Zmarł kapitan Marian Markiewicz, ps. Maryl, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie pracownik służby zdrowia prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Miał 98 lat. W opublikowanym wspomnieniu premier Mateusz Morawiecki podziękował mu "za piękne świadectwo życia". O śmierci Markiewicza poinformował jego wnuk, aktor Maciej Musiał.
Marian Markiewicz zmarł 25 października w wieku 98 lat. "Odszedł od nas kpt. Marian Markiewicz, słynny Maryl. Dziękuję za piękne świadectwo życia, którym pokazywał Pan, czym jest prawdziwa miłość do Ojczyzny, ludzi i Boga. Spoczywaj w pokoju!" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
"Kochałeś Polskę, której tak wiele oddałeś"
Wnuk weterana, Maciej Musiał, opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wspomina zmarłego dziadka: "Dałeś mi tak wiele. Uczyłeś, żeby kochać świat ludzi i Boga. Kochałeś Polskę, której tak wiele oddałeś. Wyzwalałeś Wilno, walczyłeś w Bitwie pod Surkontami, po wojnie jako żołnierz niezłomny wciąż stawiałeś opór za co na wiele wiele lat trafiłeś do więzienia" - napisał aktor.
Kapitan Marian Markiewicz walczył od 1939 roku
Kpt. Marian Markiewicz, ps. Maryl, urodził się 29 marca 1924 r. w Kownie. Od 1939 roku był zaangażowany w działalność konspiracyjną w Związku Wolnych Polaków. Od listopada 1941 roku do kwietnia 1943 roku był więziony przez okupacyjne władze niemieckie w Wilnie. Następnie służył w Okręgu Nowogródzkim Armii Krajowej. W ramach Akcji "Burza" w lipcu 1944 roku wziął udział w wyzwalaniu Wilna spod niemieckiej okupacji.
W 1947 roku został aresztowany. Brutalne śledztwo przeciw niemu prowadził Urząd Bezpieczeństwa w Szczecinie. Prokurator żądał kary śmierci, zasądzono 15 lat więzienia. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii w styczniu 1955 roku. Zamieszkał w Głubczycach na Opolszczyźnie. Był pracownikiem służby zdrowia. Organizował głubczycką strukturę NSZZ "Solidarność" - do wprowadzenia stanu wojennego i po 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego struktury powiatowej.
Markiewicz był odznaczony Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasług, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Instagram/maciejmusial_official