Te restrykcje nadal obowiązują. Przedstawiamy listę

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
584 nowe przypadki koronawirusa w Polsce
584 nowe przypadki koronawirusa w PolsceTVN24
wideo 2/8
TVN24584 nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Konieczność zachowania dystansu społecznego czy obowiązek zasłaniania ust i nosa w określonych miejscach - to tylko część z restrykcji związanych z pandemią COVID-19, które wciąż obowiązują w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Listę obowiązujących restrykcji opublikowano na stronie www.gov.pl.

Dystans społeczny

Od 25 lipca dystans społeczny został skrócony z 2 m do 1,5 m. Z obowiązku wyłączono rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zasłanianie ust i nosa

Usta i nos należy zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie mamy możliwości zachowania 1,5 m odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej. Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.

- w autobusie, tramwaju i pociągu,

- w samochodzie osobowym, jeśli jedzie się z kimś, z kim nie mieszka się na co dzień,

- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

- w kinie i teatrze,

- u lekarza, w przychodni, w szpitalu,

- w salonie masażu i tatuażu,

- w kościele i szkole, na uczelni,

- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Maseczki nie trzeba nosić w:

- w restauracji lub barze - gdy zajmie się miejsce przy stole lub spożywa się posiłek,

- w pracy - jeżeli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),

- podczas przebywania w lesie,

- podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej. Po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

Kwarantanna

Ograniczenie dotyczy osób, które:

- przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej,

- miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,

- mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przyleciały samolotem z kraju, w którym są niższe wskaźniki zachorowań, a które nie są państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Chodzi o Czarnogórę, Gruzję, Japonię, Albanię, Koreę Południową, Ukrainę i Kanadę.

Z obowiązkowej kwarantanny wyłączeni są wszyscy kształcący się w Polsce studenci, uczestnicy studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, a także doktoranci oraz wszyscy naukowcy prowadzący w naszym kraju działalność naukową.

Kwarantanny nie muszą przechodzić też obywatele polscy, którzy są studentami, uczestnikami studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, a także doktorantami - kształcącymi się w innych państwach oraz naukowcami, którzy prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe w innych krajach.

Obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi polskich obywateli, albo pozostają pod ich stałą opieką.

Podczas kwarantanny nie można opuszczać domu; spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane.

W przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać poddane kwarantannie.

Od 4 maja 2020 r. osoby odbywające obowiązkową kwarantannę mogą opuścić dom jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dojazd do miejsca wykonaniu testu może odbyć się wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba z nią mieszkająca.

Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby nieprzestrzegające zasad kwarantanny.

Zgromadzenia i imprezy

Od 17 lipca w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych organizowanych na otwartej przestrzeni może uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

Komunikacja publiczna

Do pojazdu komunikacji publicznej może wejść:

- tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące),

- tyle, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład: Jeśli w autobusie są miejsca siedzące, to wszystkie mogą być zajęte. Jeśli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących, to może w nim jechać 50 osób.

Uroczystości religijne

Na cmentarzu nie ma ograniczeń co do liczby osób. Obowiązuje zasada: 1,5 m. dystansu albo obowiązek zakrywania ust i nosa.

We mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest jednak zakrywanie ust i nosa.

Teatry, kina i opery

W instytucjach kultury, takich jak teatry, kina, sale koncertowe, galerie, biblioteki, muzea i salony wystawiennicze trzeba zakrywać usta i nos. Obowiązuje tu również określony reżim sanitarny.

Restauracje

W lokalach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami (2 m). Obowiązuje zakrywanie nosa i ust (nie dotyczy to konsumpcji) i np. przy wyjściu do toalety w restauracji. Zachowane zostały dotychczasowe reżimy sanitarne (np. dezynfekcja stolików).

Andrusiewicz: w najbliższych dniach będzie dosyć dużo przypadków na Śląsku
Andrusiewicz: w najbliższych dniach będzie dosyć dużo przypadków na ŚląskuTVN24

Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu

Salony urody, fryzjerzy i kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in. używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe i przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. 

Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Salony tatuażu i piercingu działają w reżimie sanitarnym.

Baseny

Na basenach publiczność może zajmować co drugie miejsce na widowni (w rzędach naprzemiennie). Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc, na widowni może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi 50 proc. przewidzianej liczby miejsc. W tym przypadku jednak musi być zachowany dystans społeczny - 1,5 m. Ograniczenie to nie dotyczy widza, który jest z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub osobą z niepełnosprawnościami, a także osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.

Ograniczono limit osób korzystających z aquaparku do 75 proc. obłożenia obiektu.

Michał Fedorowicz: koronawirus nie odpuścił
Michał Fedorowicz: koronawirus nie odpuścił TVN24

Obiekty sportowe

Na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) możliwy jest udział publiczności. Zajęte może być co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie.

W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, przy zachowaniu odległości 1,5 m, publiczność może zająć nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc dla niej przewidzianych. Ograniczenie to nie dotyczy widza, który jest z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub osobą z niepełnosprawnościami, a także osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.

Na terenie obiektów sportowych widz musi zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez niego miejsca.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości