TVN24 | Polska

Policja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Ruch na przejściu w Kuźnicy zawieszony do odwołania
Ruch na przejściu w Kuźnicy zawieszony do odwołaniaTVN24
wideo 2/28
TVN24Policja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

W nocy z poniedziałku na wtorek na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy nie było prób siłowego przekroczenia granicy - poinformowała podlaska policja. Funkcjonariusze zamieścili też w mediach społecznościowych film pokazujący obozowisko migrantów.

"Bez prób siłowego przekroczenia, ale w stronę policjantów w samochodzie poleciał kamień. Skończyło się na wgnieceniu samochodu" - poinformował we wtorek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Policjanci na granicy polsko-białoruskiejPolicja

Na zamieszczonym we wtorek rano filmie na Twitterze podlaskiej policji widać obóz migrantów. To nagranie z wtorku rano. Widać na nim migrantów chodzących obok namiotów, rozpalone są też ogniska. Po polskiej stronie pas przy granicy oświetla samochód, na nagraniu widać też szpaler stojących policjantów.

Sytuacja na granicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.

Policja publikuje film z wtorkowego porankaPolicja
Obóz migrantów na granicy polsko-białoruskiejPolicja

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna informowała o ponad 30 tys. próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie miało dochodzić do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Wojska Obrony Terytorialnej opublikowały w mediach społecznościowych kolejne zdjęcia z granicy polsko-białoruskiejTwitter/Terytorialsi

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, co oznacza, że na miejscu nie mogą się pojawić między innymi media. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości