Polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że we wtorek ambasadorowie państw Unii Europejskiej akredytowani przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku omówią sytuację na wschodniej granicy Polski. Mają rozmawiać również o wspólnych działaniach na forum Organizacji we współpracy z państwami członkowskimi, w tym z Radą Bezpieczeństwa ONZ.
W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.
W nocy z poniedziałku na wtorek na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy nie było prób siłowego przekroczenia granicy - poinformowała podlaska policja. Funkcjonariusze zamieścili też w mediach społecznościowych film pokazujący obozowisko migrantów.
Sztab kryzysowy, narada w BBN i dyskusja w ONZ
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem między innymi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.
"Dziś na wniosek Polski ambasadorowie państw UE akredytowani przy ONZ w Nowym Jorku omówią sytuację na wschodniej granicy Polski oraz wspólne działania na forum Organizacji we współpracy państwami członkowskimi w tym z Radą Bezpieczeństwa ONZ" - poinformował we wtorek rano na Twitterze Krzysztof Szczerski, polski ambasador przy ONZ.
Sytuacja na granicy
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony został ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy, zarówno osobowy jak i towarowy. Przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Od początku roku Straż Graniczna informowała o ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie miało dochodzić do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, co oznacza między innymi, że na miejscu nie mogą pojawić się media. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: zijin / Shutterstock