W Sejmie informacja rządu o Krajowym Planie Odbudowy
Parlamentarzyści zajęli się w środę informacją rządu na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej. KPO do tej pory nie uzyskał akceptacji KE ze względu na wątpliwości dotyczące polskiego systemu sprawiedliwości. W tvn24.pl prowadziliśmy relację z posiedzenia Sejmu.
Komisja Europejska wstrzymuje się z akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który ma być podstawą do wypłacenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy - rząd na tym etapie wnioskował o 36 miliardów euro. Na początku września unijni komisarze sygnalizowali, że opóźnianie decyzji w sprawie wypłaty środków powiązane jest z podnoszonymi przez Polskę wątpliwościami dotyczącymi wyższości unijnego prawa nad krajowym.
W środę odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym po południu parlamentarzyści wysłuchali informacji rządu na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej.
Relacja w tvn24.pl:
Relacja odświeża się automatycznie
- 15:04
36. posiedzenie Sejmu dobiegło końca. Dziękujemy za uwagę.
- 15:01
Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej: niepoparcie Krajowego Planu Odbudowy w Sejmie, blokowanie go w Senacie, lobbowanie za zabieraniem środków KE w Brukseli i po tym wszystkim przyjście tutaj i udawanie wielce zatroskanych środkami europejskimi dla Polski... jesteście ostatnimi, którzy walczą o te środki. Gdybyście nie przeszkadzali byłoby dużo łatwiej.
- 14:46
Iwona Hartwich (KO): Ile macie pieniędzy z Polskim Ładzie dla osób z niepełnosprawnościami?
- 14:43
Klaudia Jachira (KO) zwróciła się do premiera: Czy zlikwiduje pan Izbę Dyscyplinarną?
- 14:39
Maria Małgorzata Janyska (KO): Jan pan głosował panie ministrze w sprawie legislacji gospodarczej?
- 14:34
Witold Zembaczyński (KO): Chcę sprzeciwić się porównywaniu UE do bankomatu. Dzisiaj jedyny sposób na to, żeby pieniądze KPO trafiły na polskie konta, to przywrócenie ładu konstytucyjnego.
- 14:33
Wanda Nowicka (Lewica): Ja mam pytanie: czy KE zainteresowała się też projektami bez numeru druku, których Sejm nie podejmuje?
- 14:30
Andrzej Szejna (Lewica): Wiele krajów dostały już 13 procent środków zagwarantowanych w KPO i mogą je wydawać, a w Polsce nie. Pieniędzy nie ma. Dlaczego? Bo łamiecie prawo unijne.
- 14:26
Dariusz Wieczorek (Lewica): Jeżeli traktujecie Unię jak bank, to UE musi stawiać swoje warunki. Warunki są jasne i proste, macie jaka rządząca większość przestrzegać prawa. Moje pytanie jest takie, czy w zakresie komitetu monitorującego były jakieś uwagi ze strony KE i kiedy będzie ustawa wdrażająca KPO?
- 14:24
Sowa: Polska jest na oślej ławie razem z Węgrami.
- 14:23
Marek Sowa (KO): PiS w dzisiejszej debacie jest reprezentowany wyłącznie przez zwolenników wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
- 14:22
Mariusz Kałużny (PiS): Dzisiaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że w kwestii KE rację miał Ziobro, który wskazywał, ze warunki, na jakich otrzymujemy te środki niekoniecznie są dobre dla Polski.
- 14:21
Ryszard Galla (poseł niezrzeszony): Chciałbym usłyszeć od pana (Budy) informację, kiedy te środki trafią do nas. Chciałbym zapytać, jakie projekty z zakresu ochrony gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej będą w ramach KPO realizowane.
- 14:19
Tadeusz Tomaszewski (Lewica): Pan minister ściemniał tu. Może jednak trzeba posłuchać KE, może trzeba przestrzegać wyroków europejskich trybunałów, może właśnie trzeba wprowadzać te rozwiązania, których oczekuje UE, wtedy łatwiej będzie o decyzję KE.
- 14:16
Nitras: Krzyczycie należy nam się, nic nie dostajecie i opowadacie bajki.
- 14:16
Sławomir Nitras (KO): Wymagam elementarnej kultury do kobiety.
- 14:15
Janusz Kowalski (PiS) do Leszczyny: Chcecie szantażem, wspierając unijnych komisarzy, doprowadzić do tego, że polska konstytucja nie będzie szanowana. KPO jest dzisiaj wykorzystywany do szantażowania Polski.
- 14:14
Posłowie zadają pytania.
- 14:12
Poseł Paweł Szramka (Polskie Sprawy): Widać nie są to tak bardzo kluczowe sprawy dla rządzących, bo są nieobecni. Jesteśmy w trakcie informacji Prezesa Rady Ministrów, czy widzicie Prezesa Rady Ministrów?
- 14:11
Pawłowska: W kwestii KPO rząd Morawieckiego będzie mieć nasze wsparcie. Te srodki to nasza racja stanu.
- 14:11
Posłanka Pawłowska: KPO to plan dobrze zorganizowany i skonsultowany.
- 14:11
Posłanka Porozumienia: KPO nie może i nie powinno być elementem rozgrywek politycznych i wojen wewnętrznych.
- 14:09
Pawłowska: Dziwi mnie fakt, że wśród parlamentarzystów nie ma w tej kwestii jedności.
- 14:09
Monika Pawłowska (Porozumienie): Środki KPO to nasza nadzieja i możliwości odbudowania Polski po pandemii.
- 14:08
Hennig-Kloska: Wnioskujemy o odrzucenie informacji rządu w tej sprawie.
- 14:07
Posłanka Polski 2050: Nie jest prawdą, że KE nie może przez Ziobrę wstrzymać wypłat. Otóż może. Jarosław Kaczyński stał się zakładnikiem Ziobry i własnej taktyki, która od lat polega na generowali konfliktu z UE i kupowania poparcia społecznego na antyunijnej retoryce.
- 14:05
Hennig-Kloska: Naprawdę sądziliście, że KE to miękiszony, które nigdy nie odważą się sięgnąć po argumenty finansowe
- 14:05
Posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050): Gdzie jest Krajowy Plan Odbudowy i gdzie są nasze pieniądze?
- 14:03
Poseł Konfederacji: UE łamie traktaty.
- 14:02
Winnicki: Inicjatywa ludzi i warunki, w jakich się funkcjonuje są najważniejszymi wyznacznikami udowy bogactwa narodów.
- 14:01
Poseł Robert Winnicki (Konfederacja): Skąd się biorą pieniądze i bogactwo w gospodarce? Bogactwo narodów bierze się stąd, że jest praca, innowacyjność, oszczędność, wysiłek i dynamika działania w narodzie. Żadne pieniądze z UE żądnej gospodarki przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie zbudowały.
- 14:00
Poseł Koalicji Polskiej pytał, czy rząd zamierza zastosować się do uwag KE dotyczących praworządności.
- 13:59
Poseł Grzyb: W sierpniu wiedzieliśmy już, że fizycznie te pieniądze do Polski trafią dopiero w październiku.
- 13:58
Grzyb: Samorządy, partnerzy społeczni są silnymi partnerami, którzy mogą wesprzeć pozycję Polski.
- 13:57
Grzyb: Apelowaliśmy o zwieszenie nakładów na rolnictwo. Proponowaliśmy również rozdzielenie funduszy proporcjonalnie pomiędzy sektory rządowy, samorządowy i przedsiębiorstw. W tej sprawie nastąpiła znacząca poprawa.
- 13:56
Andrzej Grzyb (Koalicja Polska): Przeprowadzone zostały konsultacje, ale ostateczny kształt KPO został przedstawiony KE bez udziału polskiego parlamentu.
- 13:54
Maciejewska: Techniczne negocjacje to jedno. Ale to, gdzie dziś są te pieniądze – nie mam ich – to jest drugie. Nie możemy sobie pozwolić na stwierdzenia, że wszystko jest w porządku, kiedy mamy kryzys w państwie.
- 13:51
Maciejewska: To są pieniądze na to, żebyśmy mogli wyjść z pandemii i żeby gospodarka i społeczne aspekty mogły stanąć na nogi.
- 13:49
Maciejewska: Z technicznego punktu widzenia może wszystko jest w porządku, ale z politycznego nic. PiS idzie na zwarcie z UE i traktuje ten fundusz nie jako krajowy plan odbudowy Polski, ale jako fundusz rządowy.
- 13:48
Beata Maciejewska (Lewica): W ławach rządowych nie ma w zasadzie nikogo oprócz pana ministra.
- 13:47
Posłanka Leszczyna: Premier mówił, że KE powinna zajrzeć do własnego regulaminu dotyczącego, KPO. To kłamstwo. Premier musi wiedzieć, że KE nie ma żadnego regulaminu dotyczącego KPO. Jeśli Komisja nie dojdzie do porozumienia z rządem to powinna zakończyć ocenę w rozsądnym terminie.
- 13:45
Leszczyna: Buda twierdzi, że nie ma podstaw wiązania kwestii wyższości prawa UE nad krajowym z akceptacją KPO. To kłamstwo.
- 13:45
Posłanka PO: Tylko oligarchiczne Węgry są w takiej sytuacji jak my.
- 13:44
Leszczyna: W terminie nie wykonaliście rekomendacji KE.
- 13:43
Leszczyna: Gdyby nie rząd PiS, to już dzisiaj pieniądze z KPO ratowałyby ludzkie życia wspierając załamujący się system ochrony zdrowia.
- 13:43
Izabela Leszczyna (KO): To smutne, że minister Buda oszukuje izbę w zakresie KPO w zasadzie od kwietnia.
- 13:41
Kosztowniak: Padały oskarżenia wobec rządu, że było zbyt mało konsultacji. Odbyło się ich dziesiątki, po nich przepracowanie dokumentów.
- 13:40
Kosztowniak: Żeby otrzymać te pieniądze trzeba było przygotować KPO.
- 13:37
Andrzej Kosztowniak (PiS): Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu na lata 2021-2017 i Funduszu Odbudowy.
- 13:36
Rozpoczynają się oświadczenia poselskie.
- 13:35
Buda zakończył swoje wystąpienie.
- 13:34
Wiceminister Buda: Ciężko mówić tu o alarmującej sytuacji. Natomiast życzyłbym sobie tego, żeby Polska była w gronie tych pierwszych państw.
- 13:34
Buda: Na 25 krajów, które złożyły KPO, 18 ma wstępną decyzje KE o zatwierdzeniu planów. Natomiast 12 ma zaliczki.
- 13:30
Buda: Będziemy chcieli stworzyć ścieżkę, żeby było miejsce na to, żeby takie konsultacje mogły się odbyć.
- 13:30
Waldemar Buda: KE zwracała uwagę na tworzenie prawa w parlamencie, projektów poselskich. Była tego rodzaju uwaga, żeby proces nawet poselskich projektów ustaw miał charakter transparentny, przy udziale podmiotów społecznych.
- 13:27
Buda: Przyjęliśmy zobowiązanie do zwiększenia wskaźnika miejsc opieki do 47,5 tysiąca. Bardzo ambitne, ale rozumiem, że zgadzamy się, ze podnoszenie sobie wyzwań w takim tematach jak liczba miejsc w żłobkach jest absolutnie korzystne.
- 13:26
Buda: Inna kwestia, która była tematem kilku spotkań była opieka nad dziećmi do lat 3.
- 13:26
Wiceminister: Była zgodna na 755 milionów euro na mieszkalnictwo społeczne, komunalne, które jest dużym problemem dla samorządów i ich mieszkańców.
- 13:23
Buda: KE zgłaszała, aby zadeklarować w ramach reformy przeprowadzenie trzech aukcji OZE.
- 13:22
Buda: KPO jest zaakceptowany na poziomie technicznym.
- 13:21
Wiceminister: Myśmy ten dialog techniczny zakończyli 12 lipca, nasze wynegocjowane elementy zostały zaakceptowane. Od tego momentu nie ma składanych przez KE oczekiwań co do treści KPO.
- 13:19
Buda: 26 lutego skierowaliśmy KPO do konsultacji społecznych. KPO zostało przesłany do KE w trybie roboczym, od tego czasu trwał dialog nieformalny.
- 13:17
Rozpoczyna sie informacja premiera, przedstawia ją wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Autorka/Autor:akr, momo
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".
Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.
W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.
Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"
Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.
W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.
13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.
Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.
Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii
- Źródło:
- BBC, tvn24.pl
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl