TVN24 | Polska

Kurator Nowak o szczepieniach jako "eksperymencie". Minister Czarnek: dziś albo jutro decyzja w jej sprawie

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
RMF FM, tvn24.pl
Czarnek: dziś albo jutro decyzja w sprawie kurator Nowak
Czarnek: dziś albo jutro decyzja w sprawie kurator NowakTVN24
wideo 2/5
TVN24Czarnek: dziś albo jutro decyzja w sprawie kurator Nowak

Cieszę się, że kurator Barbara Nowak wycofała się ze swoich słów. Decyzja w jej sprawie będzie dziś, jutro najdalej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fala krytyki spadła na małopolską kurator po tym, jak nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem".

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i powiedziała, że jest przeciwko wprowadzeniu takiego obowiązku dla nauczycieli. Słowa te, które padły w piątek rozmowie z Radiem ZET, skrytykował między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Barbara Nowak nazwała szczepienia "eksperymentem"
Barbara Nowak nazwała szczepienia "eksperymentem"Radio Zet

Czarnek: dziś lub jutro decyzja w sprawie kurator Nowak

W poniedziałek minister Czarnek był gościem RMF FM. Powiedział, że rozmawiał z kurator Nowak niedługo po jej wywiadzie, w którym mówiła o szczepieniach. - Zatelefonowałem, skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą eksperymentu. Szczepionki nie są eksperymentem. Pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie. Uznała to również w mediach społecznościowych, a dalsze czynności trwają. Teraz spotyka się z panem wojewodą małopolskim, który jest bezpośrednim zwierzchnikiem. Sprawę nadzoruje pan wiceminister [edukacji Tomasz - przyp. red.] Rzymkowski - powiedział.

- Cieszę się z faktu, że pani Nowak wycofała się ze swoich słów o eksperymencie i stwierdziła, że nie jest ekspertem w tej dziedzinie - dodał. Poinformował, że decyzja w sprawie przyszłości Nowak na stanowisku kuratora "będzie dziś, jutro najdalej".

Nowak komentuje swoje słowa, Mazurek wzywa do dymisji

W piątek na Twitterze Nowak przyznała, że "mając wykształcenie historyczne a nie medyczne", nie powinna się wypowiadać na temat szczepionki.

Jej dymisji domaga się między innymi była rzeczniczka PiS, obecnie europosłanka Beata Mazurek, która w tej sprawie zwróciła się w piątek do szefa MEiN. "Premier [Mateusz Morawiecki - przyp. red.] podjął decyzję! Ambasador RP w Czechach zostanie odwołany bo: 'Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi'. Czy i jaka będzie decyzja w związku z tą wypowiedzą Panie (Przemysław Czarnek)? A może są równi i równiejsi?" - napisała na Twitterze.

Kilka godzin później zamieściła kolejny wpis. "Hej, Przemysław Czarnek. Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi?" - zwróciła się do ministra.

Wiceminister edukacji: skandaliczne słowa, odcinamy się

W sobotę o słowach Nowak z TVN24 rozmawiał wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. Przekazał, że resort krytykuje jej wypowiedź. - W poniedziałek będziemy rozmawiać z bezpośrednim przełożonym pani kurator, czyli z panem wojewodą małopolskim - zapowiedział.

Rzymkowski pytany o szczegóły rozmowy zastrzegł, że nie chce uprzedzać faktów. Zapowiedział, że rozmowa z wojewodą Łukaszem Kmitą odbędzie się w formie telefonicznej, a ze swojej strony - jako pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego - wystosuje on także pismo w sprawie Nowak.

Rzymkowski: odcinamy się od słów Barbary Nowak
Rzymkowski: odcinamy się od słów Barbary NowakTVN24

Wiceminister dopytywany o zapowiedziane obowiązkowe szczepienia nauczycieli przekonywał, że to trzecia najlepiej zaszczepiona grupa zawodowa. - Trzeba skupić się na innych grupach zawodowych i szeregu osób niezwiązanych z żadnym zawodem, aby się szczepili. Trzeba apelować, tłumaczyć i absolutnie nie zgadzać się na taką retorykę, jakiej użyła pani Barbara Nowak, nazywając szczepienia eksperymentem medycznym - powiedział.

- To absolutnie skandaliczne słowa, od których my, jako Ministerstwo Edukacji i Nauki, absolutnie się odcinamy - oświadczył.

Autor:ads//now

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Pozostałe wiadomości