Dyskusja na temat Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska: negocjacje trwają, nie mamy oceny planu

Komisja Europejska
Reynders: wkrótce przedstawimy rozwiązanie dotyczące polskiego KPO
Źródło: TVN24

Komisja Europejska nadal rozmawia z Polską na temat akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie KPO przez Komisję pozwoli otworzyć drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Zdaniem ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego KE nie żadnych podstaw, aby wstrzymywać wydanie decyzji w tej sprawie.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant na konferencji w Brukseli poinformowała, że Komisja nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. - W przypadku Polski negocjacje trwają. Nie mamy jeszcze oceny planu. (...) Nadal prowadzimy rozmowy z naszymi parterami w Warszawie. Nie mamy żadnych celów, jeśli chodzi o datę - powiedziała.

Komisja Europejska przekazała również, że nadal nie wydała też opinii w sprawie węgierskiego krajowego planu odbudowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szymański: nie widzimy żadnych podstaw, żeby odwlekać tę decyzję

W czwartek minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański powiedział: - Myślę, że środki na Krajowy Plan Odbudowy trafią do Polski przed końcem roku. Jego zdaniem Komisja Europejska nie ma żadnych podstaw, aby wstrzymywać wydanie decyzji w tej sprawie i ocenił, że Komisja "działa już dzisiaj bez podstaw prawnych".

- Podobnie jak kilka innych państw nie dostaliśmy środków (...). Polski Plan Odbudowy jest przedmiotem uzgodnień ze strony polskiego rządu, minister (wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar) Buda jest w roboczym kontakcie z Komisją Europejską - mówił Szymański. - Nie widzimy dzisiaj żadnych podstaw do tego, żeby odwlekać tę decyzję. Z jakichś powodów Komisja Europejska zwleka z tą decyzją. Żadna oficjalna opinia w tej sprawie ze strony Komisji nie padła - dodał.

Dopytywany, kiedy pieniądze na KPO trafią do Polski, minister ds. europejskich odpowiedział: - Myślę, że trafią przed końcem roku.

Mówił także, że przynajmniej część Komisji ma wolę zamknięcia tej sprawy. Zapewnił, że również po stronie polskiego rządu "jest wiele osób, które chcą tę sprawę wyczyścić i zamknąć".

Unijny komisarz ds. gospodarczych: dyskusje trwają

Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni mówił na początku września podczas posiedzenia połączonych komisji gospodarczej i budżetowej Parlamentu Europejskiego, że dyskusje w sprawie polskiego KPO trwają.

- To kwestia dotycząca wymagań co do naszych regulacji, zaleceń dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, a także dyskusji, co polskie władze wiedzą bardzo dobrze, na temat prymatu prawa unijnego i potencjalnych konsekwencji tej kwestii na polski Krajowy Plan Odbudowy - tłumaczył wówczas Gentiloni.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z Unii na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 58 miliardów euro.

Co znalazło się w Krajowym Planie Odbudowy?

Czytaj także: