TVN24 | Polska

Jesień ma być trudna. Pięć grup roboczych, zadania podzielone. Wiceminister zdrowia apeluje do ekspertów

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
TVN24, PAP
Wiceminister Kraska o pierwszym posiedzeniu nowego zespołu, który ma stworzyć strategię walki z epidemią
Wiceminister Kraska o pierwszym posiedzeniu nowego zespołu, który ma stworzyć strategię walki z epidemiąTVN24
wideo 2/21
TVN24Wiceminister Kraska o pierwszym posiedzeniu nowego zespołu, który ma stworzyć strategię walki z epidemią

Grono specjalistów, które w tym zespole będzie brało udział, jest gwarantem tego, że wypracujemy dobre i ważne dla wszystkich Polaków rekomendacje - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po pierwszym posiedzeniu zespołu, który ma się zająć stworzeniem strategii walki z drugą falą epidemii COVID-19. Poinformował, że zespół podzielił się na pięć grup roboczych i przedstawił zakres działań każdej z nich. Zapewnił przy tym, że to nie jest zespół zamknięty.

W poniedziałek po raz pierwszy zebrał się "zespół do spraw strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19". Został powołany w ubiegłym tygodniu zarządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W skład zespołu wchodzi przewodniczący, którym może zostać sekretarz lub podsekretarz w Ministerstwie Zdrowia i 12 innych osób. Są to przedstawiciele różnych departamentów resortu zdrowia, a także przedstawiciele Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Skład uzupełniają Konsultanci Krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

CZYTAJ CAŁE ZARZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA Z 20 LIPCA 2020

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Wiceminister zdrowia: zespół podzielił się na pięć grup roboczych

O pierwszym posiedzeniu mówił tego dnia na konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Wszyscy epidemiolodzy, ale także specjaliści od postępów epidemii, wieszczą nam, że na jesieni będzie zdecydowanie więcej nowych zakażeń. Dlatego minister zdrowia powołał zespół, który ma wypracować strategię, w jaki sposób przygotujemy się na tę falę zakażeń koronawirusem w najbliższych miesiącach. Mówimy oczywiście głównie o jesieni - wyjaśniał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kraska poinformował, że "zespół ten podzielił się na pięć grup roboczych". - Będą one zajmowały się po pierwsze zbieraniem informacji z pozostałych krajów europejskich, w jaki sposób one wypracowały swoje nowe standardy w zwalczaniu koronawirusa. Po drugie, w następnym zespole roboczym będziemy oceniali, jaki jest stan przygotowań polskiej służby zdrowia i służb, które zwalczają epidemię COVID-19. Po trzecie, (kolejna - red.) grupa robocza będzie analizowała wykorzystanie szpitali jednoimiennych i ewentualną modyfikację tych szpitali, które w tej chwili w Polsce działają - wyliczał.

- Następny zespół zajmie się strategią testowania przeciwko COVID-19. Ostatni zespół roboczy, piąty, będzie zajmował się szczepieniami przeciwko grypie oraz tym, w jaki sposób przeprowadzić także testy przeciw grypie, bo myślę, że to będzie bardzo ważne - kontynuował.

"Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy zasięgali także opinii innych ekspertów"

Wiceszef resortu zdrowia poinformował także, że w poniedziałkowym posiedzeniu zespołu "uczestniczyli konsultanci chorób zakaźnych, intensywnej terapii, Główny Inspektor Sanitarny". - Był także konsultant medycyny rodzinnej, gdyż wszyscy myślimy, że bardzo ważnym elementem na jesieni będzie dobra współpraca wszystkich lekarzy rodzinnych - dodał.

- Najczęściej pojawiają się zwykłe przeziębienia, pojawia się grypa i bardzo ważne będzie to, jak na tym pierwszym etapie u lekarza rodzinnego rozróżnić to zwykłe przeziębienie od infekcji koronawirusem - wskazywał.

Jego zdanem "grono specjalistów, które w tym zespole będzie brało udział, jest gwarantem tego, że wypracujemy dobre i ważne dla wszystkich Polaków rekomendacje".

Kraska zaznaczył także, że "ten zespół nie jest zespołem zamkniętym". - Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy zasięgali także opinii innych ekspertów - zapewnił. - Apeluję do wielu ekspertów, którzy w tej chwili udzielają się w mediach, jeżeli czują taką potrzebę: tak, zapraszamy do pracy w zespole - dodał.

"Padło dużo nowych pomysłów"

Wiceminister powiedział również, że w trakcie spotkania "padło dużo nowych pomysłów". - Niektóre były bardzo ciekawe i takie, że warto się nad nimi pochylić - ocenił. Zaznaczył jednak, że zanim pomysły te zostaną podane do informacji publicznej, "najpierw muszą zostać skonsultowane ze specjalistami".

Przekazał, że grupy robocze w tym tygodniu mają wypracować swoje rekomendacje. - Myślę, że w następnym tygodniu spotkamy się fizycznie lub zdalnie z całą grupą i będziemy analizować poszczególne propozycje - mówił.

Zauważył również, że do resortu zdrowia napływają sygnały także z innych ministerstw o chęci uczestniczenia w pracach zespołu. Uznał, że "nie chodzi tu tylko o służbę zdrowia, ale także o gospodarkę" i przekonywał, że ważne jest, by te działania były "bardzo skonsolidowane".

Kraska: myślę, że od września będziemy w pełni gotowi

23 lipca w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił już o tym, że pracuje zespół, który przygotowuje strategię na drugą falę epidemii, "której nadejścia można spodziewać się jesienią". - Z końcem sierpnia skończą się prace. Myślę, że od września będziemy w pełni na to gotowi - powiedział.

Kraska: medycy mający kontakt z zakażonymi, nie będą musieli pracować tylko w jednym miejscu
Kraska: medycy mający kontakt z zakażonymi, nie będą musieli pracować tylko w jednym miejscuTVN24

"Ten zespół ma się zająć przygotowaniami do jesieni"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tydzień temu tłumaczył, że powołany zespół "nie będzie się zajmował tym, z czym mamy do czynienia dzisiaj". - Ten zespół ma się zająć przygotowaniami do jesieni - powtórzył.

Rzecznik przekazał też, że "podobne zespoły będą zorganizowane w każdym województwie i będą uwzględniały specyfikę danego województwa, specyfikę zakażeń, możliwości każdego województwa do przyjęcia pacjentów". - Dodatkowo przy Narodowym Funduszu Zdrowia powstał specjalny zespół do spraw szpitali jednoimiennych - dodał.

Andrusiewicz o zespole powołanym przez ministra zdrowia
Andrusiewicz o zespole powołanym przez ministra zdrowiaTVN24

MZ: w poniedziałek 337 nowych przypadków, zmarło pięć osób

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 337 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci pięciu osób. To mniej niż w niedzielę, kiedy resort donosił o 443 nowych infekcjach. W sobotę odnotowano zaś 584 przypadki i była to druga najwyższa dobowa liczba potwierdzonych zachorowań od początku epidemii i jednocześnie najwyższy wynik od 8 czerwca.

Łącznie w Polsce potwierdzono infekcję u 43 402 osób, spośród których 1676 zmarło.

Te restrykcje nadal obowiązują. ZOBACZ LISTĘ >>>

Autor:akr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości