"Debata TVN24: Granica" w TVN24

Źródło:
TVN24
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24TVN24
wideo 2/27
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24TVN24

Na antenie TVN24 odbyła się "Debata TVN24: Granica". Tematem dyskusji była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Gośćmi programu byli zarówno eksperci, którzy spojrzeli na problem z geopolitycznej perspektywy, jak i przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych. Debatę prowadził Marcin Zaborski. 

Gośćmi pierwszej części programu byli: były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych Maricin Przydacz, Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt, gen. Bogusław Pacek dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz Anna Maria Dyner analityczka PISM specjalizująca się w Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W drugiej części debaty rozmawiali: Paulina Bownik, lekarka pomagająca uchodźcom uwięzionym na granicy, przewodnicząca rady miejskiej w Michałowie Maria Bożena Ancipiuk, gen. Leszek Elas, były Komendant Główny Straży Granicznej, zastępczyni RPO Hanna Machińska oraz politolog Krzysztof Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:41

    Zakończyła się "Debata TVN24: Granica". Dziękujemy za uwagę.

  • 21:38

    Krzysztof Mazur: Bardzo wielu ludzi nie tylko chciałoby pomóc, ale realnie pomaga. Natomiast jest to konflikt, że gest o charakterze humanitarnym wpisuje się w kontekst polityczny, a stanowisko dotyczące bezpieczeństwa wpisuje się w kontekst humanitarny.

  • 21:36

    Hanna Machińska: Skala trudności, wobec której stanęły służby mundurowe, jest niewyobrażalna. Ich służba jest w tej chwili dramatyczna. Oni powinni mieć ogromne wsparcie psychologiczne.

  • 21:35

    Elas: Strażnicy nie mieli do czynienia z takimi sytuacjami, w takim nagromadzeniu, natomiast generalnie się tym zajmują, to jest ich biznes.

  • 21:33

    Generał Leszek Elas: Strażniczy graniczni przechodzą cykl szkoleń, które mają ich przygotować do tego, co będą robili. Tak długo, jak reguły są jasne i takie, jak ich uczono, to oni wiedzą co robić. To nie jest tak, że to tyko praca, romantyzm służby. To jest praca, w której często spotykają się z ludźmi i bywa tak, że to, co robią, jest dla drugiej strony przykre.

  • 21:31

    Bownik: Na granicy często bywają kobiety w ciąży. Są to dzieci, są to całe rodziny. Czasami są to staruszki o lasce. Młodzi mężczyźni mają największą szansę wydostać się poza strefę i dostać się do Niemiec, ale na pewno uchodźcy to nie są wyłącznie młodzi mężczyźni.

  • 21:28

    Bownik: Próbuję pomagać ludziom, którzy są w lesie. Gdy ci ludzi już są w szpitalu, to próbujemy zrobić wszystko, by takie osoby nie trafiły do lasu.

  • 21:27

    Paulina Bownik, lekarka pomagająca uchodźcom uwięzionym na granicy: Migranci przechodzą przez granicę, ale pomoc w tej chwili jest trudna ze względu na ilość wojska, na służby mundurowe.

  • 21:22

    Hanna Machińska: Metoda push back, to jest metoda nie tylko nieludzka. Ona jest naganna w sensie prawnym.

  • 21:20

    Elas: Stan, który jest, byłby z powodzeniem do ogarnięcia. Gdybyśmy nie byli w stanie 1000 czy 1500 osób przyjąć, zagospodarować, to bylibyśmy bardzo kiepskim państwem.

  • 21:17

    Generał Leszek Elas, były Komendant Główny Straży Granicznej: Mamy tendencję, że konwencje i umowy są dobre, jak jest spokój. Od tego są procedury, żeby stwierdzić, czy ktoś jest uchodźcą, czy nie.

  • 21:15

    Politolog Krzysztof Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Problem, z którym się mierzymy polega na tym, że mamy wyraźną różnicę między kategorią uchodźcy i migranta. Uchodźcą jest osoba, która ucieka z terenu, na którym zagrożone jest jej życie. Migrant, który chce uciec z jakiegoś państwa ze względu na złe warunki życia, chce poprawić swój los, to inna kategoria w prawie.

  • 21:13

    Machińska: Identyfikujemy te osoby z imienia, nazwiska, kraju pochodzenia. Ostatnio na noszach znosiliśmy z cmentarza Irakijkę, która nie była w stanie przejść do miejsca, które udzieliłoby jej pomocy. Mamy historię chłopca w okolicach Kuźnicy, który jest bez nóg. To jest skumulowany obraz ludzkich nieszczęść.

  • 21:11

    Zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Hanna Machińska: Jesteśmy bardzo często na granicy. Odwiedzamy bardzo wiele miejsc. Często znajdujemy się w sytuacjach dramatycznych, gdy odnajdujemy ludzi w lasach, rodziny, które są w absolutnie traumatycznym stanie.

    Hanna Machińska: odnajdujemy ludzi w lasach, rodziny, które są w absolutnie traumatycznym stanie

  • 21:09

    Ancipiuk: Ja i wszyscy moi znajomi pomagali i chcą pomagać. Nie możemy pozwolić sobie na to, by nasza mała gmina była znana z tego, że Michałowie zamarzają dzieci. Musimy zmienić tę łatkę, która została do nas przypięta, byśmy nie byli postrzegani w tej sposób, że tutaj umierają dzieci. Chcemy być dobrymi ludźmi, którzy pomagają swoim mieszkańcom oraz tym, którzy znaleźli się na granicy.

  • 21:07

    Przewodnicząca rady miejskiej w Michałowie Maria Bożena Ancipiuk: sytuacja na granicy jest napięta i niebezpieczna. Robimy wszystko, by zwrócić się do UE, do NATO, do rządu, by ta sytuacja została rozwiązana. My tutaj żyjemy, my tutaj mieszkamy i boimy się tego, co się tam dzieje.

    Maria Bożena Ancipiuk: sytuacja na granicy jest napięta i niebezpieczna

  • 21:05

    Rozpoczyna się druga część debaty.

  • 21:05

    Pacek: Łukaszenka z Putinem wygrywają na ten moment ten konflikt medialnie.

  • 21:02

    Bogusław Pacek odnosi się do obecności mediów na granicy: Jeżeli dziennikarze zachodni jadą na Białoruś i na oczach całego świata dają przekaz. Dziennikarz musi mieć kogoś do mikrofonu i ma Białorusina.

  • 21:01

    Marcin Przydacz pytany o obecność mediów na granicy: Są materiały dostarczane przez wojsko, przez Staż Graniczną. Media mogą działać na terytorium całej Polski.

  • 20:59

    Adam Eberhardt: Łukaszenka oczekuje zezwolenia na terroryzowanie własnego społeczeństwa. Białoruski autokratyzm poszedł w kierunku totalitarnym. UE ma ograniczone możliwości, ale jest kwestia legitymizowania tego.

  • 20:57

    Marcin Przydacz: Alaksandr Łukaszenka nie jest prezydentem Białorusi wybranym w normalnych wyborach. Od kilkunastu miesięcy nie traktuje się go jako człowieka mającego legitymację do sprawowania władzy. Natomiast kanały dyplomatyczne z Białorusią są otwarte.

  • 20:53

    Pacek: Najgorsze jest to, co może nastąpić. Jeżeli obserwujemy działania Putina, gdy popatrzymy, jak reaguje Łukaszenko, to należy się obawiać, że ten migracyjny konflikt może się przeistoczyć w graniczny lub regionalny konflikt o poważniejszym charakterze. On może zacząć się od prowokacji.

  • 20:52

    Bogusław Pacek: Reakcje z naszej strony są adekwatne do zagrożeń, które się pojawiają. Migrant, który idzie z deską, nie może być potraktowany bronią.

  • 20:50

    Anna Maria Dyner: Kryzys migracyjny i migranci to tylko pewien element. Powinniśmy skoncentrować się na całej polityce Rosji i Białorusi w stosunku do Zachodu. To bardzo wyraźny test na ile te państwa będą silne w swej jedności. Tam gdzie Rosja jest silna, jest silna słabością przeciwnika.

  • 20:49

    Eberhardt: Czekają nas kolejne działania prowokacyjne, być może o charakterze incydentów zbrojnych. Powinniśmy mieć gotowe pomysły na to, jak w sposób kategoryczny pokazać możliwość utrudnienia życia Łukaszence i Putinowi.

  • 20:48

    Adam Eberhardt: Dialog z Putinem i Łukaszenką będzie wtedy skuteczny, gdy zostanie poprzedzony bardzo silnymi sankcjami.

  • 20:44

    Marcin Przydacz pytany o wymianę handlową z Białorusią: Sankcje będą kolejnym uderzeniem, ale tak jak powtarzamy – nie są celem samym w sobie. Są sygnałem dla władz Białorusi, by zmieniły swą agresywną politykę.

  • 20:42

    Nowak-Far: To zasługa dyplomacji unijnej, że kanały przerzutu są przerywane. Bez wpływania na to, co się dzieje w państwach, które służą do przerzucania ludzi na Białoruś, to nie będzie efektywnego oddziaływania żadnego pojedynczego państwa na ten problem.

  • 20:40

    Nowak-Far: Bez UE i partnerów z NATO – szczególnie bez dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – Polska nie poradzi sobie z tym konfliktem.

  • 20:39

    Były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far pytany o to, czy Polska może wykonać jakieś ruchu niezależnie od UE: Polska może wykonywać działania taktyczne, ustawić żołnierzy, bariery fizyczne. To co jest najwartościowsze, to przerwanie kanałów przerzuty ludzi na Białoruś oraz skłonienie partnerów w UE do rozszerzenia sankcji.

    Nowak-Far: Polska może wykonywać działania taktyczne, ustawić żołnierzy, bariery fizyczne

  • 20:37

    Marcin Przydacz: Lista sankcyjna jest już na stole. To efekt naszych prac dyplomatycznych z ostatnich kilku tygodni.

  • 20:34

    Dyner: Białoruś i Rosja są mistrzami w kreowaniu konfliktów, które później chcą same rozwiązywać i oferować światu swoje dobre usługi.

    Dyner: Białoruś i Rosja są mistrzami w kreowaniu konfliktów, które później chcą same rozwiązywać

  • 20:33

    Anna Maria Dyner pytana o to, kto może wpłynąć na Łukaszenkę: jedyna osoba, która miałaby klucz do wpływania na Łukaszenkę, jest zainteresowana tym, by ten konflikt trwał. Widać wyraźnie, że dzieje się to, czego Rosja chciała. Po integracji gospodarczej i militarnej następuje prośba ze strony białoruskich władz o dodatkowe wsparcie wojskowej.

  • 20:32

    Adam Eberhardt: Migranci, którzy trafiają na Białoruś stają się zakładnikami w rękach służb białoruskich. Cały dramat humanitarny wiąże się z tym, że ludzie na granicy są zakładnikami służb.

  • 20:30

    Przydacz: Zupełnie inna sytuacja jest teraz na Białorusi. To jest operacja hybrydowa, w której migranci są wykorzystywani jako naboje.

  • 20:30

    Maricin Przydacz: Nie mieliśmy takich sytuacji na granicach. To jest nowy fenomen. Wcześniej mieliśmy naturalny napływ migrantów, gdzie ludzie uciekali do bezpieczniejszych państw.

  • 20:27

    Bogusław Pacek: Frontex ma możliwość użycia 1500 strażników granicznych z różnych państw, którzy funkcjonują podobnie jak w NATO, w formule szybkiego reagowania.

  • 20:26

    Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami UW pytana o ewentualną pomoc agencji Frontex: Frontex co roku otrzymuje coraz większy budżet i posiada wyszkolonych specjalistów. To przede wszystkim tłumacze, specjaliści od weryfikacji dokumentów, specjaliści od danych kultur, od procedury uchodźczej.

    Marta Jaroszewicz: Frontex co roku otrzymuje coraz większy budżet i posiada wyszkolonych specjalistów

  • 20:22

    Bogusław Pacek: Używaliśmy jako państwo niepotrzebnie nadmiernej retoryki. To nie jest wojna, to bardzo poważna sytuacja kryzysowa.

  • 20:21

    Przydacz: Cały czas rozważamy wykorzystanie artykułu 4. NATO. Jeżeli będzie konieczność, skorzystamy z niego. Mamy pełne poparcie wszystkich pozostałych sojuszników.

  • 20:20

    Przydacz: Konsultujemy się z sojusznikami. Natomiast nie chcemy wysyłać sygnałów na tym etapie, które mogłyby zostać mylnie odczytane.

  • 20:19

    Maricin Przydacz: Do tej pory w historii NATO artykuł 4. był wykorzystany sześciokrotnie, ostatni raz przy okazji inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wówczas była konieczność użycia artykułu 4.

  • 20:17

    Eberhardt: Nie wyobrażam sobie żeby operacja białoruskiego KGB była robiona bez błogosławieństwa służb rosyjskich. Potrzebne jest także polityczne poparcie, które Łukaszenka uzyskał.

  • 20:16

    Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt: Rosjanie i Białorusini w wymiarze taktycznym są bardzo elastyczni. Mam wrażenie, że sama inicjatywa zdestabilizowania wschodniej granicy UE wyszła od Łukaszenki. To jego próba odbicia się po wydarzeniach ostatniego roku.

    Adam Eberhardt: mam wrażenie, że sama inicjatywa zdestabilizowania wschodniej granicy UE wyszła od Łukaszenki

  • 20:14

    Dyner: Mińsk musiał co najmniej dostać cichą aprobatę ze strony Moskwy. Teraz ta aprobata jest bardzo wyraźna. Ta narracja obu państw jest tożsama.

  • 20:14

    Dyner: Koncentrowaliśmy się na tej pierwszej fali migrantów, mówiąc, że to odpowiedź na sankcje UE wobec Białorusi. To nie jest prawda. Litewska straż graniczna pierwsze próby zwiększonych przekroczeń granicy notowała już w połowie maja, więc miesiąc przed tym czwartym pakietem sankcji.

  • 20:12

    Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych specjalizująca się w Białorusi: Ten scenariusz ewoluował. On nie był rozpisany z góry. O tym, że wszystko się zacznie było wiadomo mniej więcej od lutego - marca.

  • 20:10

    Pacek: Nie spodziewałem się cynizmu i bezwzględności Łukaszenki. Obawiam się, że ta determinacja i szaleństwo może doprowadzić do jakichś prowokacji na granicy i tego obawiam się bardziej, niż tych migrantów stojących na granicy.

    Gen. Pacek: obawiam się, że ta determinacja i szaleństwo Łukaszenki może doprowadzić do jakichś prowokacji na granicy

  • 20:09

    Generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego: Nie miałem złudzeń, że po Litwie przyjdzie Polska. Polska w większym stopniu wpisana jest w agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, a to idzie w parze.

  • 20:07

    Przydacz: Wspólnie z partnerami europejskimi nasza dyplomacja doprowadziła do unieruchomienia lotów z Bagdadu i Irbilu.

  • 20:06

    Przydacz: Najpierw rozmawialiśmy z sojusznikami z UE i NATO, by nasz nacisk wobec państw Bliskiego Wschodu było wspólne. Polska może realizować taką politykę, ale jeżeli zrobimy to wspólnie z 27 państwami UE, na pewno ta działalność będzie dużo bardziej skuteczna.

  • 20:05

    Przydacz: Efekty naszych działań widać w ostatnich dniach. Cały festiwal solidarności i wsparcia od wszystkich sojuszników w NATO. Podobnie na poziomie UE 27 państw swoi murem za Polską.

  • 20:04

    Przydacz: skala tego działania przewyższyła wszelkie możliwe przewidywania

    Przydacz: skala tego działania przewyższyła wszelkie możliwe przewidywania

  • 20:03

    Wiceminister spraw zagranicznych Maricin Przydacz pytany o to, od kiedy MSZ wiedział o możliwych prowokacjach ze strony Białorusi: Pierwsze informacje pojawiały się wczesnym latem. W pierwszej kolejności te działania destabilizacyjne były ukierunkowane na Litwę i częściowo na Łotwę.

  • 20:01

    Rozpoczęła się "Debata TVN24: Granica". Zapraszamy na relację na żywo.

"Nie uciekniemy od problemu migracji"

- Zarówno rząd, jak i politycy opozycji mówią o tym, że wschodnia granica Polski, to dziś granica między państwem prawa i zasad a państwem bezprawia. Problem polega tylko na tym, że jedna i druga strona zdecydowanie inaczej definiuje te pojęcia, inaczej te granice widzi. To jest jeden z aspektów, o których należy rozmawiać - ocenił w TVN24 gospodarz debaty Marcin Zaborski. 

Zwrócił uwagę, że kryzys na granicy jest nie tylko kryzysem bezpieczeństwa i kryzysem politycznym, ale także kryzysem humanitarnym, o czym mówi się w debacie publicznej znacznie mniej.

- Nie uciekniemy od problemu migracji na świecie, nie unikniemy od problemu migracji w Europie. Tu należy zadać pytanie, czy my na ten problem się przygotowujemy. Na przykład, czy Polska ma wypracowaną koncepcję polityki migracyjnej - mówił, zapowiadając debatę.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski nie trafi do aresztu. Były wiceminister sprawiedliwości usłyszał 11 zarzutów, w tym między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W poniedziałek doszło do jego zatrzymania, we wtorek był wniosek o areszt. Tuż przed północą we wtorek jego pełnomocnik napisał na X: "Marcin Romanowski jest człowiekiem wolnym na mocy decyzji sądu". - Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o moje tymczasowe aresztowanie w związku z faktem, że jako członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przysługuje mi immunitet - komentował Romanowski po opuszczeniu gmachu sądu.

Romanowski: sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o moje tymczasowe aresztowanie

Romanowski: sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o moje tymczasowe aresztowanie

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

W ekskluzywnym hotelu w Bangkoku znaleziono zwłoki sześciu osób - poinformował rząd Tajlandii. Służby nie wiedzą dokładnie, co się stało. Brak jest śladów walk, napadu czy strzelaniny. Jednocześnie policja podała, że osoby te nie targnęły się na swoje życie. Oświadczono też, że ciała należą do trzech kobiet i trzech mężczyzn, a każde z nich przybyło do hotelu w innym czasie.

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu

Źródło:
Reuters

Podtopione ulice, woda wybijająca ze studzienek kanalizacyjnych, połamane gałęzie na poboczach i powalone drzewa oraz zalany dworzec główny w Gdyni - to skutki wtorkowych burz w Trójmieście. Do późnego popołudnia na Pomorzu odnotowano ponad tysiąc zgłoszeń, z czego najwięcej w Gdyni.

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Źródło:
PAP, TVN24

W jednym z domów dziecka z Lublinie wybuchł pożar. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek samodzielnie opuściło 20 podopiecznych i sześcioro opiekunów. Przez około godzinę służby szukały jednego z podopiecznych. - 19-letni chłopak schował się w szafie. Został odnaleziony i zabrany do szpitala na obserwację - podał oficer dyżurny straży pożarnej.

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

Źródło:
Kontakt24

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Hiszpańskie służby potwierdziły, że zwłoki młodego mężczyzny odnalezione na Teneryfie to 19-letni Jay Slater. Poszukiwania Brytyjczyka trwały prawie miesiąc. Jego ciało znajdowało się w trudno dostępnym terenie.

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Źródło:
Reuters, "Guardian", tvn24.pl

Dwóch 54-latków, którym zarzucono uśmiercenie około 300 piskląt kormoranów i zniszczenie ponad 100 gniazd na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie), zostało skazanych na rok bezwzględnego pozbawienia wolności - poinformowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Wyrok jest nieprawomocny.

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Źródło:
tvn24.pl

Wtorek upływa pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu. Niebezpiecznie było w Małopolsce, gdzie pojawił się grad. W woj. świętokrzyskim drzewa spadały na drogi, na Pomorzu deszcz zalewał ulice, a na Lubelszczyźnie tysiące obiorców nie mają prądu.

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Ewa Kopacz została wybrana w pierwszej turze na jedną z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Była polska premier pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji.

Ewa Kopacz ponownie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Ewa Kopacz ponownie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP

"Nie obchodzi mnie, co się stanie z Ukrainą" - deklarował J.D. Vance. Mówił też, że Ukraina będzie musiała oddać Rosji część swojego terytorium, by wojna się zakończyła. Sytuację w Polsce po zmianie władzy w 2023 roku nazwał natomiast "zamachem na demokrację". Jeśli wybory prezydenckie wygra Donald Trump, senator Vance zostanie wiceprezydentem USA.

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Źródło:
tvn24.pl, Politico, NBC News, CNN, Kyiv Independent

Ri Il-kyu, doświadczony północnokoreański dyplomata i były ambasador na Kubie, w listopadzie ubiegłego roku wraz z rodziną uciekł do Korei Południowej. Doniesienia potwierdziła Narodowa Służba Wywiadowcza w Seulu.

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Źródło:
PAP

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Premiera piątego odcinka "Rodu smoka" wywołała lawinę komentarzy wśród widzów serialu. Szczególne emocje fanów wzbudziła kontrowersyjna scena z udziałem Daemona Targaryena.

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Źródło:
tvn24.pl

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Personel Wojska Polskiego liczy ponad 216 tysięcy żołnierzy, więcej w NATO mają tylko USA i Turcja - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez Sojusz. Porównano także wydatki na obronność. "Polska ma trzecią co do wielkości armię w NATO" - komentował w mediach społecznościowych szef BBN Jacek Siewiera.

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Ryszard Czarnecki zostanie wezwany przez prokuraturę i usłyszy zarzuty - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Chodzi o sprawę rozliczania tak zwanych kilometrówek. Były eurodeputowany zapowiedział w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli, że nie będzie utrudniał postępowania. - Szanuję prawo, więc oczywiście skorzystam z zaproszenia pana prokuratora - zapewnił.

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Wypoczywająca w Krynicy Morskiej turystka odpłynęła 400 metrów od brzegu na dmuchanym materacu. Gdy dotarli do niej policjanci, sprawiała wrażenie, jakby się obudziła. Pouczyli 33-latkę i eskortowali ją do brzegu.

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Źródło:
KPP Nowy Dwór Gdański

Policja hrabstwa Orange na przedmieściach Los Angeles poinformowała o zatrzymaniu pary, która miała kraść biżuterię przytulając się do napotkanych osób. Władze apelują w mediach społecznościowych o ostrożność.

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Źródło:
tvn24.pl

Odpoczywający w Łebie plażowicze pomogli utworzyć "łańcuch życia" w reakcji na wiadomość, że w wodzie zaginęła 12-letnia dziewczynka. Do akcji zaangażowano też Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa oraz policję.

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Źródło:
TVN24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl