Rozpad koalicji? Tak wpłynąłby na układ sił w Sejmie i rządzie

Rozkład mandatów poselskich w Zjednoczonej Prawicy
Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia. Zapowiedziała koniec swojej misji w rządzie (mat. archiwalny)
Źródło: TVN24

Wydarzenia ostatnich dni każą stawiać pytania o przyszłość obozu Zjednoczonej Prawicy, a tym samym także sejmowej większości i rządowej koalicji. Solidarna Polska i Porozumienie mają łącznie 37 posłów w 235-osobowym klubie PiS. Bez nich Prawo i Sprawiedliwość nie jest w stanie zapewnić sobie bezwzględnej większości.

Napięcia w obozie Zjednoczonej Prawicy są spowodowane nie tylko oczekiwaniami co do kształtu przyszłego rządu, ale także między innymi różnicą zdań w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - Dzisiaj nasi byli koalicjanci po prostu są poza koalicją - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 poseł PiS Marek Suski.

"Zgniły kompromis" czy rozpad koalicji? Co jest kością niezgody w rządzie?

- Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będzie można przeprowadzać zmian i funkcjonować w mniejszościowym rządzie, to wtedy niezbędne okażą się przyśpieszone wybory - oznajmił szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki

OGLĄDAJ WYPOWIEDŹ RYSZARDA TERLECKIEGO W INTERNECIE>>>

Solidarna Polska i Porozumienie mają łącznie 37 posłów

Jak ewentualny rozpad koalicji wpłynąłby na układ sił w parlamencie, a także w rządzie?

Sejmowy klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 235 posłów, z czego posłów partii Jarosława Kaczyńskiego jest 198, posłów Solidarnej Polski - 19, a posłów Porozumienia - 18. Łącznie mniejsi koalicjanci mają więc 37 posłów. Oznacza to, że bez nich Prawo i Sprawiedliwość nie ma wystarczającej liczby posłów, aby tworzyć bezwzględną sejmową większość.

Rozkład mandatów poselskich w Zjednoczonej Prawicy
Rozkład mandatów poselskich w Zjednoczonej Prawicy
Źródło: TVN24

Partie Ziobry i Gowina mają po dwóch ministrów

A jak te proporcje przekładają się na ławy rządowe? Obecnie w składzie Rady Ministrów partie Porozumienie i Solidarna Polska mają po dwóch przedstawicieli. Ze strony Solidarnej Polski są to prezes ugrupowania, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz minister środowiska Michał Woś.

Porozumienie w ławach rządowych reprezentuje wiceprezes tej partii, wicepremier Jadwiga Emilewicz, która jest też ministrem rozwoju. Drugie stanowisko ministerialne piastuje Wojciech Murdzek - jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Jego poprzednikiem na tej funkcji - a także wicepremierem - był wcześniej prezes partii Jarosław Gowin.

Politycy Solidarnej Polski i Porozumienia w rządzie
Politycy Solidarnej Polski i Porozumienia w rządzie
Źródło: TVN24
Czytaj także: