TVN24 | Polska

Żaryn: Służby białoruskie rozbudowują miasteczko. Powstaje łaźnia i studio nagrań

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Grupa ponad 200 osób forsowała granicę". Straż Graniczna o nowych próbach przekroczenia granicy
"Grupa ponad 200 osób forsowała granicę". Straż Graniczna o nowych próbach przekroczenia granicyTwitter @Straz_Graniczna
wideo 2/21
Twitter @Straz_Graniczna"Grupa ponad 200 osób forsowała granicę". Straż Graniczna o nowych próbach przekroczenia granicy

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenił, że funkcjonariusze reżimu białoruskiego przygotowują się do "długotrwałego utrzymywania cudzoziemców" przy polsko-białoruskiej granicy. I pokazuje zdjęcia, które mają świadczyć o rozbudowie obszaru wokół centrum logistycznego, gdzie przebywają obecnie migranci.

Przy polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na unijne sankcje. Sytuacja zaostrzyła się w połowie listopada, kiedy migranci zebrali się w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy i siłowo próbowali przedostać się do Polski. Te próby powtarzają się co jakiś czas w różnych miejscach na granicy.

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

W obszarze przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mogą tam pracować, więc informacje stamtąd przekazywane są niemal wyłącznie za pośrednictwem źródeł rządowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Żaryn: powstała łaźnia, powstanie wojskowe studio nagrań

W środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że służby białoruskie rozbudowują miasteczko, które powstało wokół centrum logistycznego w Bruzgach, gdzie trafili migranci wcześniej koczujący w obozowisku w pobliżu Kuźnicy. "W okolicy powstały już punkty gastronomiczne, sklepy, kantor, a obecnie… publiczna łaźnia" - opisał.

"Wojsko ukończyło właśnie budowę wojskowej łaźni, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie magazynów. Infrastruktury użyczyło białoruskie wojsko, dokładnie Zachodnie Dowództwo Operacyjne z Grodna" - dodał.

"Strona białoruska przygotowuje się do długotrwałego utrzymywania cudzoziemców przy granicy z Polską w celu dalszego prowadzenia operacji przeciwko Polsce i UE. Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię" - czytamy w kolejnym tweecie.

"Trwają również przygotowania do uruchomienia wojskowego studia nagrań, które będzie służyło propagandzie rosyjskiej i białoruskiej" - napisał. Informacje te udostępnił w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Żaryn: białoruski reżim bez skrupułów kontynuuje wspieranie tej fali emigranckiej

Żaryn w środę mówił też, że "mamy powrót do sytuacji sprzed szturmu na przejściu w Kuźnicy: wysyłanie mniejszych grup w różne punkty granicy".

Opisał, że obecnie dzieje się to głównie w nocy i wskazuje na szukanie różnych słabszych punktów, dziur w osłonie naszej granicy. - Mamy świadomość, że takie działania będą miały miejsce i będą próby spychania mniejszych grup migrantów na nasza stronę - powiedział.

- W naszej ocenie białoruski reżim bez skrupułów, już nie kryjąc się, kontynuuje wspieranie tej fali emigranckiej - stwierdził.

Migranci w centrum logistycznym w Bruzgach na BiałorusiPAP/EPA/STRINGER
Bruzgi, centrum dla migrantów.STRINGER /PAP/EPA

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości