Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Krzysztof Szczerski ma zastąpić na tym stanowisku Joannę Wronecką, która zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego zostanie odwołana z dniem 31 maja 2021 roku. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.
W głosowaniu podczas sejmowej komisji spraw zagranicznych kandydatura Szczerskiego otrzymała 18 głosów za, cztery przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Szczerski: dzięki moim pobytom w Nowym Jorku udało mi się poznać osobiście większość z osób kierujących dzisiaj ONZ
Przedstawiający kandydaturę Szczerskiego na sejmowej komisji wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podkreślał doświadczenie przyszłego ambasadora RP przy ONZ w polityce międzynarodowej, w tym pracę w roli podsekretarza stanu w MSZ, kierowaniu Biurem Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta oraz funkcji szefa gabinetu prezydenta. Wawrzyk podkreślał także dorobek naukowy Szczerskiego, który w 2018 r. uzyskał tytuł profesora oraz znajomość czterech języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.
Szczerski natomiast zapewniał, że placówka przy ONZ jest mu najlepiej znana z uwagi na zaangażowanie Polski w prace ONZ w ostatnich latach i osobiste kilkunastokrotne wizyty w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przypominał o towarzyszeniu prezydentowi podczas wystąpień na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz przygotowaniu polskich stanowisk w trakcie członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
- Dzięki moim pobytom w Nowym Jorku udało mi się także poznać osobiście większość z osób kierujących dzisiaj ONZ, w tym sekretarza generalnego Antonio Guterresa oraz jego zastępców – mówił. Szczerski dziękował także obecnej ambasador Joannie Wroneckiej za zaangażowanie w prace na rzecz Polski i ONZ, która to praca - jak mówił - została dostrzeżona i potwierdzona otrzymaniem stanowiska przedstawiciela ONZ ds. Libanu.
Obecny szef BPM wymienił trzy priorytety swojej pracy na placówce w Nowym Jorku, w tym kontynuację polskiego przesłania politycznego, budowanie pozycji Polski w ONZ oraz promowanie polskich kandydatów na kierownicze stanowiska w organizacji.
Szczerski podkreślał, że na placówce chce promować Polskę jako kraj, który wspiera pokój, ład międzynarodowy oparty na przestrzeganiu prawa międzynarodowego, pozytywny multilateralizm opierający się na zasadzie współpracy narodów. Jak dodał, chce także kontynuować przesłanie polityczne Polski jako kraju aktywnego, zaangażowanego w ochronę rządów prawa i przestrzegania norm prawa międzynarodowego.
Szczerski zaprzeczył, jakoby Polska rozważała rozszerzenie swojej obecności w misjach ONZ
W kwestii budowania pozycji Polski w ONZ przypomniał o konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach, zasiadaniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i zainicjowaniu ochrony osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych oraz ochrony ofiar konfliktów i przemocy na tle religijnym i wyznaniowym. Poza kontynuacją wspomnianych tematów zapewnił, że będzie poruszał również tematy dotyczące bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, imperialną politykę Rosji i naruszanie przez Moskwę prawa międzynarodowego przez okupację i wojnę na Ukrainie.
Szczerski przypominał także o powrocie Polski do sił pokojowych ONZ i wysłanie ponad 200 żołnierzy polskich do Libanu, jednak pytany przez posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego zaprzeczył, jakoby Polska rozważała rozszerzenie swojej obecności w misjach ONZ.
Poinformował, że jednym z jego głównych zadań będzie uzyskanie przez Polskę członkostwa w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ na lata 2024-2026. Wybór państw-kandydatów będzie miał miejsce w czerwcu 2023 r. Członkostwo we wspomnianej Radzie - jak mówił - domknęłoby "triadę" polskiego udziału w pracach ONZ - po niestałym członkostwie w RB ONZ oraz Radzie Praw Człowieka ONZ.
W kontekście promocji polskich kandydatów w strukturach ONZ na stanowiska kierownicze Szczerski podkreślił, że obecnie udział ilościowy Polski w obsadzie tych stanowisk jest proporcjonalny do wielkości kraju, jednak jakościowo jest on - jak ocenił - "dalece niesatysfakcjonujący".
Szczerski o roli Polski jako "integratora" stanowisk
Przyszły ambasador RP przy ONZ zapewnił, że chce także doprowadzić do zwiększenia udziału polskich firm w wygrywaniu przetargów organizowanych przez Organizację. Wspomniał, że obecnie pod tym względem Polska zajmuje 157. miejsce na 193 kraje, co - jak dodał - wymaga namysłu i skoordynowanej akcji promocyjnej. Wśród sektorów, które mogłyby współpracować z ONZ wymienił sektor farmaceutyczny i rolny, które mają duży udział w programach pomocowych.
Zapewnił, że chciałby również doprowadzić do zwiększenia zauważalności działań ONZ w Polsce oraz działań Polski w ramach ONZ.
Szczerski wśród istotnych aspektów swojej przyszłej pracy wymienił także wpływ pandemii, która - jak mówił - powoduje nowe wyzwania dla pokoju i bezpieczeństwa globalnego. Wśród wyzwań dla bezpieczeństwa wymieniał także terroryzm, wykorzystywanie broni chemicznej, rozwój tendencji imperialnych naruszających prawa międzynarodowe i prawa człowieka, a także rosnące na świecie nierówności ekonomiczne i społeczne.
Jako wyzwanie przyszły ambasador przy ONZ wymienił również odgrywanie przez Polskę rolę "integratora" stanowisk zarówno UE, jak i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej na forum ONZ. Wskazywał także na konieczność połączenia prac w różnych organizacjach i forach międzynarodowych, w tym podczas przewodnictwa Polski w OBWE, z pracą w ONZ.
"Dzisiaj staję przed państwem jako człowiek spełniony"
Obecny szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta pytany przez posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego o to, dlaczego po kilku miesiącach przestaje szefować BPM, odparł, że wszystkie działania zostały odpowiednio zaplanowane.
- Moją misją od początku roku było doprowadzenie do powstania Biura Polityki Międzynarodowej jako nowej formy organizacyjnej w Pałacu Prezydenckim. Udało mi się w ciągu 3-4 miesięcy tego dokonać. To Biuro powstało i dzisiaj staję przed państwem jako człowiek spełniony – mówił Szczerski. - Uważam, że powstaniem tego biura swoje zadanie, swoją misję spełniłem – dodał.
Były szef gabinetu prezydenta Dudy
W sierpniu 2015 roku Krzysztof Szczerski został przez Andrzeja Dudę powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W kwietniu 2017 roku powierzono mu funkcję szefa prezydenckiego gabinetu. W 2019 roku został wskazany przez premiera Mateusza Morawieckiego jako polski kandydat na komisarza UE w nowej Komisji Europejskiej. Gdy okazało się, że miałby objąć tekę rolnictwa, zrezygnował i zaproponował kandydaturę Janusza Wojciechowskiego.
W styczniu bieżącego roku prezydent Duda odwołał go z funkcji szefa swego gabinetu i powierzył mu misję utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W połowie kwietnia został szefem tego biura.
Szczerski jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej.
Źródło: PAP