TVN24 | Polska

Decyzja Turcji w sprawie sprzedaży biletów na Białoruś. Kumoch: Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że przemytnicy znajdą inne drogi

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiAMSWiA
wideo 2/21
MSWiANagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA

To jest agresja Alaksandra Łukaszenki, a nie Turcji. Wiemy doskonale, że dopóki jest popyt na Bliskim Wschodzie na takie loty, to znajdą się i prywatne kompanie, i różnego typu reżimy, które będą pomagać, i ci ludzie będą przybywać - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Komentował w ten sposób decyzję Turcji o zakazie sprzedaży biletów na Białoruś dla obywateli trzech krajów.

W czwartek Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś. W efekcie linie Turkish Airlines nie będą przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli tych trzech państw, z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych. Z kolei białoruskie linie lotnicze Belavia poinformowały w piątek, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, od 12 listopada nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie wykluczają nałożenia sankcji na linie lotnicze, które dostarczają migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś, skąd następnie próbują oni przedostać się przez granice do UE. Komisja Europejska podała w czwartek, że UE będzie dążyć do umieszczenia na "czarnej liście" linii lotniczych, przewożących na Białoruś migrantów, którzy później próbują przekroczyć granicę UE. Rozmowy na temat sankcji będą prowadzone w poniedziałek na poziomie ministrów spraw zagranicznych oraz być może na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w formule wideokonferencji, o którego zwołanie wnioskował szef polskiego rządu.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

Kumoch: to jest agresja Łukaszenki, a nie Turcji

- Turcja jest naszym ważnym partnerem, ważnym sojusznikiem, dlatego uznaliśmy za stosowne poprosić Turków o przedstawienie jakiejś propozycji, która zapobiegłaby eskalacji. Przez ponad dwa dni trwały dyskusje, w których brałem udział na polecenie prezydenta. Była też rozmowa ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z jego tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu. Osobnymi kanałami rozmowy prowadziła Komisja Europejska - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W ocenie Kumocha turecka propozycja wydaje się być "racjonalna". - Jest do niej kilka pytań, na przykład co, jeżeli pojawią się nowe kierunki migracyjne, poza Syrią, Irakiem, Jemenem. Turecka strona sugeruje, że w takiej sytuacji lista może zostać rozszerzona - mówił minister.

- Powiedzmy sobie jasno, to jest agresja Łukaszenki, a nie Turcji. Ale nie jesteśmy naiwni, wiemy, że przemytnicy znajdą inne drogi, na przykład przez Moskwę - to już częściowo się odbywa, bo Turcja nie była głównym szlakiem. Wiemy doskonale, że dopóki jest popyt na Bliskim Wschodzie na takie loty, to znajdą się i prywatne kompanie, i różnego typu reżimy, które będą pomagać, i ci ludzie będą przybywać - zauważył Kumoch.

Błaszczak o działaniach służb na granicy polsko-białoruskiej
Błaszczak o działaniach służb na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Kumoch: to próba testowania wytrzymałości obrony polskiej granicy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej wyraził przekonanie, że w pewnym momencie Łukaszenka zrozumie, że nie jest w stanie dalej finansować tego kryzysu. - Kilkadziesiąt kilometrów od miejsca koczowiska znajduje się lotnisko, które Białoruś mogłaby zacząć używać, organizując loty do domu dla migrantów, do czego zachęcam. Gdyby tylko Białoruś chciała rozwiązać problem. Niestety, reżim Łukaszenki problemu nie chce rozwiązać - zaznaczył Kumoch.

Oświadczył, że polskie władze mają też powody, by twierdzić, że "atak na granicę nie jest zwykłym kryzysem humanitarnym, tylko próbą testowania wytrzymałości obrony polskiej granicy".

- Widzimy, że od kilku dni trwają naciski z udziałem Rosji. Rosja przyjęła postawę konfrontacyjną i aktywną w tym kryzysie. Nie jest już w stanie udawać dalej, że nie jest jego częścią i zdecydowanie dąży do tego, żeby na granicy doszło do eskalacji. Tymczasem Polska nie jest w konflikcie z Białorusią, tym bardziej nie jest w konflikcie z narodem białoruskim. Polska jest ofiarą ataku niedemokratycznego reżimu, który jest również reżimem występującym przeciwko własnemu narodowi - mówił Kumoch.

Zdaniem ministra, gdyby Polska przepuszczała migrantów przez granicę, to doprowadziłaby do wielokrotnie większej katastrofy humanitarnej, ponieważ spowodowałoby to jeszcze większy napływ migrantów z różnych rejonów świata.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości