- Chcemy wytłumaczyć dzieciom, jak trzeba rozumieć innego człowieka, nie nabijać się z kolegi, który nie ma butów - mówi współautorka wydanej właśnie książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci". Napisała ją razem z Henryką Krzywonos, legendarną tramwajarką, działaczką "Solidarności".
- Piszę o swoim dzieciństwie. Co to znaczy być biednym, kiedy trzeba się chwalić, wymyślać bajki, żeby pokazać, że ja mam, ale w rzeczywistości nie mam - wyjaśnia Krzywonos.
Książka "Bieda. Przewodnik dla dzieci" powstała z okazji obchodów roku walki z biedą. Ma pomóc dorosłym wytłumaczyć dzieciom, że biedy nie należy się wstydzić ani bać.
"Anka mówi, żebym się nie przejmowała"
- Przewodnik po biedzie zawiera z jednej strony fabularyzowaną historię Anki, jej przyjaciół, jej rodzeństwa - historię rodziny, która żyje w trudnych warunkach, ale widzianą oczami dziecka - mówi współautorka książki Hanna Gill-Piątek z "Krytyki Politycznej".
Zdaniem Krzywonos, "bieda jest genetyczna, bierze się od dziada pradziada". - W Polsce nie ma średniej klasy. Jest albo biedny, albo bogaty - mówi działaczka "Solidarności", która w sierpniu 1980 roku zatrzymała tramwaj w centrum Gdańska, co było jednym z impulsów do rozpoczęcia strajku stoczniowców.
Sama jako dziecko żyła w bardzo trudnych warunkach. - Moja matka przyjechała do Gdańska za ojcem. Mieszkała u swojej teściowej w komórce. Z ojcem, dwójką dzieci i psem żyła na powierzchni o wielkości 1,5 na 3 m. Pierwsze ich łóżko to był siennik, natomiast my spaliśmy na podłodze - wspomina.
W książce-przewodniku obalane są stereotypy wobec biedy. - Np. takie, że ludzie biedni sami są sobie winni - mówi Gill- Piątek.
Co piąty człowiek w Polsce jest ubogi. Rozwarstwienie społeczne jest największe wśród krajów Unii Europejskiej.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24