

Amerykańskie myśliwce w PolsceTVN24
Amerykańskie F-15 w PolsceTVN24

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w poniedziałek na Twitterze, że "kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały dziś w bazie w Łasku". "8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie" - dodał.

NATO Air Policing

W ramach NATO Air Policing państwa sojusznicze wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej Polski Kontyngent Wojskowy Orlik. Do końca marca PKW Orlik, wydzielony przez 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na lotnisku w Szawlach na Litwie.

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według Sojuszu Północnoatlantyckiego rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja Baltic Air Policing podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.

Autor:tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości